Rzecznik patentowy: 6 dziedzin, w których może ci pomóc

Image

Czy wiesz, czym się zajmuje rzecznik patentowy i jakie ma kompetencje? Każdy przedsiębiorca powinien je znać, ponieważ ochrona marki firmy jest niezwykle ważnym elementem jej prowadzenia.

1. Rzecznik patentowy: na czym polega jego działalność?

2. Ochrona marki firmy, czyli 6 dziedzin, w których pomoże ci rzecznik patentowy

Obecnie w Polsce legalną działalność prowadzi około 1000 rzeczników patentowych. Czy jednak każdemu z nich można w pełni zaufać?

1. Rzecznik patentowy: na czym polega jego działalność?

Rzecznicy patentowi zajmują się pomocą prawną i techniczną w zakresie własności przemysłowej, taką jak rejestracja marki. Są zrzeszeni w samorządzie, który tworzy Polską Izbę Rzeczników Patentowych. Ich dokładną listę prowadzi Urząd Patentowy, co warto wiedzieć, szukając tego typu pomocy. Taka działalność z punktu widzenia przedsiębiorcy, nawet właściciela niewielkiej działalności, jest niezwykle istotna, ponieważ instytucje typu rzecznik patentowy Lublin, pomagają zwalczać nieuczciwą konkurencję i służą wiedzą z zakresu prawa autorskiego.

Zawód rzecznika patentowego nie jest nowością: istnieje już od 1918 r. Nie zmienia to faktu, że nadal niewiele osób jest w pełni świadomych na czym polega ten zawód i jakie są jego uprawnienia. To dziwne, szczególnie że rzecznik patentowy to zawód zaufania publicznego.

Rzecznicy patentowi mogą działać w ramach indywidualnej kancelarii i spółki, a także - w sytuacjach koniecznych - występować przed sądem administracyjnym i powszechnym

2. Ochrona marki firmy, czyli 6 dziedzin, w których pomoże ci rzecznik patentowy

Wykwalifikowani i doświadczeni rzecznicy patentowi, poruszają się w 6 podstawowych dziedzinach. Należą do nich:

1. Zastrzeżenie znaku towarowego.
2. Zgłaszanie wzorów patentowych
3. Ochrona wynalazków
4. Pomoc w sprawach spornych
5. Ochrona własności firmy
6. Ochrona wzorów przemysłowych

Decydując się na współpracę, warto sprawdzić, czy rzecznik patentowy posiada odpowiednie kompetencje, aby nam pomóc. Zazwyczaj informacje na tematy takie jak np. zastrzeganie znaku towarowego Lublin, z łatwością można zweryfikować na stronie internetowej. Warto jednak sprawdzić, czy dany rzecznik znajduje się na liście Urzędu Patentowego.

Wartości, których powinniśmy szukać w pracy rzeczników towarowych, to przede wszystkim kompetencje i wiedza, najlepiej taka, która opiera się na latach współpracy z przedsiębiorcami. Każdy przypadek jest inny, ale to właśnie doświadczenie pokazuje, jak działać, aby robić to skutecznie nawet w najtrudniejszej sytuacji.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.