Angina - ile trwa? Sposoby leczenia anginy

Image

Angina, czyli inaczej ostre zapalenie gardła, migdałków i błony śluzowej, zazwyczaj jest wywoływana przez wirusy bądź bakterie, szczególnie paciorkowce. Między innymi od przyczyny zachorowania zależy, ile trwa angina. Ma to również wpływ na sam sposób leczenia. Dowiedz się, jak długo trwa leczenie anginy i jakie są najlepsze sposoby!

Ile trwa angina bakteryjna?

Angina bakteryjna jest wywoływana przez paciorkowce. Najczęściej jej przyczyną są paciorkowce ß-hemolizujące grupy A, Streptococcus pyogenes, choć niekiedy mogą to być paciorkowce z grupy G i C, Mycoplasma pneumoniae oraz Arcanobacterium haemolyticum. Najczęściej występuje u dzieci i młodzieży w wieku przedszkolnym i szkolnym, pomiędzy 3. a 15. rokiem życia. Zazwyczaj okres wylęgania trwa ok. 5 dni. Ma szybszy, lecz przy tym bardziej gwałtowny przebieg niż angina wirusowa. Do jej objawów należy nie tylko kojarzony z nią bardzo silny, często nagle występujący ból gardła oraz charakterystyczne powiększenie węzłów chłonnych w okolicach szyi oraz żółtawo-biały nalot na migdałkach, lecz także wysoka temperatura ciała, sięgająca 40℃ i bóle mięśniowo-stawowe. Przy prawidłowym leczeniu objawy powinny ustąpić po ok. 10 dniach. Co więcej, po jego wdrożeniu chory przestaje zarażać już po 24 godzinach.

Leczenie anginy bakteryjnej

To, ile trwa angina bakteryjna, zależy między innymi od przeprowadzenia prawidłowej kuracji. Zazwyczaj konieczne jest zastosowanie antybiotyku, zwykle w warunkach szpitalnych. Za najskuteczniejszy środek uważana jest penicylina, dlatego inne środki, często antybiotyki makrolidowe, zalecane są osobom, które są na nią uczulone. Pierwsze efekty powinny pojawić się po ok. 1-2 dobach. Domowe leczenie anginy o etiologii bakteryjnej, w przeciwieństwie do wirusowej, jest nieskuteczne, dlatego tak ważna jest właściwa diagnostyka typu schorzenia. W przypadku niewłaściwie przeprowadzonej kuracji, szczególnie w przypadku anginy wywołanej przez paciorkowce, może dojść do wielu groźnych powikłań. Należą do nich ropień okołomigdałkowy, zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok, ostre kłębuszkowe zapalenie nerek, gorączka reumatyczna, zapalenie płuc czy nawet zapalenie opon mózgowych. Niekiedy, w skrajnych przypadkach, może dojść nawet do zaburzeń neuropsychiatrycznych.

Ile trwa angina wirusowa?

Angina wywołana przez wirusy rozwija się w przeciągu 2-3 dni. Jej przebieg nie jest tak gwałtowny, jak w przypadku anginy bakteryjnej. Najczęściej jest wywoływana przez adeno-, korona i rhinowirusy, a niekiedy również przez wirusy typu Herpes simplex i Epsteina-Barr lub Coxackie.

Najczęstsze objawy mogą być nawet mylone ze zwykłym przeziębieniem. To kaszel, katar, niezbyt wysoka gorączka, ból gardła, chrypka oraz powiększenie węzłów chłonnych szyi. Dodatkowo, w przeciwieństwie do anginy bakteryjnej, w przebiegu tej wirusowej zazwyczaj nie występuje nalot na migdałkach, a jedynie wysięk. Podobieństwem tego typu anginy do przeziębienia jest również czas trwania obu chorób. Angina wirusowa najczęściej trwa 7 dni.

Leczenie anginy wirusowej

Leczenie anginy wirusowej, w przeciwieństwie do bakteryjnej, nie musi być związane z zastosowaniem antybiotyków. W tym przypadku bardzo często zaleca się po prostu leczenie objawowe. Można wtedy stosować leki podobne do tych, z których korzysta się przy przeziębieniach. Będą to zatem leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe, a także przeciwbólowe, spraye obkurczające śluzówkę, syropy niwelujące chrypkę, tabletki do ssania lub specjalne spraye, np. z benzydaminą, a także płukanki, w tym również ziołowe. Wskazana może być również suplementacja rutyny i witaminy C. To, ile trwa angina, może zależeć od prawidłowego leczenia, choć raczej nie ma możliwości znacznego skrócenia występowania objawów.

Angina – antybiotyk czy domowe sposoby? Jak to rozpoznać?

To, ile trwa angina, a przy tym również sposoby jej leczenia, zależy od jej typu. Dlatego też tak ważne jest właściwe rozpoznanie.

Na początek lekarz często stosuje skalę punktową wg Centroa/McIsaaca, według której ocenia się symptomy choroby. Jednak nawet wynik badania objawowego nie daje 100% pewności, dlatego lekarze często zalecają również badania mikrobiologiczne czy morfologię krwi.

To, ile trwa angina, zależy od jej typu. Może się rozwijać ok. 2, 3 czy nawet 5 dni, a przy tym trwać od 7 do 10. Zawsze należy jednak upewnić się, z jakim typem anginy ma się do czynienia. Brak przyjęcia antybiotyków w przypadku anginy bakteryjnej może być groźny w skutkach przez możliwe powikłania.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =