Kiedy nie pić yerba mate?

Image

Yerba mate staje się coraz bardziej popularną alternatywą dla kawy. Jest to herbata pochodzenia naturalnego bez substancji chemicznych. Idealnie pobudza organizm, poprawiając jego trawienie i lepsze samopoczucie. Należy jednak wiedzieć, iż yerba mate nie wpływa korzystnie na każdy organizm. Jakie mogą być skutki uboczne nieodpowiedniego picia yerba mate - przeczytaj artykuł ekspertów firmy Taragui.

Czym jest yerba mate?

Yerba mate występuje na terenach Ameryki Południowej w Brazylii, Urugwaju, Argentynie oraz Paragwaju. Ostrokrzew paragwajski to wiecznie zielone drzewo, które może osiągać nawet 8 metrów wysokości. Odkąd zauważono jego dobroczynne właściwości dla organizmu człowieka, zaczęto uprawiać plantację tego gatunku. Jednak historia yerba mate sięga bardzo odległych czasów. Jej korzenie i zaczątki można już znaleźć w XVII wieku.

Właściwości yerba mate

Właściwości yerba mate są niezliczone. Przede wszystkim ta dobroczynna herbata z ostrokrzewu paragwajskiego jest rozdrobnioną mieszanką jego liści oraz gałęzi. Taka mieszanka zawiera bardzo cenne minerały (wapń, krzem, potas czy sód) i witaminy (A, C, B, H czy E) oraz sporą dawkę antyoksydantów. Yerba mate przede wszystkim jest bardzo bogata w naturalną kofeinę oraz kwas chlorogenowy.

Ze względu na bogactwo prozdrowotnych elementów do głównych właściwości yerba mate zalicza się:

- dobroczynny wpływ na podwyższenie odporności;
- obniżenie poziomu cholesterolu;
- redukcja stresu;
- zadbanie o prawidłową pracę serca;
- na poprawę metabolizmu;
- działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne;
- poprawę kondycji skóry;
- poprawę kondycji włosów;
- zmniejszenie oznak zmęczenia;
- pozytywny wpływ na poprawę koncentracji i pamięci.

Ze względu na pozytywne dla zdrowia właściwości warto pić yerba mate. Nie można się od niej uzależnić, ale można ją bardzo polubić. Pierwszy łyk dla większości ludzi może być nieprzyjemny, ale warto się do niego przyzwyczaić.

Skutki uboczne picia yerba mate

Czy z picia yerba mate wynikają jakiekolwiek skutki uboczne? Picie yerba mate nie powinno przynosić żadnych skutków ubocznych, jednak są pewne osoby, które nie powinny jej spożywać.

W pierwszej kolejności do tych osób zaliczono matki karmiące piersią oraz kobiety w ciąży. Napój zawiera duże ilości kofeiny, która może niekorzystnie wpływać na dziecko. Należy dać sobie chwile dyspensy od spożywania yerba mate i wrócić do niej po okresie karmienia piersią lub ciąży.

Kolejną grupą osób, która powinna unikać yerba mate, są ludzie cierpiący z powodu nadwrażliwości żołądka oraz częstych biegunek. Jak wiadomo, yerba mate wspomaga perystaltykę jelit, dlatego objawy, z którymi borykają się powyższe osoby, mogą się nasilać.

Yerba mate ma też działanie moczopędne, co dla jednych może stanowić atut, a dla innych przeszkodę i problem. Yerba mate nie powinno łączyć się także z napojami wysokoenergetycznymi oraz kawą. Zbyt duże pobudzenie organizmu nie dla wszystkich jest korzystne. Yerba mate może przyczynić się także do spadku masy ciała. Może być to spowodowane zwiększeniem ilości energii w organizmie, a co za tym idzie wzmożonym ruchem, ale także tym, że yerba mate poprawia metabolizm.

Jak często pić yerba mate?

Yerba mate najlepiej wypijać w godzinach porannych albo po drugim śniadaniu, w celu pobudzenia organizmu do dalszej pracy. Tego napoju nie należy przygotowywać sobie w godzinach wieczornych, ponieważ może przynieść nadmierne pobudzenie i spowodować problemy ze snem. Jeżeli dopiero zaczynamy swoją przygodę z yerba mate, to warto wypijać herbatę raz dziennie, aby przyzwyczaić organizm do jej działania. Na początku warto wsypać do pojemnika lub szklanki jedną łyżeczkę suszu, by wypróbować czy taka ilość będzie nam odpowiadała.

Z biegiem czasu, można zwiększać ilość wypijanych herbatek w ciągu dnia oraz ilość łyżeczek, z których zaparzamy yerba mate.

Warto najpierw przetestować właściwości i działanie yerba mate na swoim organizmie, a dopiero potem zaopatrywać się w cały sprzęt oraz nowe smaki herbat. Może się zdarzyć, że nie każdemu ów napój przypadnie do gustu.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =