Wpływ Brexitu i możliwych wyborów na pozycję funta szterlinga

Image

Brytyjski funt ciągle podlega zmianom na tle niepewności związanej z Brexitem, zwłaszcza po tym, jak brytyjski premier Boris Johnson zaproponował przeprowadzenie wyborów powszechnych w celu dokończenia całej historii wokół opuszczenia UE.

Szef brytyjskiego gabinetu ministrów, Boris Johnson odmówił opuszczenia UE do 31 października. Zaproponował przeprowadzenie powszechnego głosowania 12 grudnia. Wyniki grudniowych wyborów mogą być zwycięskie dla partii konserwatywnej i uzyskać jej głosy podczas przyjęcia porozumienia w sprawie Brexitu.

Decyzja Parlamentu o przeprowadzeniu przedterminowych wyborów w sprawie Brexitu zostanie podjęta w najbliższy poniedziałek.

Funt natychmiast zareagował na sytuację Brexitu. Z tego powodu w ciągu tygodnia po raz pierwszy od pięciu miesięcy waluta straciła 1,3 USD. Funt utrzymał pozycje w czwartek w Azji na poziomie 1,2840 USD. Z kolei można zauważyć też wzrost euro w stosunku do funta.

Wiąże się to z optymizmem analityków wobec uniknięcia Brexitu bez umowy.

Stephen Innes, ekspert finansowy w AxiTrader, stwierdza, że rynki brytyjskie nadal pozostają w napięciu, a optymizm wokół sytuacji z Brexitem nie wpływa znacząco na sytuację.

Inwestorzy nadal ściśle śledzą nie tylko zmiany dotyczące Brexitu, ale także wydarzenia wokół konfliktu w chińsko-amerykańskich negocjacjach handlowych.

Pojawiła się nadzieja na to, że do listopada zostaną opracowane niektóre kwestie i porozumienia między Stanami Zjednoczonymi a Chinami , co przyczyniło się do wzrostu akcji w bieżącym tygodniu. Nie udało się jednak uniknąć obaw o załamanie się negocjacji w ostatnią chwilę.

Pewien wpływ na rynek finansowy miało przyjęcie projektu ustawy w Stanach Zjednoczonych o prawach obywatelskich w stosunku do Hongkongu. Projekt ustawy przewiduje zniesienie specjalnego statusu handlowego Hongkongu jeśli Departament Stanu nie upewni się, że chińskie władze przestrzegają praw człowieka i praworządności w regionie administracyjnym. Senatorzy przeprowadzą głosowanie po zatwierdzeniu ustawy przez swoich kolegów w Izbie Reprezentantów.

Jednak Rząd Chińskiej Republiki Ludowej odpowiedział obietnicą odwetu, jeśli ustawa zostanie uchwalona. Wiceprezydent USA Mike Pence stwierdził, że wcześniej możliwe było rozwiązanie wielu problemów z Chinami, tak jak w przypadku Huawei, choć problem Hongkongu jest znacznie bardziej skomplikowany.

Według wiceprezydenta USA Mike'a Pencego wcześniej z władzami ChRL możliwe było rozwiązanie wielu problemów, w szczególności dotyczących sytuacji z Huawei. Jednocześnie dodaje, że problem Hongkongu jest znacznie bardziej skomplikowany.

Nadzieja na dobre wyniki i możliwość opracowania niektórych porozumień między tymi państwami do listopada wpłynęła na wzrost wartości akcji w bieżącym tygodniu.

Podczas dzisiejszej sesji akcje na giełdach w Hongkongu i Szanghaju spadły o 0,5%. Tajpej i Dżakarta straciły 0,2%. Natomiast Sydney, Singapur, Wellington i Tokyo odnotowały pozytywną dynamikę.

Kurs walut Forex EUR / GBP wzrósł do 86,46 pensów w porównaniu do 86,41 pensów wcześniej. Para GBP / USD spadła nieznacznie do 1,2844 USD z 1,2846 USD. Ropa WTI spadła o 20 centów do 56,03 USD za baryłkę, a ropa Brent odnotowała spadek o 22 centy do 61,45 USD za baryłkę. Indeks New York Dow Jones stracił 0,1% i wynosił 26 805,53 na zamknięciu, podczas gdy londyński FTSE100 wzrósł o 0,9% do 7328,25 na zamknięciu.

Źródło wiadomości Maxitrade.com

Komentarze

Dodaj swój komentarz


W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej w jakiejkolwiek formie. Publikacja na forum jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny.
Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.