Jest nas coraz mniej. Smutne dane dla miasta

Image

Stalowa Wola od lat się wyludnia. Młodzi wyjeżdżając na studia nie mają zamiaru wracać, ci w wieku średnim szukają szczęścia za granicą. Pozostają seniorzy, którzy są już na emeryturze lub tacy, którzy po latach pracy za granicą wracają na stare śmieci. Statystyki są nieubłagalne.

Byliśmy jednym z największych miast na Podkarpaciu, pod względem ludności ustępowaliśmy jedynie Rzeszowowi. Teraz wyprzedził nas już nie tylko Rzeszów, ale i Przemyśl, a na karku siedzi nam Mielec. Według danych na dzień 16 grudnia 2019 roku w Stalowej Woli mieszka 57 tysięcy 834 mieszkańców. I pomyśleć, że kiedyś marzyło nam się dobiec do setki, a wiele do tego nam nie brakowało. W tym roku ubyło nam już 754 mieszkańców. W takim tempie za kilka lat będziemy wybierać burmistrza, a nie prezydenta.

Zrobiliśmy sondę na mieście pytając (nie ukrywam, że tych młodszych mieszkańców, w wieku produkcyjnym 18-50 lat) dlaczego Stalowa Wola się wyludnia? Co ciekawe, około 80% odpowiedziało niemal identycznie: brak pracy i perspektyw. Drążąc temat można było się dowiedzieć, że byle jaka praca wprawdzie się znajdzie, ale najniższa krajowa to nie jest szczyt marzeń obywateli, a o tym zdaje się wielu zapomnieć, zwłaszcza tych, którzy co miesiąc na koncie widując pokaźne sumy mówią, że spada bezrobocie w kraju i przecież jest coraz lepiej. Ci sami są oderwani od rzeczywistości próbując kreować cudzą rzeczywistość bazując na statystykach z PUP. W końcu mnóstwo osób zrezygnowało z comiesięcznego chodzenia do urzędu jedynie po podpis i by zostać rozliczonym z tego, jak szukali sobie pracy przez ostatni okres. Przecież urzędnicy nie wychodzą w teren w poszukiwaniu zatrudnienia swoim klientom, wprost przeciwnie, to klient musi wykazać się swoją kreatywnością. Gdyby jednak umiał sam znaleźć sobie pracę, nie szukałby pomocy wśród fachowców. Takie opinie usłyszeliśmy od mieszkańców Stalowej Woli.

Drugim problemem jest brak mieszkań na rynku lokalnym. Wystarczy porównać ceny najmu u nas i w Rzeszowie, by zobaczyć, że w Stalowej Woli trzeba oddać połowę pensji na sam wynajem, a gdzie opłaty, gdzie fundusze na życie? Ceny sprzedaży M również przyprawiają o zawrót głowy. Czasem są tak kosmiczne, że czytając ogłoszenia trudno zrozumieć „dlaczego”. Może dlatego, że buduje się niewiele, na rynku wtórnym obrót nieruchomościami też nie jest za duży. Przeciętną rodzinę nie stać na zakup mieszkania. W Polsce wzięcie kredytu wiąże się również z niepewnością. Bo czy za miesiąc nie straci się pracy? Jak nam powiedziano, brakuje stabilności, spokoju i pewności, że za rok czy dwa ceny nie wzrosną tak bardzo, że na spłatę raty już nie wystarczy i co wtedy? W większym mieście, gdzie pracę za wyższą pensję znaleźć można łatwiej, a i kupić mieszkanie po dobrej cenie, łatwiej żyć. Dlatego coraz więcej młodych ludzi decyduje się nie wracać do domu, do Stalowej Woli.

I tutaj zaglądamy do kolejnego rankingu. Według portalu rynekpierwotny.pl, w którym rozeznano sytuację mieszkaniową 218 miast w Polsce dosłownie „zamiatamy tyły” plasując się na 206 miejscu. Niechlubne statystyki może poprawi za kilka lat osiedle Leśna. Póki co jednak, sytuacja jaką mamy będziemy obserwować jeszcze przez dłuższy czas. Obyśmy zdążyli zanim zdegradują nas do roli podrzędnego miasteczka na Podkarpaciu.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Żal

A ja mimo wszystko życzę panu prezydentowi i panu staroście (wiem, wiem - wielką literą piszmy pokazując szacunek) Spokojnych Świąt. Bardzo rodzinnych, pogodnych, bez łez płynących po policzkach i bez nienawiści. Wszyscy kiedyś odpowiemy za swoje czyny. Żyjmy tak, żeby ktoś dobrze nas wspominał.

~Kijek

Moje miasto topi się w p.sowskim g.wnie, smutne to...

~Lol

rządzący robią wszystko żeby ludzie wynieśli sie z tego miasta najważniejsze dla nich jest budowa nowych dróg dla śmierdziuchów czyli pseudo firm nie ma nowych bloków ,działek ,domów

Mariusz77

Yntelygent...roisz sobie ze miasto buduje hale dla inwestorów a kilka słów dalej bredzisz ze i tak nie przyjdą inwestorzy . To po co są budowane ?? Miasto nie ma co z kasą zrobić ??

~Marzyciel

Poczekamy parę lat i wierchuszka odejdzie a jej dzieci zostaną w Warszawie.

~Olo

zostają najgłupsi, w tym kibole i inwalidzi oraz starzy, klientela pis, każdy inny stąd ucieka

~Stalowy

To już prawdziwy exodus, a nie odpływ mieszkańców!

~Olo

Inteligent debilu miasto hale buduje ?hahah cos ci się pomerdało w tej głupiej lepetynie!!

~do manekin

Piotruś to może zrób wszystkim przysługę i wy...j stąd.

Jacek

Każdy mieszkaniec ma 3400 złótych długu. Masakra

maszynista

Wszyscy chca stad uciekać bo zadłuzone miasto przynosi pecha.Pytanie kto narobił tyle długów ?

~inteligent

Do manekina, nie ośieszaj się jak nic nie wiesz daj se siana z wypocinami. Miasto buduje potężne hale dla przyszłych inwestorów w strefie ekonomicznej, choc ja wiem że do nas nie przyjdzie żaden inwestor bo brakiuje rąk do pracy w naszym mieście.

~Trzaska

Opozycja jest totalnie bezużyteczna dla życia mieszkańców naszego grodu. Wyszła pod sąd bronić swój układ a europosłanka którą sprowadzili dla ocieplenia swojego leserskiego wizerunku tumiwisizmu po wpadce z zapraszanym utrasem liberalem Bodnarem okazała się wyjątkową antypolską personą w Brukseli.

Są bezużyteczni dla mieszkańcow.

manukun

@inteligent
Edziu, żaden inwestor nie przyjedzie do Stalowej Woli, bo nie ma terenów i nikt go nie szuka. NADBEREŻNY TYLKO OBIECUJE, a potem temat wygasza. Od kilku lat czekamy na branżę IT i przemysł lekki, obiecany jeszcze w 2014. Do tego w 2016 obiecał ponad 100 ha NOWYCH terenów inwestycyjnych.

Gdzie to jest? Nie ma.

~Renia

Wraca komuna.

maszynista

Koniec PO,PISu.

~ologio

go 123 spokojnie Podkarpaciu nie grozi wyginiecie a fakt ze Stw sie wyludnia moze martwic ale trzeba patrzec na cale Pdkp - szerzej - akurat nasz kraj jest tak kompaktowy i skomunikowany z metropolia ze wyludnienie tego czy innego miasta nie ma tu zadnego znaczenia - do Rz-owa niebawem dojazd zajmie ok 30 minut wiec otworza sie ogromne mozliwosci bo to miasto jest jednym z najszybciej o ile nie najszybciej rozwijajacym sie w Pl - wiec pracy nie zabraknie - bardziej martwi mnie skad metropolia wezmie sile robocza przy takim tempie rozwoju - zas sama Stw to miasto bedzie rezerwuarem sily roboczej i klastrem aluminiowo-stalowym i tez znajdzie swoje miejsce w Podkarpackim kraju - spokojnie bez paniki - nawet jak bedzie miec 40 tysiecy to i tak przy bliskosci komunikacyjnej metropolii Rzeszowskiej bedzie korzystac i normalnie funkcjonowac. dziekuje.

~@kruger

To jak nie wiez nic to przestań sie kompromitować i skoncz z occzernianiem bo to tylko masz za cel ....nic innego . Tak jak cała opozycja....nie bo nie....a nie bo.....i tu argumenty. Samozaoranie kruger.

kruger

Nie wiem co takiego ten wasz LN zrobił co inni w 30 ale nie wiem "co" zrobili. Wiem natomiast tyle, że przez okres swojej kadencji nie sprowadził do miasta ani jednego inwestora nie mówiąc tutaj o zwiększeniu wpływów do budżetu miasta (nie mylić z podniesieniem podatków) . Natomiast mamy igrzyska lansu i bansu, zwiększenie zatrudnienia w UM, bieda obwodnice, błonia i obsuwająca się skarpę. Z resztą prawda w oczy kole?

~Lolek

Mieszkań brakuje dla tych co nie chcą płacic czynszu.

go123

Warto też zauważyć, że w Polsce szybko rośnie liczba zgonów.
Zbliża się już do 0,5 miliona rocznie.
Szacunkowo, Polacy jako grupa narodowo-etniczna, przetrwają do około 2092 roku.

~@ola

postkomuna i kodowcy pod sąd (nie mylic z wiecami).Oj trzesa im sie gacie - kto bedzie ich bronił?
Jak mają przeżyc za 2tys. pytał esbek- tak jak MY POLACY NORMALNI -komuchu jeden .

~Ha ha ha

Dobrobyt jest.Ludzie we wsi się budują.B
Mniej wódki przed świętami.Przelicz ile się wybudowało,a ile uciekło
No i jeszcze jedno.Jacy to młodzi ludzie.Jak już się wybekasz świątecznie po wódce dla nowo narodzonego pomysł zanim coś napiszesz.

~Piwniczanka 2

St Wola się wyludnia bo ludzie się budują wokół miasta nawet w promieniu 30- kilku kilometrów. Proszę się przejechać Jastkowice , Obojna , Pilchów itd. nie ma dawnych pastwisk tylko piekne mniejsze i większe domki bo młodzi ludzie jesli maja pracę to wolą miec swój domek niż mieszkać w blokowisku i niech tak będzie .

~@ he hey

i kolaboranci ich też. Precz z komuną raz na zawsze.

~hehehe

Tylko komuchy o nieczystych sumieniach boja sie zmiany sądów!!!!!!!!!

go123

Dobry Wieczór Państwu;

Jak wiecie, jestem znanym politologiem pochodzącym ze Stalowej Woli.
Pragnę zauważyć, że wyludnia się nie tylko Stalowa Wola, ale Polska ogólnie.
W rzeczywistości, w kraju mieszka nie więcej niż 36 (słownie: trzydzieści sześć) milionów ludzi.
Reszta mieszka zagranicą, albo nawet nigdy nie mieszkała w Polsce bo polskie obywatelstwo nadawane jest również dzieciom których przynajmniej jedno z rodziców jest obywatelem polskim.
W efekcie, polskie obywatelstwo ma wiele dzieci urodzonych np. w Wielkiej Brytanii, mimo że nigdy w życiu nawet nie były w Polsce i nie mówią po polsku.

TylkoZKS

Napiszę w odpowiedzi do @manukun: Dane z 2017 roku (GUS z 31.12.2017) - w Ełku oddano w 2017 roku do użytku 390 mieszkań, w Suwałkach 490. A w Stalowej Woli 67. Ja mam dane z 2017 roku, nie chce mi się szukać z 2018 i 2019 ale jest podobnie. Bo te 2 nowe bloki na pewno nic nie zmieniły.

~Adi

No widzicie, zostana same emeryty i dziadki które dają się nabrać na kiełbasę wyborczą i nawijany makaron przez Pana Nadbereżnego. Mógłbym spytać teraz tego przemądrzałego Prezydenta jak to jest że skoro jest tak cudownie to młodzi uciekają z tej jego cudownej nibylandi????

~www

inteligent: "że u nas brakuje rąk do pracy i żaden inwestor tu nie przyjdzie"
Idź prostaku na odlewnie, albo na kase sklepu do sprzedawczyni co tyra za minimalna krajowa i powiedz im, że mają taki dobrobyt, że zmiany pracy im nie trzeba.

Będzie ludziom wmawiał, że mamy taki stopień rozwoju, że już lepiej być nie może. Masz powyżej dane, masz wypowiedzi mieszkańców. Nie dociera?
Jakoś w całej Polsce powstają fabryki mimo niższego bezrobocia, ludzie mogą poprawiać swoje zarobki i warunki pracy. Tak idiotyczne stwierdzenie jak to zacytowane swiadczy idealnie z kim mamy do czynienia