Jest już projekt budżetu miasta na 2020 rok

Image

Radni przeglądają właśnie propozycję budżetu na kolejny rok. Miasto planuje inwestycje za prawie 50 mln zł.

Jak podkreślono ma to być budżet, „który nakłada bardzo wysoki rygor oszczędności i wyhamowuje zadłużenie”, ale „planowane przychody z emisji obligacji zostaną przeznaczone na spłatę kredytów i wykup obligacji wyemitowanych w latach wcześniejszych”.

Projekt budżetu zakłada dochody i wydatki w 2020 roku na dokładnie tym samym poziomie – 345 345 688,48 zł. Tym samym nie przewiduje się występowania deficytu budżetowego. Wydatki majątkowe wyniosą 46 268 334,63 zł, a dofinansowanie zewnętrzne do nich 18 028 044,12 zł.

Teraz radni mogą wnosić wnioski i uwagi do budżetu, który będzie głosowany w drugiej połowie grudnia.

NA CO PÓJDĄ PIENIĄDZE W 2020 ROKU?

Przede wszystkim na drogi. I tak budowany ma być łącznik do obwodnicy Stalowej Woli i Niska. Na ul. 11 Listopada ma powstać tunel pod torami. Na to zadanie przewidziano 800 tys. zł (projekt techniczny i pierwsze roboty). Czeka nas przebudowa ul. Krzywej (1,3 mln zł). Dofinansowanie na prace drogowe ma pochodzić z Funduszu Dróg Samorządowych.

W 2020 roku powstanie też projekt techniczny budowy ul. Granicznej oraz przebudowy ul. Karnaty, by połączyć ul. Graniczną z ul. Brandwicką. Pełna realizacja planowana jest na rok 2021. Miasto da ze swoich pieniędzy 200 tys. zł na powiatową ul. Dąbrowskiego.

Czeka nas rewitalizacja Rozwadowa (przebudowa Rynku) i dokończenie modernizacji Sokoła. W samej Stalowej Woli ma wreszcie zacząć powstawać Osiedle Leśna. Realizacją zadania zajmie się MZB. W przyszłym roku powstaną projekty technicznie i ma być wbita pierwsza łopata.

Na osiedlach także będzie dochodzić do zmian. W budżecie znalazło się 1,5 mln zł na remonty chodników, nakładki asfaltowe oraz inne prace modernizacyjne. Przy Poniatowskiego 32 pojawi się parking, a przy Żeromskiego 8 i Partyzantów 4 zostaną zagospodarowane tereny.

Mieszkańców czekają też remonty indywidualne, bo ci co składali np. poprzez Spółdzielnię Mieszkaniową wnioski o dotację na likwidację „term” w budynkach mieszkalnych w ramach projektu Ekomiasto Stalowa Wola mogą spodziewać się zmian we własnych łazienkach. Dotacja została udzielona, teraz więc czas na przetargi, projekty i realizację zadania.

Rozpocznie się również Program Odbudowy Zieleni Miejskiej na terenie Miasta Stalowa Wola, którego celem jest nasadzenie kilkuset nowych, dużych drzew, głównie sosen.

Powstaną także nowe tereny zielone w mieście, jak np. na podwórku przy ul. Dmowskiego 12-19, zielone przystanki komunikacji publicznej, które będą wyróżniały Stalową Wolę na tle innych samorządów, czy Naturalna Strefa Kultury na Placu Piłsudskiego. W ramach współpracy z Nadleśnictwem Rozwadów pojawi się również ekologiczna ścieżka rowerowa prowadząca od Ciemnego Kąta do Urzędu Celnego. Jak co roku również ROD-y dostaną dotacje na swoje zadania (150 tys. zł do podziału).

Zabezpieczono też pieniądze na bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla osób powyżej 60 roku życia. Znajdą się też pieniądze na szczepionki dla seniorów przeciwko grypie. Kontynuowana ma być budowa Stalowowolskiego Centrum Aktywności Seniora. 100 tys. zł ma powędrować do SP ZOZ przy ul. Kwiatkowskiego na zakup sprzętu medycznego. Nowo narodzeni obywatele wciąż będą dostawać „becikowe”. W 2020 roku ma być realizowany I etap budowy żłobko- przedszkola z basenem.

Ponad 600 tys. zł przeznaczonych ma być na inne prace inwestycyjne w miejskich szkołach. Oprócz tego realizowane będą zadania edukacyjne, kontynuowany ma być remont w PSP3 i modernizowana kuchnia w PSP12.

Pieniądze mają także wspierać stalowowolską kulturę i sport. Do końca listopada 2020 roku zrealizowane zostanie Podwórko dla Pława, powstaną nowe boiska, obiekty sportowe i place zabaw.

Dla komfortu osób korzystających z obiektów Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, ruszy wielka przebudowa parkingu i dojazdu do MOSiR-u, wraz z odwodnieniem i przebudową sieci uzbrojenia podziemnego (ok. 3,5 mln zł). W przyszłym roku rozpoczną się również pierwsze prace dotyczące budowy krytego lodowiska wraz ze ścieżką lodową. 60 tys. zł ma pójść na wykonanie oświetlenia w technologii LED w hali tenisowej Miejskiego Klubu Tenisowego w Stalowej Woli.

W przyszłym roku ma też być bezpieczniej. Pieniądze popłyną do strażaków z OSP i policji na ponadnormatywne patrole. Rozszerzany ma też być monitoring wizyjny. Nowe kamery pojawią się na Skarpie, przy Hali Targowej i na osiedlu Centralnym w strefie międzyblokowej. Miasto zainwestuje też w budowę, rozbudowę i modernizację oświetlenia ulicznego na swoim terenie.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Pafełek

A objechał już całe miasto na hulajnodze ten nasz full profeska menadżeł? smiech2

maszynista

Nasze miasto do zaorania będzie jak skończą sie dofinansowania.Banki kredytu nie chca dać.Jedynie obligacje jeszcze ratują Nadbereznego i radnych. Bez budowania kolejnych placów zabaw Lucek nie bedzie tu miał nic do działania.

~Jacek

~Lekarz ty juz po lobotomii?

~Kaja

Czy dobrze widzę, że nie widzę żadnego postulatu opozycji sprzed wyborów w tym tego słynnego parku dla psów?
to co oni przez rok robili w tej radzie miasta?

~Afgan

z nadzieją patrzę na informacje czy ktoś z pisu nie umarł, trzymają się chociaż niektórzy bardzo wiekowi k... umiech

maszynista

Radni wiedza ze zadłuzyli miasto tak że bank nie udzieli kredytu.To teraz jest taka awaryjna metoda wyciagania kasy z banku,czyli obligacje.Co bedzie jak i te obligacje sie skoncza? Dotacji nie dostaniemy jak nie bedzie mozna miec kasy z kredytu,co wtedy?Wszystko stanie i niee beda prowadzone zadne naprawy,bo długi tak duze że najpierw trzeba spłacic.

e2rds

Destylo, przygadywał kocioł garnkowi, znasz to. A poza tym nie pij tyle tego destylatu bo oślepniesz.

~Destylo

Czy idioci hejterzy opozycji dadzą siana sobie, bo już żygać się chce od ich głupoty!?

~angol

Ten samozwańczy rzecznik to jakiś idiota kiedyś pisal ze w tym centrum ma być najlepsza murawa na swiecie taka jak na stadionie narodowym a się okazuje ze to jest totalne badziewie (po wczorajszym meczu)Takie kacze lajno nie murawa

e2rds

rzecznikKS, jeszcze jedno:
19 Listopada 2019 23:00:51
~rzecznikKS
Do e2rds, emeryci ale ja przynajmniej komentuje prawde a ten użyteczny idiota wymyśla takie brednie i bzdury , że kompromituje wszystkich hejterów z pseudoopozycji . Ty jesteś na maksa zmanipulowany przez takie media jak TVN24 czy GAZETE WYBORCZĄ , dlatego prawde uważasz za głupote.
rzecznikKS, czy znasz znaczenie przedrostka "pseudo", to wyraz który podkreśla przeciwne znaczenie kolejnego dopisanego do niego członu i np. jeśli używasz go w określeniu do pseudokibiców, to znaczy nie kibiców, tylko kiboli, jeśli używasz go do określenia, jak w twojej wypowiedzi "hejterów z pseudoopozycji", to nie znaczy opozycji, tylko hejterów zwolenników, między innymi zwolenników ciebie, więc sam sobie robisz w gniazdo. Jak używa się pewnych słów, to trzeba wiedzieć co znaczą. Pozdrawiam.

Mariusz77

Oby tylko Szalony Drwal Lucek nie wyciął kilku hektarów lasu pod tą budowę "ekologicznej" ścieżki rowerowej

manukun

No tak, bo ci pracownicy to w czynie społecznym pracują. Ubezpieczenie nowego obiektu to też moje wymysły, a prąd, systemy monitoringu czy klimatyzacji to pewnie chomiki w klatkach napędzają. Pcpn już wymaga dotacji, bo trzeba pokryć koszty dodatkowej ochrony. A gdzie do jego uruchomienia? Dodatkowo przesunięcie pracowników z mosir spowoduje konieczność zwiększenia zatrudnienia tamże - to też koszt. Nie wspominając o zarządzie nowej spółki.

Razem kilka milionów złotych rocznie. Ile umów podpisano z klubami, żeby chociaż częściowo zmniejszyć koszty utrzymania? Pewnie żadnej, bo otwarcie zaplanowano na świętego dygdy.

No ale nikt wam nie zabroni ośmieszyć się na forum. Piszcie dalej o mitycznych dochodach z centrum piłkarskiego i budowie mieszkań z tych zysków.

Marzenia ściętej głowy. A od nowego roku podwyżki wszystkiego, bo drożeje prąd, paliwa i płaca minimalna.

~JaroDonald

JUŻ W PIĄTEK, 22.11 OPOZYCJA ODTRĄBI SUKCES W WALCE Z PREZYDENTEM LUCJUSZEM NADBEREŻNYM!
Szczegóły? Wystarczy wpisać "złe pióro blogspot" w wyszukiwarce, kliknąć i wszystko JUŻ DZISIAJ będzie jasne!

e2rds

rzecznkKS, widzisz, popularnie mówi się, że jest trzy prawdy: prawda, święta prawda i g.. prawda i ty piszesz w tej trzeciej wersji, do tego z wazeliną.

maszynista

rzecznik to jest ale pis i niech spada stad.

~rzecznikKS

Do e2rds, emeryci ale ja przynajmniej komentuje prawde a ten użyteczny idiota wymyśla takie brednie i bzdury , że kompromituje wszystkich hejterów z pseudoopozycji . Ty jesteś na maksa zmanipulowany przez takie media jak TVN24 czy GAZETE WYBORCZĄ , dlatego prawde uważasz za głupote.

~@pisior

Który to już ten sam komentarz twój.
nawet miłośnik opozycji e2rds cię skrytykował, a ty dalej festiwal głupoty kontynuujesz.
Jak i cała nasza stalowowolska opozycja...

pisior

Dzięki złodziejom z prawa i sprawiedliwości i zakłamanym włodarzom miasta mamy początek podwyżek, inflacje i nie kończący się wzrost cen ( ziemniaki 400%, podatki, usługi komunalne , prąd itp) , nic nie robią tylko kłamią, kłamią
Nadbereżny obiecał że nie będzie podwyżek, powinien poddać się do dymisji, słowa nie są rzucane na wiatr, okłamał nas mieszkańców Stalowej Woli

~Kundel

A gdzie jest park dla psów? Opozycja przed wyborami obiecała, że będzie!

~Mafra

A gdzie ogród Jordanowski

~rzecznikKS

Do e2rds, co się stało , że hejtera z pseudoopozycji skrytykowaleś szkoda , że tak późno. Ale wracając do tego pięknego CENTRUM SPORTOWEGO to utrzymanie tego obiektu będzie tyle samo kosztowac co utrzymanie tego SKANSENU który zostawił mieszkańcom SZLEZAK. Tylko po stronie zysków będziemy mieli miliony co roku i to CENTRUM SPORTWE będzie wielkim sponsorem STALÓWKI. A skąd te zyski z wynajmu tego CENTRUM kadrom piłkarskim z całej POLSKI ale komu ja to tłumacze jak ty nie masz o sporcie zielonego pojęcia. Dlaczego to CENTRUM nie będzie kosztowac nawet złotówki bo tam już są pracownicy którzy zadbają o ten stadion.

~TwójStary

Do póki PCPN jest nieczynne to nikt za nie nie płaci a jak otworzą to Radni opodatkują manukuny i inne płaczki tego pokroju więc sprawa jest załatwiona....

Pepsi

co tam hotel - wybudujmy stok narciarski. Dubai ma to my nie możemy?

~Ubot

Hejterze wypisujesz tylko głupoty z palca wyssane bo ci płacą. Wielokrotnie pokazywałes że niewiele wiesz o Stalowej Woli, bo tu nie mieszkasz... Kolejny wpis I kolejna kompromitacja

Yurek

Chociażby dlatego trzeba wybudować Hotel obok ale to zadanie Janusza

manukun

Centrum piłkarskie będzie wymagać co najmniej kilku milionów złotych rocznie na utrzymanie. Skąd będą na nie pieniądze, skoro dalej jest nieczynne?

@rama
Co jest ekologicznego w wymianie pieców gazowych na ciepło miejskie wytwarzane w turbinie gazowej?

To tylko przykrywka po wyłudzeniu pieniędzy od podatników na mapki niezbędne do otrzymania dofinansowania do fotowoltaiki. Jak wiemy, władze zaliczyły tylko blamaż, bo Stalowa Wola nie miała szans na otrzymanie dotacji na ten cel

e2rds

Z expose premiera: wybudujemy domy+ szklane, każdy dostanie złoty róg i czapkę z piór, jak skończymy rządzić po nas zostanie jeno sznur.

Pepsi

Z biletów się utrzyma. smiech2DD

Z biletów to może na wynagrodzenie dla sprzątaczek i pana co się trawą zajmuję wystarczy.

e2rds

Yurek, zdziwił byś się ile utrzymanie takiego obiektu kosztuje, bez dotacji nie jest w stanie funkcjonować.

Yurek

Utrzyma się sama z biletów i pieniędzy za wynajem plus sponosorzy i się zdziwisz