Nie bądź obojętny na bezdomnych

Image

Wzorem minionych lat w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej odbyło się spotkanie mające na celu zsynchronizowanie lokalnych służb, które na co dzień pomagają osobom bezdomnych.

- Okres jesienno- zimowy jest bardzo trudny, szczególnie dla osób bezdomnych, które błąkają się po terenie miasta. Skoordynowanie tych działań jest niezwykle ważne. Każda instytucja, która spotka się z osobą bezdomną powinna wiedzieć jak zareagować w danym momencie, szczególnie, jeżeli są to godziny popołudniowe lub weekendowe– mówi Piotr Pierścionek, dyrektor MOPS.

Powody dojścia do bezdomności są bardzo różne. Najczęstszym jest rozpad rodziny spowodowany problemami wewnątrz samej rodziny, m.in. alkoholizmem, uzależnieniem od hazardu, zażywaniem substancji psychoaktywnych, przemocą.

- W tym roku wsparciem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej do tej pory zostało objętych 55 osób, z czego 44 to mężczyźni, 11 to kobiety. Wsparciem było również schronienie, z którego skorzystało 31 osób, z czego 7 to były kobiety, które otrzymały pomoc poza terenem Stalowej Woli, gdyż my na terenie naszego miasta nie mamy odpowiedniego schroniska. Zabezpieczone są ich potrzeby w ten sposób, że kierujemy je albo do schroniska w Rudniku albo do schroniska w Tarnobrzegu lub do schroniska z usługami opiekuńczymi w Gwizdaju, z którym gmina Stalowa Wola ma podpisane porozumienie. Osoby bezdomne uzyskały wsparcie nie tylko w postaci schronienia, również w postaci ciepłego posiłku, odzieży adekwatnej do pory roku– mówi- Beata Bołoz, rzecznik MOPS.

Od 1 stycznia br. schronisko dla bezdomnych mężczyzn udzieliło pomocy 55 osobom, z czego 38 pochodziło z terenu gminy.

- Procedury przyjęcia do schroniska są nieco zmienione, wymusiła to zmiana ustawy o pomocy społecznej. Każda osoba, która trafia do schroniska musi mieć najpierw skierowanie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Pracownik socjalny przeprowadza z daną osobą wywiad, jest podpisywany kontrakt socjalny i dopiero ta osoba jest kierowana do schroniska. Musi mieć przy tym decyzję administracyjną o umieszczeniu w schronisku. Kontrakt socjalny zobowiązuje danego mieszkańca do zmiany trybu życia. Są w nim ujęte takie podstawowe rzeczy jak: co my i MOPS wymagamy od osoby bezdomnej i co osoba bezdomna deklaruje z własnej strony by w czasie pobytu w schronisku zrobić- mówi Zenon Gielarek, kierownik schroniska.

Nie bądź obojętny wobec osób bezdomnych , powiadom odpowiednie instytucje takie jak:

112 Centrum Powiadamiania Ratunkowego
987 Centrum Zarządzania Kryzysowego
15 6433487 Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego
15 8425097 Miejski Ośrodek Pomocy SpołecznejKomentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~kibic

Mamy piękny stadion jaki jest problem znaleźć lokum dla bezdomnych w tym miejscu?

go123

@ Agnes

A jaką masz pewność, że nie stracisz pracy ?
Jak zadłużysz mieszkanie komunalne, to cię deportują albo do lokalu socjalnego, albo do schroniska dla bezdomnych kobiet w Rudniku.

~Taka prawda

JAK SOBIE POŚCIELISZ TAK SIĘ WYŚPISZ ,

~Taka prawda

JAK SOBIE POŚCIELISZ TAK SIĘ WYŚPISZ ,

~Taka prawda

JAK SOBIE POŚCIELISZ TAK SIĘ WYŚPISZ ,

~Taka prawda

JAK SOBIE POŚCIELISZ TAK SIĘ WYŚPISZ ,

~Taka prawda

JAK SOBIE POŚCIELISZ TAK SIĘ WYŚPISZ ,

~Taka prawda

JAK SOBIE POŚCIELISZ TAK SIĘ WYŚPISZ ,

~....

Agnes, zastrzel ich, może ci ulży? A później idź do szpitala, zastrzel tych którzy kurzyli faje, a teraz leżą z rakiem itd itd, też zrobili ci na złość

~Piwniczanka 2

Nie uszczęśliwiajcie ludzi na siłę !

~Agnes

Niech się wezmą za robotę. Ja pracuję borykam się z milionem problemów, ale nikt mi nic nie da żeby ułatwić mi życie. A nierobom się poprostu daje. Nie ma sprawiedliwości.

~Glamdring

Schronisko to zakładał jeszcze biskup Frankowski o ile nie mylę się. Już wie o tym ? Śp ks Buczyński już wiekowy wtedy kapłan chodził na Rozwadowska czy to lato czy zima z dobrym słowem do bezdomnych a teraz jakieś urzędasy chcą pogrzebać trud ludzi poprzedniego pokolenia. Mam pytanie takie z ciekawości ile razy ci urzędnicy co wypowiadają się w tym artykule łącznie z dyrektorem byli w tym miejscu czy tylko przyjmują bezdomnych w swoich pięknych budynkach?

~estewu

Nie bądź obojętny na bezdomnych, kopsnij piątaka na wino.

~pracownik

Czytałem na stronie Koła Stalowowolskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta że schronisko w Stalowej Woli istnieje od 1990r. czyli w przyszłym roku będzie 30-lecie istnienia tej placówki. Schronisko przez tak długi okres uważam że bardzo wiele zrobiło dla osób potrzebujących pomocy, nie pamiętam żeby w okresie zimowym jakaś bezdomna osoba zamarzła. Likwidacja schroniska to "piękne" podziękowanie pracownikom za trudną pracę z osobami bezdomnymi, uzależnionymi.

~mieszkaniec

"Teraz będą deportować wszystkich"

to bogata gmina ze płacić będzie innej za swoich mieszkańców, a problem pewnie i tak zostanie nierozwiązany bo siłą nikogo nie wywiozą. Policja będzie ich wozić czy dyrektor Pierścionek do Tarnobrzega?

go123

@ Mieszkaniec

"... 7 to były kobiety, które otrzymały pomoc poza terenem Stalowej Woli, gdyż my na terenie naszego miasta nie mamy odpowiedniego schroniska. Zabezpieczone są ich potrzeby w ten sposób, że kierujemy je albo do schroniska w Rudniku albo do schroniska w Tarnobrzegu lub do schroniska z usługami opiekuńczymi w Gwizdaju, z którym gmina Stalowa Wola ma podpisane porozumienie."

Teraz będą deportować wszystkich.

~Mieszkaniec

Jeśli schronisko zostałoby naprawdę zlikwidowane to oznaczałoby że gmina będzie płacić innej gminie za schronienie bezdomnych ze Stalowej? Co więc robili radni i ops w Stalowej przez ostatnie lata że nie zauważyli problemu?

go123

@ pracownik

Tak jak już napisałem: chodzi o ukrycie problemu bezdomności.
Panuje opinia, że wsparcie socjalne zachęca ludzi do bycia bezdomnymi.
Ale likwidacja wsparcia socjalnego, nie sprawi że bezdomni odlecą na południe wraz z dzikim ptactwem migrującym.
To tak jak z samobójstwami:
Panuje opinia że mówienie o nich, zachęca ludzi do samobójstw, więc się o nich nie mówi... ale i tak co roku pięć tysięcy Polaków popełnia samobójstwo.

~pracownik

1. W schronisku na dzień dzisiejszy są wolne miejsca( 10 miejsc)
2. Schronisko będzie jeszcze funkcjonować do 31.12.2020r. ponieważ nie spełnia standardów zawartych w ustawie o Pomocy Społecznej, po tej dacie bezdomni będą dopiero mieszkać na klatkach schodowych.
3. Ostatnia bardzo ważna informacja, że po 30-tu latach istnienia i działalności schronisko zostaje zamknięte. Należy zadać pytanie komu będzie wstyd z tego powodu, kto przez 5 ostatnich lat obiecywał rozbudowę tej placówki i nie dotrzymał słowa. Informację te były przekazane na spotkaniu w MOPS Stalowa Wola w dniu 24.10.2019r przez Kierownika Schroniska, szkoda że tych informacji nie ma w artykule.

go123

Dzień Dobry;

O miejsce w stalowowolskim schronisku jest bardzo trudno, więc bezdomni zmuszeni są mieszkać na klatkach schodowych.
Zwykle lokatorzy przynoszą im coś do picia i jedzenia, czasem świeże ubrania albo watę i spirytus kosmetyczny.

~wicek

Mnie jak ciężko a było nie raz ani dwa to idę do Kościoła Konkatedry Królowej Polski w Stalowej Woli z tego Kościoła nikt dziadem nie wraca.

~Chooy

We Stalowej Woli 95% z tych bezdomnych to alkoholiki z innych miast i wsi.

przypadki

W naszym mieście praca jest. Może nie za kokosy ale jest więc bezdomność wynika z pijaństwa, lenistwa. W okresie jesienno -zimowym śpią bezdomni na klatkach. Aż trudno przejść koło takiego bo strach .Powinno się gonić dziadów do roboty a nie żałować ich !!!! Każdy z nas boryka się z problemami a mimo to nie śpimy po klatkach i ławkach.

~jacek.k.

Wpiszcie w google JTO jak to ogarnąć ,tam sa bezdomni nawet z Berlina,Londynu i to polacy.

go123

@ klerr

W Stalowej Woli, wielu bezdomnych nocuje na klatkach schodowych, śpiąc na wycieraczkach.
Na klatce schodowej mają cieplej niż w opuszczonych budynkach lub improwizowanych namiotach w lesie.
W Berlinie, MOPS wydaje już polskim bezdomnym darmowe śpiwory, aby nie zamarzli.

~klerr

Jak taki niemyty bezdomny do klatki schodowej przychodzi dostaje buta w zad i się moment wynosi!!

go123

@ siwy

Jakby mieli kasę na wynajem, to by nie byli bezdomnymi.
Ale żeby mieć kasę, trzeba zarabiać.
A tu pracy brak.
Jak myślisz, po co wprowadzono obowiązkowe posiadanie skierowania do schroniska dla bezdomnych ?
Żeby nikt nie mógł się sam zgłosić, i żeby w ten sposób ukryć zjawisko bezdomności w Polsce.
A MOPS-y / GOPS-y wcale chętnie takiego skierowania nie dają, "bo za pobyt w schronisku trzeba płacić", a gminie żal pieniędzy na sponsorowanie bezdomnemu pobytu w schronisku.

~siwy

w Polsce podobno jest najniższe bezrobocie w historii. nie można jak za komuny zmusić tych ludzi do pracy ? mieli by kasę na mieszkanie na wynajem

go123

Dobry Wieczór Państwu;

A jak tam sprawa z rozbudową schroniska dla bezdomnych ?
Już od wielu lat się słyszy, że ma być rozbudowane, i na słyszeniu się kończy... zwykle wraz z końcem kampanii przedwyborczej.
I właściwie co oferuje schronisko, oprócz materaca na podłodze (bo wiecznie brakuje miejsc) i miski zupy ?
Bo wymagania od bezdomnego mają spore: nieodpłatna praca na rzecz schroniska, oczywiście zero alkoholu i aktywne poszukiwanie zatrudnienia.