Mój bank się zawiesił, pożycz mi pieniędzy. Oddam wieczorem

Image

Jeden z mieszkańców naszego powiatu stał się ofiarą oszustwa na tzw. BLIK-a. Dobra znajoma, koleżanka z pracy, która właśnie robi remont w domu, potrzebowała pilnie gotówki. Napisała do dwunastu osób z listy na facebooku. A że jest osobą solidną i lubianą, nic dziwnego, że przyjaciele i znajomi ruszyli z pomocą.

Dlaczego mielibyśmy nie być uczynni? Przecież nie raz już wyciągaliśmy pomocną dłoń do tych, którzy o to prosili. Tym bardziej, gdy znajoma, z którą przecież spotykamy się w pracy, rozmawiamy na fb prosi nas o pożyczkę na już, bo waśnie coś kupiła i musi zapłacić za tę rzecz, a ze swoim bankiem nie może się akurat połączyć. Czy pomożemy opłacić zamówienie? Oczywiście, że tak, zwłaszcza, że pieniądze zostaną nam oddane na drugi dzień w pracy. W ten sposób, gawędząc ze swoją „koleżanką z pracy” mieszkaniec naszego powiatu stracił 900 zł. Transakcja przebiegła przy pomocy BLIK-u. Poszkodowany sam, nieświadomie podał komuś, kto włamał się na konto fb koleżanki kod. Złodziej wypłacił pieniądze z bankomatu w Warszawie. Gdy takie zawiadomienie przyszło na komórkę mężczyzny od razu zorientował się, że coś jest nie tak. Przecież koleżanka mieszka i jest tutaj, na miejscu.

Polak mądry po szkodzie. Mężczyzna złapał za telefon i zadzwonił do znajomej. Okazało się, że o nic nie prosiła i nie chciała pożyczki. Ktoś włamał się na jej konto i w jej imieniu poprosił kilkanaście osób o pieniądze. Sprawa natychmiast trafiła na Policję. Czy uda się odzyskać pieniądze? Raczej nie.

Oszustwo na BLIK-a jest bardzo proste, bo złodziej nie potrzebuje do wybrania pieniędzy karty, wystarczy mu kod, który poda mu poszkodowany. Scenariusz jest taki sam niemal za każdym razem: włamanie na komunikator, podszywanie się pod znajomego, pilna prośba o pożyczkę (często rozmowa nie trwa długo, bo złodziej mówi, że ma kilka procent baterii w telefonie i zaraz się rozłączy, więc ktoś wierzy, że nie skontaktuje się z nim telefonicznie), wygenerowanie kodu i podanie go oszustowi, który w bankomacie wybiera gotówkę. Zdarzało się, że złodziej prosi o kolejny kod, bo ten pierwszy niby nie działa. W ten sposób może oszukać kogoś nawet i dwa razy pod rząd. Sprawa dobrze znana jest policji. Proceder odbywa się od miesięcy w całym kraju. To kolejny sposób po metodzie „na wnuczka” na wyłudzenie dużej gotówki. Oszust zawsze ma pilną potrzebę, musi kupić leki, bilet na powrót do domu, a właśnie został okradziony, nie ma na chleb dla dzieci, a wypłata będzie dopiero jutro itp.

BLIK to polski system płatności mobilnych, który umożliwia użytkownikom smartfonów dokonywanie płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych, wypłacanie i wpłacanie gotówki w bankomatach oraz wykonywanie przelewów międzybankowych. Informację o oszustwach pojawiają się często na stronach banków, ale każdemu z nas wydaje się, że nas to nie dotyczy, że my jesteśmy czujni i nie damy się wykorzystać. Tymczasem metody są coraz bardziej skuteczne. Wielu tworzy tzw. sieć złodziejską i do odbioru gotówki i wpłacaniu jej na konkretne konta zatrudnia ludzi. W ten sposób osoby postronne zostają włączone do procederu przestępczego.

Jak się ustrzec przed utratą pieniędzy? Weryfikować tożsamość osób, które wysyłają do nas wiadomość. Nawet jeśli mówi ktoś, że ma rozładowany telefon, zadzwoń, najwyżej nie odbierze. Warto też stosować dwuskładnikowe uwierzytelnienie logowania do serwisów społecznościowych zadbać o bezpieczeństwo swoich danych wraz z hasłem.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~JOHNSON

Czy potrzebujesz pożyczki na lepsze życie lub pomoc finansową, pożyczki? Oferujemy wszelkiego rodzaju kredyty, jeśli jesteś zainteresowany wiadomość nam więcej szczegółów (Via email: bj6325221_(at)_gmail.com)

~JOHNSON

Czy potrzebujesz pożyczki na lepsze życie lub pomoc finansową, pożyczki? Oferujemy wszelkiego rodzaju kredyty, jeśli jesteś zainteresowany wiadomość nam więcej szczegółów (Via email: bj6325221_(at)_gmail.com)

~do Mariusz

Ale czy brak ostrzeźeń ze strony bankow czy innych instytucji nie jest przyzwoleniem na takie wyczyny przestępcow? Nikt nie edukuje starszych i jak nie mają kogoś bliskiego kto im powie o tych szachrajstwach i ostrzeźe to ci ludzie są bezradni.

~Monic

Jestem Monicz Polski, przybyłem tutaj na stronie, aby dać świadectwo mojego życia na temat tego, jak dostałem kredyt z pożyczania domu przez Donalda Murphy'ego, ta firma znajduje się w USA i udzielają pożyczek ludziom z dowolnej części świata oprocentowanie kredytu w wysokości 2% nawet nasz bank nie może łatwo dać mi pożyczki, ale kiedy mój przyjaciel skierował mnie do tej firmy, w której spłacam kwotę 800 000 pożyczek i dziś jestem szczęśliwy, ponieważ mogę teraz zapłacić rachunki i rozpocząć nowy biznes z moim życiem, ponieważ od tego czasu borykam się z problemami finansowymi, a dziś odnoszę sukcesy i muszę powiedzieć wszystkim, którzy mają trudności finansowe, aby skontaktowali się z tą firmą. Na e-mail poniżej donaldmurphylendinghome_(at)_gmail.com lub kontakt na WhatsApp +1 (631) 2097311 są prawdziwe i zgodne z prawem, więc nie pozwól nikomu cię wprowadzić w błąd, ponieważ tutaj w naszym kraju jest firma, która wspiera nas i daje nam pomocną dłoń, a dziś jestem wolny, ponieważ miałem iść do sądu jutro, ponieważ nie byłem w stanie zapłacić mój rachunek i teraz, kiedy ja już otrzymałem pożyczkę, spłacę jutro sądowi, ponieważ pan Donald znów uśmiechnął się do mnie i dał mi do zrozumienia, że ​​nie ma w życiu żadnej nadziei, ponieważ tyle życia jest nadziei, wszystko dzięki niemu i modlę się, aby Bóg go umocnił, aby pomóc większej liczbie ludzi w kryzysie finansowym.


Monic

Mariusz77

Oj tam . Jedni daja się oszukiwać zlodziejowi w koloratce z Torunia a inni złodziejowi od "róbta co chceta" to są i tacy co się dają nabierać na wnuczka czy na przyjaciela

~Qwert

Skoro oszuści tworzą siatkę, to skąd wiadomo, ze znajomy w niej nie jest i faktycznie, żadnego wlamania na fb nie bylo?

SzoPeN

To jeszcze dodam od siebie. "Pożycz mi pieniądze", a nie "pożycz mi pieniędzy".
@stalówka fan: jasne, że można napisać "skapnął się", ale co najwyżej wtedy, kiedy się pisze smsa do kolegi.

panpikuss

Czy te artykuły na sm powstają w ramach terapii zajęciowej w szkole specjalnej?

~karo

Nie dziwię się, że nikt się nie podpisał pod "artykułem".
Ja też bym się wstydziła.

kryśka60

Hahahahaha

~Liljana

Z messengera trzeba umieć korzystać. Kto tak robi, żeby wierzyć w jakieś literki w aplikacji? Trzeba było od razu zadzwonić i porozmawiać z koleżanką.

~dziad3

To nie dawajcie zadnych pieniedzy przez internet nieznajomym .Jak juz to osobiscie nie podejda pod mieszkanie i co najwyzej na flaszke wódki i zagrychę.Bo jak wiecej to taki znajomy moze nas unikać ,nie odbierac telefonu od nas.

~Oszust

To wlasnie nowa technologia stworzona pod oszustow kto naiwny niech placi

~Stalówka fan

Słownik języka polskiego PWN
kapnąć się pot. «zorientować się w czymś lub domyślić się czegoś»
Można też napisać " skapnął się"
Pozdrawiam piszących artykułu.

~Ferbanks

Skoro taki naiwny to mógł się jedynie kapnąć.

~ulka

dyzio, nie kapujesz?

~dyzio

Co to jest blik?

~witka

".... kapnął się .... " Kto pisze te artykuły????

~Angel

I można się zgodzić lub anulować

~Angel

Przy potwierdzeniu płatności wyświetla się miejsce czy rodzaj operacji np. Wypłata z bankomatu.

~karo

"Gdy takie zawiadomienie przyszło na komórkę mężczyzny od razu kapnął się, że coś jest nie tak."
hahaha, ale poziom.