Gościnnie w Tauron Wytwarzanie, Oddział Stalowa Wola

Image

Na zaproszenie Elektrowni Stalowa Wola odwiedziliśmy zakład przy ulicy Energetyków. Mieliśmy okazję obejrzeć z bliska jak wyglądają procesy produkcji energii elektrycznej i ciepła w Elektrowni Stalowa Wola.

A zaczęło się w 1939 r.

Wizytę w Elektrowni rozpoczęliśmy od obejrzenia krótkiego filmu poświęconego historii zakładu. Wszystko zaczęło się od pomysłu premiera Eugeniusza Kwiatkowskiego, który jest uznawany za twórcę Centralnego Okręgu Przemysłowego. To właśnie z myślą o COP-ie zdecydowano o budowie elektrowni w Stalowej Woli, która miała się stać jedną z najważniejszych inwestycji energetycznych Polski międzywojennej. Jej pierwszym zadaniem miało być zaopatrywanie w energię elektryczną Zakłady Południowe, a w dalszym ciągu, znacznej części Centralnego Okręgu Przemysłowego. Elektrownia miała pracować na węgiel i gaz ziemny. Jej budowa ruszyła wiosną 1938 zł i kosztowała 14 mln zł. 1 maja 1939 roku uruchomiono pierwszą turbinę i 2 kotły.

Zamiast węgla biomasa

Na przestrzeni lat elektrownia przeszła wiele przemian. Obecnie ma trzy jednostki wytwórcze, które produkują energię elektryczną i ciepło: dwa bloki węglowe o mocy 120 MW i blok biomasy o mocy 20 MW. W Elektrowni Stalowa Wola od dawna nie spala się węgla. Kocioł opalany węglem został przebudowany w 2012 roku na kocioł opalany pyłem biomasowym. Wykorzystuje się biomasę pochodzenia leśnego i biomasę z odpadów i pozostałości przemysłu, przetwarzającego produkty rolne. Mogliśmy zobaczyć z bliska jak to wygląda w praktyce.

- Znajdujemy się na placu biomasy nieprzetworzonej, na której dostarczona jest zrębka drzewna, trociny oraz pellet. Trociny podawane są przez urządzenie, która przesiewa je na linię podawania. Zrębka podawana jest na „pas wstępny”, który rozdrabnia te biomasę do elementów 20-30 cm, następnie w procesie technologicznym jest „pas dokładny”, który to rozdrabnia do wielkości 3-4 cm. Potem jest to transportowane przenośnikami do zbiornika biomasy leśnej. Ta biomasa jest tam magazynowana, a następnie transportowana na dalszy ciąg przygotowania, dalsze rozdrabnianie. Wydajność linii to około 25 ton biomasy na godziny. Ta ilość biomasy jest wystarczająca dla instalacji tego naszego kotła- wyjaśnia główny specjalista, koordynator inż. Leszek Ros.

Głównymi odbiorcami Elektrowni Stalowa Wola jest PEC, który zaopatruje Stalową Wolą i Nisko. Spółka zaopatruje w ciepło także firmy na terenie byłej Huty Stalowa Wola.

Obecnie w stalowowolskiej elektrowni pracuje 220 osób.

Blok gazowo- parowy

W grudniu 2012 roku wmurowano kamień węgielny pod budowę bloku gazowo- parowego o mocy 450 megawatów. Zamierzenie było takie, że zastąpi ona obecnie pracujące jednostki wytwórcze w oddziale Elektrownia Stalowa Wola. W ramach tej inwestycji powstaje próg spiętrzający wodę na Sanie oraz dwutorowa linia wyprowadzająca moc do rozdzielni. Trwają już prace przy ukończeniu budowy.
Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~E tam

Ktoś uruchomi tego bubla gazowego co za PO-PSL został wybudowany drogo i go kitu?

~prorok

PiS jak każda inna partia, zgnije od środka, ta zgnilizna już powoli zaczyna się wylewać na wierzch(Banaś itp.). Zniszczą ich wewnętrzne konflikty i walka o władzę, historia znana od zarania dziejów, jego koniec jest już bliski.

~Bielu

Naobiecywali pisiory przed wyborami że zwolnień nie będzie w elektrowni i wypieli się na wyborcow a jak panie prezesie Grzegorczyk nie pamięta co mówi to zapraszamy do przeczytania wywiadu z panem

~Non alcohol

PiS działa w myśl zasady: "Nie cieszcie się osły, że wam pensje podrosły, ja ceny podwoje i tak wyjdę na swoje".

~stalowy

I tak to wszystko zamkną do końca 2020

~Koko

Do Rozczarowany jebnij się łeb ,patrzyć na takiego debila jak się zabija powies się bo wieje i bez sensacji .

~janusz5

Na zaproszenie Elektrowni Stalowa Wola odwiedziliśmy zakład przy ulicy Energetyków. Mieliśmy okazję obejrzeć z bliska jak wyglądają procesy produkcji energii elektrycznej i ciepła w Elektrowni Stalowa Wola.

zapytam, kto odwiedził Elektrownię?

~Nocny Marek

Z uporem maniaka będę pytał. Kto odpowiada za opóźnienie w oddaniu do użytku bloku gazowo parowego. Hiszpanie pogonieni za niedotrzymanie terminów. Prezesi Tauronu i PGNIG odpowiedzialni za podmiot też wymienieni z odprawiani po kilkudziesiąt tydięcy złotych a bloku jak nie było tak nie ma . Jeden z moich rozmówców twierdzi, że niektóre elementy nowego bloku jeszcze przed uruchomieniem utraciły gwarancje producenta i wymagają remontu. Pytam gdzie są odpowiednie służby odpowiedzialne za energetyczne bezpieczeństwo państwa. Policja, Prokuratura ABW. Nikt nie widzi niegospodarności, marnotrawstwa braku jakiegokolwiek nadzoru i odpowiedzialności ze strony państwa. Na wiosnę przed wyborami przyjedzie Duda i dokona uroczystego przecięcia wstęgi wychwalając jaki to PIS jest przedsiębiorczy, a idioci będą kłaniać mu się w pas i klaskać. Nie chodzi tutaj o to kto jest u władzy, bo rządzący się wymieniają a gospodarka musi się rozwijać.

~Łysy

Lucy Ty pustaku!czytaj ze zrozumieniem. O nie spalaniu węgla jest mowa przy okazji K10

~Prad

O jej

~verso

jest tak dobrze,że d..ę ściska.kurs akcji Tauron na dnie

~Prawda

A o podwyżkach cen prądu i przywilejach, jakie po nowym roku dostanie wojsko i policja, już nie napiszcie? Po nowym roku, będą drastyczne podwyżki prądu dla gospodarstw domowych, wojsko i policja otrzymają ulgi i będą bronić tych przywilejów, za wszelką cenę, będą gotowi nawet strzelać do ewentualnych protestujących na ulicach. O ile jakieś protesty, będą bo znając Polaków to będą bez gadania posłusznie płacić jak frajerzy.

~Raf

Biomasa to nic innego jak śmiecie bez plastiku. A wungiel to choć by był nie palny to by spalali w Polsce.

~old crew ESW

trzymaj się śledziu!

~Elektrownik

120 MW z biomasy? To chyba byłby rekord świata!

HIV

Na zdjęciu nr 3 od góry widać anteny nadawcze radia Maryja

~Lucy

W Elektrowni od dawna nie spala się węgla?Nie wypisujcie bzdur.Oba bloki po 120WW są opalane węglem,fakt coraz mniej pracują ale jednak na węgiel.Tylko turbina nr6 zasilana jest parą z kotła opalanego biomasą.Pozdrawiam.