Po raz pierwszy 13 grudnia bez Marszu Milczenia

Image

13 grudnia 1981 roku ogłoszono stan wojenny. Corocznie w naszym mieście odbywał się Marsz Milczenia upamiętniający tamto wydarzenie, w którym brali udział mieszkańcy powiatu. Tym razem nie będzie pochodni i przejścia spod krzyża przy hucie do bazyliki.

Na obchody zapraszała Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” Huty Stalowa Wola i Zarząd Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”. Marsz na ogół odbywał się w siarczysty mrozie, nocą, nierzadko podczas opadów deszczu i śniegu. W tym roku zrezygnowano z niego. 13 grudnia osoby, które chcą wziąć udział w wydarzeniu spotkają się od razu w konkatedrze, gdzie sprawowana będzie uroczysta eucharystia w intencji naszej Ojczyzny.

15 grudnia o godzinie 11.00 w kościele parafialnym w Zaleszanach odprawiona zostanie Msza święta w rocznicę pacyfikacji Kopalni Wujek. Jednym z górników poległych podczas pacyfikacji kopalni był Zbigniew Wilk należący do parafii w Zaleszanach.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~erdeperde

suweren przejrzał na oczy to za peło ropoczeło sie rozkładanie kraju, grabierz , korupcja ,afery .Chcieli całkiem nas sprzedać ale sie nie udało!!!!!! Durnota ...faktycznie masz sieczke we łbie.Tak ci tvn zrobił i wujki komuchy ...nieszczesniku.

~Durnota

Suweren jest tak ogłupiany i otumaniony że zaślepiony nie widzi jak się nas wyprowadza z Europy. Pomyślcie tłumoki o waszych dzieciach i wnukach. Chyba że jak wielu młodych teraz emigruje z Polski...A mieli podobno wracać do „dobrej zamiany” smiech2

~Tyż prowda

Jarek dorobił sie kota a inni prominenci ,działacze nabili kabzy,pozakładali firmy i mają wszystko w 4 literach.On chodz robi coś dla ludzi a tamci kariery a wiekszość prawdziwych działaczy klepie biede bądz już pomarła w zapomnieniu. Tak wiec krytykanci zastanówcie sie co piszecie .

~solidary

inny "bohater" z Wrocławia tak bardzo pilnował kasy związkowej że dorobił sie firmy potężnej transportowej i swym pracownikom powiedział krótko....niech mi który założy tylko jakiś związek zawodowy to "wypie...le na zbity pysk".Taki to przykładny opozycjonista.

~nszz

ale bynajmniej nie wypił wagonu wódki podczas internowania ani nie kablował na kolegów z pracy ( za pobrane z tego tytułu pieniadze) i nie kazał zpałować sytajkujących górników którzy ratowali swe kopalnie .No i nie miał szczescia wygrywać dość czesto w totolotka .Ot taka też i róznica.

~społ

13 grudnia 1981 rano jarek kaczyński pod pierzynką spał

~@To prawda

Podobno ta pierzyna ma być obwożona po miastach gdzie rządzi PiS. Peregrynacje mają się zacząć od Stalowej Woli 16 stycznia kiedy przyjedzie do nas lokator pałacu prezydenckiego z Krakowskiego Przedmieścia.

~@wiechu

Nie polemizuj z „Totalnym” bo on zamiast mózgu ma kacze łajno i nic nie dotrze do czegoś takiego. Nawet to, że budzi się już rano z ręką w nocniku. Taki mamy klimat że śniegu nie ma a są bałwanysmiech2

~wiechu

~Totalny- Te zgromadzenia pod sądami są w obronie niezależności sędziów,a nie broniące niezwykłej kasty pod wodzą prokuratora stanu wojennego,którego nawet sam Jerzy Urban wychwalał.Jak widać,propaganda TVPiS powoduje nieodwracalne zmiany w mózgu.Czytając projekt najnowszej ustawy n/t sądów,staje mi przed oczyma 13 grudnia 1981.Co do Solidarności,to dzisiaj pozostało jedynie wspomnienie.Na szczęście pamięć,to jest obszar,którego aktualnie rządzący nie są w stanie zawłaszczyć.

~pio

Kaczyński ma dziś rocznicę spania pod pierzynką.Czyba jest z siebie potwornie zadowolony jak to powiedział Karczewski o sobie

~dojna zmiana+

A co nie ma chętnych czy po prostu porządni ludzie wstydzą się z wami pokazywać?

~To prawda?

Czy to prawda że w Stoczni Gdańskiej zostanie wystawiona w gablocie pierzyna J. Kaczyńskiego pod którą 13 grudnia 81 r. spał do południa?

~Totalny

Mnie się podobają inne marsze. Te pod sąd. W 8 osób w obronie niezwykłej kasty ludzi.

~Hmm

No tego rzecznika Jasia to Ziobro wybrał sobie fajnego ale tego trzepoczącego firankami rzęs Sebastiana to ręce opadają i portki!

~Jaja

Banaś rozkłada cały PiS na deski łącznie z premierem, prezydentem i tym Napoleonem z Żoliborzasmiech2smiech2smiech2

~No właśnie

Dlaczego ten Duda tak się drze? Kto go tak ustawił chyba Pietrzak albo jeszcze ktoś gorszy bo tego nie da się słuchać przecież. Kiedyś Chruszczow w ONZ przemawiając zdjął buta i walił w mównicę czy takie argumenty mają wrócić. Na Boga gdzie my żyjemy??? Panie Duda może nervosol weź chłopie przed występami?

~@STOP TVN

TVN jest stacją dla umysłów bardziej rozwiniętych, a ty się cieszysz że robiłeś testy i żadnego IQ nie masz. Potwierdzam wiarygodność tego badania.

~patapata

Duda sie tu przywlecze a nasz lokalny partyjny pajacyk bedzie latal jakby mu ktos nasypal prochu do tylka. I tak od imprezki do imprezki, od wizyty pisowskiego polityka do wizyty pisowskiego polityka i od kredytu do kredytu. Teraz Nadbereznemu zostalo chowanie sie pod spodnica Knapowej.

Moze tak mieszkancy dowiedzieliby sie, ze ten jegomosc jeszcze kilka lat temu jako radny grzmial na Szlezaka, ze ten nie chodzi na komisje i sesje. Teraz Nadberezny przestal chodzic na komisje. Na niektorych sesjach tego go nie bylo. Zaczynaja sie problemy i konczy sie sztuczny usmieszek na buzce.

~he hee

cenzura tu działa....to po cholere "twój komentarz" dajecie??????

~z internetu

Każdą dupę można posadzić na tronie... ale nie każda głowa jest godna koronysmiech2

~@Kultura

Za miesiąc 16 stycznia ten facet przyjedzie do Stalowe Woli, też tak będzie się darł do lokalnego suwerena? Kompromitacja i brak klasy!

~STOP TVN

OTO JAK LEWACKIE MEDIA NARZUCAJĄ NAM CO JEST WAŻNE I JAK MAMY MYŚLEĆ:
W głosowaniu magazynu Time na Człowieka Roku 2019 oddano ponad 27 milionów głosów. Wygrali protestujący z Hongkongu z miażdżąca przewagą:
1 - 30% protestujący z Hongkongu;
2 - 4,5% strajki klimatyczne;
3 - 4,5% Keanu Reeves;
4 - 4% koreański zespół BTS;
5 - Greta Thunberg.
Redakcja zadecydowała, że na okładkę pójdzie Greta (nie podano jej wyniku procentowego).

Dodam jeszcze że w latach 30-stych "człowiekiem roku" wg TIME'a zosłał Adolf Hitler.
KURTYNA!

~@Kultura

bo myśli że jak głośniej to mądrzejsmiech2

~Kultura?

Dlaczego ten Duda tak się drze jak przemawia? Gówniarzy ma przed sobą? Kompromitujące zachowanie ...

~LEKARZ

@ pisior
człowieku piszę po raz kolejny czym predzej na logotomię do gabinetu na Wyszyńskiego!!

~nibykomuch

To już młodzież z budowlanki nie chce chodzić na przymusowe spacery spod bramy nr 3 do konkatedry z pochodniami

~Radikal

Precz z neokomuną europejską!

~antykom

W Hucie Stalowa Wola w 1988 r. miały miejsce 3 strajki, zorganizowane przez Komitet Założycielski NSZZ „Solidarność” Pracowników HSW.
Pierwszy strajk rozpoczął się 29.04.1988 r. o godz. 6:45. Na jego czele stanęli, zwolnieni kilka dni wcześniej dyscyplinarnie z pracy, Wiesław Wojtas i Wiesław Turasz oraz inni działacze KZ.
Dyrekcja stosowała różne metody mające na celu zmniejszenie liczby strajkujących:
- wysyłanie na przymusowe szkolenie do Ulanowa z odebraniem przepustek do HSW,
- wpuszczanie na II zmianę tylko wytypowanych pracowników.
Pomimo tych zabiegów pierwszej nocy uczestniczyło w strajku około 1000 pracowników.
Drugiego dnia strajku, czyli 30.04.1988 r., naciski na strajkujących nasiliły się:
- pojawił się wojskowy helikopter,
- straszono pacyfikacją zakładu,
- rozpowszechniano fałszywe informacje o sytuacji w innych zakładach,
- podawano fałszywą informację o odwołaniu Mszy Św. przed Hutą.
Jednocześnie w zamian za natychmiastowe przerwanie strajku obiecywano brak zwolnień z pracy i innych represji. Szeregi strajkujących zmniejszały się. Pozostała ok. 70 osobowa grupa najbardziej wytrwałych z Wiesławem Wojtasem na czele. W tej sytuacji o godz. 14:05 grupa ta opuściła Hutę i przemaszerowała do obiektów parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski.
Z nagraniem dźwiękowym z nasłuchów radiostacji SB i MO w Stalowej Woli znajdującym się na YouTube można się zapoznać wpisując w wyszukiwarce „Za pysk - SB i MO kontra pracownicy Huty Stalowa Wola 1988 r.”

~babcia

Zaswieccie te iluminacje świąteczne wszak już są zainstalowane .Bedzie o wiele weselej w te długie noce grudniowe.

~dziadek

13 .12 1981 zastał mnie w trakcie odbywania zasadniczej służby wojskowej(1 praski pułk zmech.Wesoła). Alarm w pułku o 3 rano i pełna mobilizacja do wyjazdu z koszar.Wyjazd ale gdzie ? i po co?? Dopiero o 6 rano Jaruzelski przemówił i ogłosił "stan wojenny".Oj nietegie były miny kadry zawodowej i nasze żołnierzy z poboru.Co to będzie??????zastanawialiśmy sie chodz przygotowania do tego były od lata.Kto tego nie przeżył .....nie zrozumie.