Stalowa Wola z jedną z najniższych w kraju stawek za odpady, ale ze wzrostem ponad 100- procentowym

Image

- W związku ze wzrostem kosztów zagospodarowania odpadów i opłaty marszałkowskiej, które są niezależne od samorządu, niezbędne jest podniesienie stawki komunalnej w Stalowej Woli. Natomiast dzięki dobremu systemowi gospodarowania odpadów, proponowana stawka będzie nadal jedną z najniższych w kraju i znacząco niższa niż w sąsiednich miejscowościach. Nasz system z punktu widzenia ilości odbiorów jest jakościowo jednym z najlepszych w Polsce– mówi Renata Knap, zastępca prezydenta miasta Stalowej Woli.

Tymczasem szykują się zmiany, z których nie będą się cieszyć mieszkańcy. Magistrat jednak zapewnia, że i tak płacić będziemy luksusowo, w sensie dużo mniej, niż nasi sąsiedzi. I tak na przykład w Nisku stawka ma wynosić 24,6 zł, w Tarnobrzegu 18 zł, a w Rzeszowie 20 zł. Średnio w kraju będzie to 22-25 zł/ osobę. Są miejscowości, gdzie za śmieci trzeba dać aż 30 zł od osoby! W Stalowej Woli będzie to zaledwie 13 zł od osoby jeśli chodzi o budynki wielorodzinne i domy jednorodzinne (z segregacją, bez segregacji- 26 zł). Co istotne, mieszkańcy, którzy przy domach będą prowadzili kompostownik, będą mieli stawkę mniejszą o 2 zł. Miasto prowadzi aktywną politykę prorodzinną, dlatego rodziny objęte Kartą Dużej Rodziny będą posiadały również dwuzłotową zniżkę. (dotychczas mieszkańcy budynków wielorodzinnych i domów jednorodzinnych płacili 6 zł za segregowane odpady i 12 zł za niesegregowane).

W przypadku nie wypełniania przez właścicieli nieruchomości obowiązku zbierania odpadów w sposób selektywny, stawka będzie dwa razy wyższa. Kluczowym powodem tak niskiej opłaty jest bowiem sortowanie odpadów. Jeśli segregacja śmieci nie będzie na wyższym poziomie niż dotychczas, to przyszłoroczne opłaty nie mogą być gwarantowane na kolejne lata.

- Ustalamy tak niską stawkę w zaufaniu do mieszkańców, że będą segregować odpady jeszcze lepiej. Jeżeli tego nie będzie, to będziemy musieli podejść do podwyżek, bo takie są koszty zagospodarowania odpadów mieszanych, których powstaje niestety coraz więcej– mówi wiceprezydent Renata Knap.

Systemem zagospodarowania odpadów w Stalowej Woli objęte są również firmy. Po zmianie ustawy, wymagane jest, by przedsiębiorcy segregowali odpady do 5 worków i każdy z nich będzie płatny odpowiednio do ilości odpadów.

Aby stabilizować cenę dla Stalowej Woli i porozumienia, przygotowywana jest inwestycja budowy instalacji termicznego przetwarzania odpadów preRDF, które w tej chwili powodują wysoką cenę zagospodarowania odpadów. W momencie kiedy powstanie taka instalacja, w perspektywie najbliższych kilkunastu lat będziemy mogli mówić o zatrzymaniu wzrostu cen i wyróżnianiu się ekologicznym systemem obiegu zamkniętego na terenie miasta Stalowej Woli. W ostatnich latach cena preRDF z 75 zł za tonę wzrosła do planowanych w przyszłym roku blisko 1000 zł.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Zenek

No i jak pisoświry? Kartofel zapowiada nam podwyżkę akcyzy na paliwo w wysokości 10% a na stacjach już zdążyło podrożeć od wyborów o 12%. Jest git, co nie?

~perfect

Ale wkoło jest wesoło, lucek w partii ,edziu w zoo
Jak naprawdę jest - nikt nie wie
ooo

~Do wiemy

Nieprawda, że dach przeciekał zwłaszcza, że prawie nie padało - to jakbyś nie wiedział cytat z Misia. Tak widzisz to ty, a jak jest naprawdę to wiemy my wszyscy. Nabrać kredytów i zadłużyć miasto to każden jeden potrafi. Tylko czy będzie z czego spłacać to inna kwestia.
Co do inflacji to wystarczy przeczytać raporty z GUS -u i nie musisz ściemniać że nic nie drożeje, a nawet tanieje umiech. W tym wszystkim cena śmieci (18 - 13 = 5 zł w porównaniu z Tarnobrzegiem) i podatku (różnica 27 zł) chowa się we wszystkich innych. Nie wierzę w to że rodzina 4 osobowa wydaje mniej niż 5 tyś/miesiąc.
Po drugie za niższą cenę benzyny płacimy my wszyscy - bo chyba nie wierzysz że sami ją importujemy. Poza tym koszt inwestycji = kredyt miasta = odsetki od kredytu = podatki, które płacisz gamoniu.

~jkl

To praca na śmieciówkach, niedojadanie dzieci w wielodzietnych rodzinach było dobre? Pieniądze nie wyjechały za granicę w postaci skradzionego VAT tylko wykorzystane są na miejscu. To może powoduje jakąś inflację, ale jest ok.

pisior

Dzięki złodziejom z prawa i sprawiedliwości i zakłamanym włodarzom miasta mamy początek podwyżek, inflacje i nie kończący się wzrost cen ( ziemniaki 400%) , nic nie robią tylko kłamią ,kłamią i kłąmią
Nadbereżny obiecał że nie będzie podwyżek, powinien poddać się do dymisji, słowa nie są rzucane na wiatr, okłamał nas mieszkańców Stalowej Woli

~do franciszek

A ty papieź cicho siedź

~Franciszek

Jesteś parodią nie kibicem farfoclu

~do tajfun

Wy męźczyźni musicie zawsze się kłócić o wszystko?

~Derwi

Do jaja
Ta prostytutka napiszę wszystko jak mu powiedzą i za co mu zapłacą

~Jaja

@wiemy, czy jak inaczej się nazywasz - dobry jesteś. Masz rację we wszystkim o czym piszesz. Jesteś najlepszy. Nie ma nikogo kto mówiłby prawdę tak jak Ty. Żyjemy w państwie dobrobytu. Expose premiera przy tobie to pikuś. Dajesz.

pisior

Dzięki złodziejom z prawa i sprawiedliwości i zakłamanym włodarzom miasta mamy początek podwyżek, inflacje i nie kończący się wzrost cen ( ziemniaki 400%, podatki, usługi komunalne , prąd itp) , nic nie robią tylko kłamią, kłamią
Nadbereżny obiecał że nie będzie podwyżek, powinien poddać się do dymisji, słowa nie są rzucane na wiatr, okłamał nas mieszkańców Stalowej Woli

~Maciek

Pisałem kiedyś że to tylko kwestia czasu, zanim MZK przystąpi do zmowy cenowej. umiech

~MZK

Może redakcja udałaby się do siedziby MZK i poprosiła o zestawienie danych o działalności Miejskiej Stacji Paliw ?
Ile litrów sprzedaja się teraz gdy cena jest wyższa niż na Orlenie ? (w przypadku zdrapki prawie każdy ma minus 10gr na litrze rabat, albo dla posiadających kartę floty) A ile litrów sprzedawano zaraz po otwarciu gdzie dla mediów pokazywano cenę tańszą o 30/40gr mniejszą na litrze.
A może przyszedł czas że MZK zaczęło zarabiać na paliwie ? Chyba miało tak nie być !

~tajfun

waliłeś straszne byki hehe smiech2

~TAJFUN

do franciszka najpierw sie kiepie naucz pisać po lucku i nie kozacz hehe smiech2 nie gwiozorz uŁomku hehe idz na język POLSKIEGO !!! a sprawa sie wyjasni ;***

art2deco

Trzaskający-Rabiej podniósł opłaty śmieciowe tylko ciemnemu ludowi, biurowce i galerie płacą za odbiór po starej stawce.
Wybory to poważna sprawa,,,

~Dyrdymała

Od kiedy pis to ekolodzy? Może Szyszko był ? smiech2

art2deco

Ekolodzy nas wykończą,,,

~Serwer

Pierdu pierdu płatna hejterko. Fakty są takie że to podli rządzą i przez nich są podwyżki.

art2deco

Wymagania Zielonych nas wykończą. Tylko sie cieszyc ze mamy wyraźnie niższe opłaty, za Totalnych byłyby 30 zł non stop.

~wiemy

Do manekin, hejterze o czym ty wypciłeś ja mam mieszkanie własnościowe i za SZLEZAKA płaciłem 50 złotych co roku. Teraz kiedy rządzi PAN PREZYDENT L.N. płace grosze , nie całe 23 złotych na rok, o jakich ty podwżkach wypociłeś hejterze . Bo ja co roku płace coraz mniej a ty jakieś pierdo..ły wypociłeś. Opłaty komunalne są dwa razy większe ale chyba w RADOMIU tam gdzie masz swoje IP. Mamy najtańsze śmiecie w POLSCE a także wode i ogrzewanie mieszkań a prąd jest najtańszy od 5 lat. Więc o czy ty gęgasz matole bo już cała POLSKA się z ciebie śmieje.

~Luxus

Rezonans, bydłem nazywasz ludzi którzy kojarzą fakty skąd w ogóle podwyżki? Wniosek że jedyne bydło to to co cię robiło frajerze.

~Rezonans

Jak się komuś 13 złotych nie podoba to 5 kilometrów obok ma nisko gdzie jest ponad 24 złote od łebka. mamy jedną z najmniejszych stawek w kraju a bydło ujada. Wiadomo kazdy by chciał mniej płacić, mnie też to wkurza, ale bez przesady. Są miasta gdzie stawki i 40 i lepiej złotych rekordziści 60 płacą. Nie wyjmy więc, bo to trochę idiotyczne jest.

~bob

dziś śmieci, jutro podatek od nieruchomości, potem woda i ścieki a na koniec parkingi płatne 10 zeta za godzinę - dobra zmiana. Stalowo obudź się!

~Nocny Marek

~Abc .
Jak Ci nie zależy na proponowanej obniżce opłat za wywóz śmieci o 2 zł z tytułu posiadania KDR, to po prostu bądź na tyle honorowym i zrzeknij się tej karty . Ulg na przejazdy środkami komunikacji publicznej, wejściem na basen, do kina, ulgą na podręczniki szkolne dla dzieci, darmowe obiady itd.itd. Czyż normalną dla Ciebie jest sytuacja gdzie np: 6 osobowa rodzina, która wytwarza więcej odpadów niż rodzina trzy bądź 4 osobowa płaci mniej za usługę wywozu śmieci. Chyba , że dla Ciebie najlepsze jest rozumowanie Kalego - "Kalemu ukraść / zabrać/ to źle, Kali ukraść/ dać/ to dobrze.

~kiciuś

Jeśli komuś wydaje się że 13 zł to dużo, zawsze może przeprowadzic sie do niska i płacić ponad 24 złote.

~Franciszek

To w ilu ta maczeta ? A jak się ktoś zamelduje, to co? Telefon na komendę? he he smiech2
Nie gwiazdorz ułomku, bo nawet po polsku nie umiesz.

~Abc

O łaskwcy. Przy cenie 6 zł Na KDR było 2 zl.zniżki . Teraz przy 13 zl tez jest 2 zł. O łaskawy nie dajcie nic .Wtedy bylo to ok.30% zniżki a teraz ile? Czysta kpina panie kudłaty.

~MFW

Przecież to wina TUSKA!

~koyntianin

tylko szrek haha smiech2