Spotkanie z dendrologiem. Nasze drzewa- nasze bogactwo

Image

Podczas ostatniego weekendu odbyło się spotkanie z dendrologiem mgr inż. Ernestem Rudnickim– członkiem zwyczajnym Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego. Ernest Rudnicki gościł w Stalowej Woli na zaproszenie organizacji pozarządowych tj. stowarzyszenia „Nasze Miasto”, Podkarpackiego Towarzystwa Przyrodników „Wolne Rzeki” oraz Polskiego Klubu Ekologicznego „Przyjaciele Ziemi”. Spotkanie podzielone było na dwie części. Podczas panelu dyskusyjnego, który odbył się w „Strefie Spotkań” przy ul. Dmowskiego poruszane były takie tematy jak: rewitalizacja, pomniki przyrody, prawidłowa pielęgnacja i wycinka drzew czy inne obszary związane z ochroną zasobów przyrodniczych.

- Pielęgnacja drzew jest sztuką, której można się nauczyć, ale jest potrzeba edukowania pracowników firm, którym to jest zlecane przez samorządy. Cięcia redukcyjne nie zawsze muszą oznaczać zniszczenie korony czy trwałe okaleczenie drzewa- mówił dendrolog Ernest Rudnicki

- Jak się okazało - spotkanie było świetną okazją do uzupełnienia wiedzy i wymiany doświadczeń w zakresie ochrony i zarządzania zielenią miejską, ale w merytoryczny sposób. Warto podkreślić, że w dyskusję zaangażowały się władze samorządowe, mieszkańcy, radni miejscy czy członkowie organizacji pozarządowych, a rozmowa przebiegała w bardzo przyjemnej atmosferze – podkreśla Łukasz Banasik z Naszego Miasta.

Na koniec dyskusji dendrolog Ernest Rudnicki zadeklarował, że sam osobiście złoży do samorządu proponowaną listę pomników przyrody dla Stalowej Woli.

Po rozmowie prelegent z przedstawicielami organizacji pozarządowych udał się na spotkanie w terenie m. in. do byłego już rezerwatu w dzielnicy Sochy, gdzie przeprowadzono krótką obserwację i spis obiektów, które powinny zostać objęte ochroną w formie pomników przyrody. Dzień później, w niedzielę zorganizowano spacer dendrologiczny po zielonych zakątkach naszego miasta m.in. po parku dworskim w Charzewicach czy na błoniach.

Przewiń do komentarzy


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.