Komitet pomoże osobom poszkodowanym

Image

24 października br. powołany został Komitet ds. pomocy poszkodowanym członkom MPKZP. Stało się to w związku z zaprzestaniem działalności Międzyzakładowej Kasy Zapomogowo- Pożyczkowej.

Do Międzyzakładowej Pracowniczej Kasy Zapomogowo - Pożyczkowej należało ok. 220 osób z różnych zakładów pracy, w tym pracownicy Huty Stalowa Wola S.A., Enesta Sp. z o.o., Cognor Spółka Akcyjna Oddział HSJ w Stalowej Woli, HSW-Kuźnia Stalowa Wola Sp. z o.o. i Liugong Dressta Machinery. Kasa przestała działać w 2017 r., kiedy rezygnację złożyły organy statutowe - zarząd i komisja rewizyjna, a nowych władz PKZP nie udało się wyłonić, nie powołano też komisji likwidacyjnej, a w kasie zabrakło pieniędzy na wypłaty. Kłopoty z Międzyzakładową Kasą Zapomogowo- Pożyczkową zaczęły się na przełomie 2016/2017 roku.

- Problemy rozpoczęły się, kiedy firmy przestały płacić środki finansowe na działalność kasy, czyli potrącały na kwitkach, a fizycznie nie przekazywały środków do działalności kas. W sytuacji, kiedy kasa miała parę tysięcy członków, to ten niedobór nie był taki znaczący– mówi Henryk Szostak, szef hutniczej Solidarności.

Sytuacja znacząco pogorszyła się, kiedy członkowie Międzyzakładowej Kasy Zapomogowo- Pożyczkowej zaczęli się z niej wypisywać zabierając swoje pieniądze. Im członków było mniej, tym robił się coraz większy problem. Niektóre osoby odzyskały swoje pieniądze przez komornika, bądź w toku sądowym. Środki przywłaszczyło kilka spółek, większość z nich dziś już nie istnieje. Sprawa została zgłoszona do Prokuratury.

Członkowie Międzyzakładowej Kasy Zapomogowo- Pożyczkowej stracili łącznie około 610 tys. zł. Należności wobec indywidualnych pracowników wynoszą od kilkuset złotych do nawet 15 tys. zł. Komitet, który powstał w ubiegłym tygodniu podejmuje działania w celu pozyskania dobrowolnych wpłat od różnych przedsiębiorstw, które zostaną rozdzielone wśród poszkodowanych.

- Mamy wsparcie z Huty Stalowa Wola. Liczymy na to, że spółki tam gdzie pracownicy utracili te środki, również nas wesprą. Wystąpimy do nich o wsparcie tej inicjatywy. Problem jest duży, chcielibyśmy żeby ludzie odzyskali swoje pieniądze– mówi Henryk Szostak.

Członkowie komitetu pracują nad ustaleniem listy osób poszkodowanych, na których znajdą się informacje o wysokości należności od MPKZP. To co uda się zebrać zostanie po równo podzielone wśród poszkodowanych.

Komitet Społeczny ds. pomocy poszkodowanym został utworzony przez 4 organizacje w HSW S.A.: MOZ NSZZ „S” HSW, MZZP HSW, ZZIiT HSW, NSZZ „S-80” HSW ORAZ NSZZ „S” Enesta. W jego skład weszły również 2 osoby poszkodowane, łącznie liczy 7 osób.Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.