Cztery Zielone Słoneczka dla obiektów PSS „Społem”

Image

Obrazek

PSS „Społem” otrzymało dofinansowanie na projekt, w ramach którego wybudowane zostaną elektrownie fotowoltaiczne na obiektach należących do Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Stalowej Woli. Mowa tu o Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Podkarpackiego na lata 2014- 2020 „Rozwój Odnawialnych Źródeł Energii poprzez budowę elektrowni fotowoltaicznych.

Zadanie realizowane jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi Priorytetowej nr III „Czysta energia”. Projekt opiewa na ponad 800 tys. zł netto, z czego dofinansowanie wyniesie prawie 500 tys. W jego ramach ma powstać 5 instalacji (do 40 kW) na 4 obiektach PSS Społem. To jakie będą ostateczne koszty zweryfikują przetargi. Instalacje fotowoltaiczne pozwolą na pozyskanie własnej energii, która po części pokryje zapotrzebowanie na prąd. Pozwoli to „Społem” to na oszczędności rzędu 75 tys. zł, co daje około 8% w skali roku.

Harmonogram projektu zakłada, że w 2020 roku zostaną wykonane 2 instalacje. Prawdopodobnie w pierwszej kolejności fotowoltaika pojawi się na dachu Hali Targowej i Zakładzie Piekarsko-Ciastkarskim. Obecnie trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu. Zostanie on opublikowany na początku przyszłego roku tak, by prace ruszyły już wiosną. Kolejne 2 instalacje mają być realizowane w 2021 roku i obejmą Sklep „Jubilat” i obiekt przy ul. Siedlanowskiego 5, gdzie mieści się restauracja „Lasowianka” i sklep Społem nr 38. Prace przy budowie elektrowni fotowoltaicznych nie wpłyną w żaden sposób na funkcjonowanie obiektów.

Do tej pory PSS Społem korzystało z tzw. miękkich projektów dofinansowanych przez Unię Europejską, którymi objęci byli pracownicy, jak również młodzież szkolna. Zadanie dotyczące budowy elektrowni fotowoltaicznych będzie pierwszym tak dużym projektem inwestycyjnym.


Obrazek

Komentarze

Możliwość komentowania tego artykułu została wyłączona