7 listopada wejdą w życie zmiany w przepisach dotyczących kontroli drogowej

Image

W rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego zachowano większość obecnie obowiązujących regulacji dotyczących kontroli drogowej. Głównym celem zmian jest doprecyzowanie dotychczasowych procedur działania np. policji.

Według nowych przepisów: „dopuszcza się postój pojazdu policyjnego w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego". Oznacza to, że kontrole drogowe będą mogły być przeprowadzane niemalże w dowolnym miejscu, nawet jeśli funkcjonariusze złamią w ten sposób obowiązujące przepisy. Dotyczy to zarówno oznakowanych, jak i nieoznakowanych radiowozów. (Policjant nie może być traktowany jako typowy uczestnik ruchu drogowego, ponieważ wykonuje zadania w zakresie dbania o bezpieczeństwo na drogach. Modyfikacja tych przepisów przyda się osobom, którym przeszkadza widok radiowozu stojącego w miejscu zabronionym, a większa przejrzystość intencji twórcy rozporządzenia utwierdzi ich w przekonaniu, że przepisy te mają za zadanie organizację kontroli i nadzoru nad ruchem drogowym).

Kontrola drogowa może zakończyć się mandatem, jeśli zachowanie kierowcy zostanie przez funkcjonariusza odebrane jako niestosowanie się do poleceń. W przypadku kiedy funkcjonariusz poleci trzymanie rąk na kierownicy lub nieopuszczanie pojazdu, a kierowca nie wykona któregokolwiek z tych poleceń, zostanie ukarany mandatem w wysokości do 500 złotych. Ten przepis obowiązuje już od wielu lat, nie jest to nowość.

Rozporządzenie rozszerza katalog możliwości wpuszczenia kierowcy kontrolowanego pojazdu do radiowozu. Policjant będzie mógł to zrobić, jeśli np. kierowca zadeklaruje chęć zapłaty mandatu za pomocą karty płatniczej. W sytuacji przeprowadzania tzw. szybkich testów trzeźwości policjant w mundurze nie będzie musiał legitymować się każdemu kierowcy — tak przewiduje projekt rozporządzenia. Zawarte w nim nowe regulacje dotyczą ponadto zrywania plomb w celu kontroli przewożonych odpadów. W razie wątpliwości co do przewożonego ładunku wolno będzie kontrolującemu zerwać plombę zabezpieczającą.

Przepisy wchodzące w życie od 1 stycznia 2020 roku

Zgodnie ze znowelizowanym Prawem o ruchu drogowym od 1 stycznia 2020 roku kierowca będzie miał obowiązek umożliwić funkcjonariuszowi sprawdzenie stanu licznika. W praktyce oznacza to konieczność umożliwienia zajrzenia do wnętrza samochodu. Co więcej, będzie to obligatoryjny element towarzyszący każdej interwencji (Wyjątek będą stanowiły akcje typu trzeźwy poranek. W przypadku pojazdów holowanych lub przewożonych na lawetach ministerstwo daje funkcjonariuszowi dowolność. To mundurowy zdecyduje, czy kontrolować stan licznika).

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~ggg

POLSKA DRUGA KOREA

~Gcv

Jeśli chodzi o stan licznika bardzo dobrze W końcu się biorą za cwaniaków. Chamstwo na drodze coraz większe ale i piesi nie lepsi i rowerzysci8

~rafik50

Uwaga na milicje na przystanku przy rozwadowskiej górce na ulicy JP2.Wczoraj po 22 łapali ,ruch na ulicy JP2 prawie zaden,wiec kierowcy jada szybciej.A tu na przystanku zatrzymuje milicjant .Dwa pasy,prosta droga wiec wiekszosc przekracza 50 tkę.

~zezak

Co go obchodzi stan licznika w moim samochodzie,może jeszcze obmaca mi kieszenie

~stan

,,stan licznika...tylko żeby Pies obwąchał kierowcę

~Miś

Że tak spytam, po co policjantowi jest potrzebny stan licznika? Dlaczego nie powiedzą że chodzi o marychę?

~Dawid

Jak chlasz mały to pksem a nie za kółko się pchasz. Kurdupel walczy z wykluczeniem komunikacyjnym i z każdej dziury ma się podobno dać dojechać

~mały

A może by tak wzorem krajów zachodnich zwiększyć ilość alkoholu w organiźmnie do 0.5 promila i nie trzeba by robić durnych poranków tylko zając policję prawdziwa robotą.

~koliii

I znowu dowiadujemy się jak bezprawnie działa policja (im wszystko wolno) dopiero wtedy gdy zmieniają przepisy dostosowując je do zachowań policji. To już nie pierwszy raz. Z tv dowiadujemy się że nie każdy policjant jest człowiekiem i czy naprawdę powinniśmy dawać im władze absolutną? Mając immunitet też bym się nie zastanawiał.

~Slawek

Do ggg w następnych wyborach to będzie po PO

~Adek

ggg zachowuj się jak człowiek na drodze A policja Ci nic nie zrobi

~ggg

chyba w następnych wyborach zagłosuje na po