Czy warto budować dom z garażem? Dobierz projekt domu do swoich potrzeb

Image

Jeszcze nie tak dawno kiedy ktoś decydował się na dom, garaż był oczywistością. Od jakiegoś czasu coraz większą popularnością cieszą się jednak projekty domów jednorodzinnych, w których garaż nie został uwzględniony. Dlaczego tak się dzieje i czy to na pewno dobry trend?

Znane są sytuacje, w których garaż jest budowany dopiero po jakimś czasie. Taka sytuacja zdarza się najczęściej dlatego, że albo zabrakło go w projekcie, a inwestor kupował już gotowy dom, albo kupujący nie mógł sobie pozwolić finansowo na większą działkę czy większy dom. Są to obiektywne przyczyny, natomiast jeśli jesteśmy na etapie wyboru projektu domu, warto postawić sobie pytanie, czy świadoma rezygnacja z garażu nie okaże się złą decyzją, której po pewnym czasie będziemy żałować.

Kiedy garaż może być przeszkodą?

Wydaje się, że powód, dla którego niektóre projekty domów nie posiadają garaży, jest prozaiczny. Chodzi zapewne o wielkość działki, a w tym i cenę całej inwestycji. Można odnieść wrażenie, że rezygnacja z garażu pomoże nam sporo zaoszczędzić, dzięki czemu więcej będziemy mogli przeznaczyć na wykończenie domu, a tym samym szybciej się wprowadzimy. Zobacz projekty domów jednorodzinnych na www.galeriadomow.pl.

Oczywiście trudno podważyć argument finansowy: projekt domu bez garażu może ostatecznie kosztować nas mniej. Będzie to jednak krótkofalowa korzyść, bo dom bez garażu (a tym samym i bez piwnicy) pozbawiony jest podstawowej przestrzeni do przechowywania, której prędzej czy później może nam zabraknąć.

Obrazek

Dom przy Pastelowej 5 bis www.galeriadomow.pl

.

Garaż — nie tylko miejsce dla naszego auta

Garaż to po pierwsze miejsce, w którym trzymamy nas samochód. Dzięki temu nie narażamy go na zmienne warunki atmosferyczne, opady deszczu i śniegu czy upały. A to znaczy, że w ten sposób dbamy o jego sprawność i przedłużamy jego trwałość i żywotność. To zatem poważna inwestycja! Inna sprawa, że jest to dla nas większy komfort. Nie musimy już odśnieżać czy zeskrobywać szyb auta, odpadają też problemy z uruchomieniem silnika, czy akumulatorem.

Po drugie, garaż to dodatkowe miejsce do przechowywania. Decydując się na projekty domów, które nie uwzględniają garażu ani piwnicy, musimy liczyć się z brakiem miejsca na sprzęt ogrodniczy, sportowy, narzędzia, ale także ubrania sezonowe czy inne rzeczy związane na przykład z realizacją naszego hobby. Po trzecie wreszcie, garaż to po prostu kolejne pomieszczenie. Jest świetnym miejscem do organizacji prób zespołów, a także rozwijania różnego rodzaju kreatywnych projektów. Warto tu wspomnieć, że większość znanych amerykańskich marek swój początek miała właśnie w garażu?

Jaki powinien być idealny garaż?

Mimo wszystko podstawowym celem wyboru projektu domu z garażem jest trzymanie w nim samochodu. Dlatego też pomieszczenie musi mieć odpowiednie rozmiary. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązuje nowa ustawa, wedle której szerokość garażu nie może być mniejsza niż 3,1 metra (2,5 metra to szerokość miejsca postojowego, do którego należy doliczyć 0,3 m po każdej ze stron). Minimalna długość to z kolei 5 metrów. Przepisy regulują także wysokość garażu (2,2 m), szerokość bramy garażowej (2,3 m), a także określają konieczność zamontowania w garażu instalacji elektrycznej.

Obrazek

Dom przy Cyprysowej 24www.galeriadomow.pl

.

Warto dodać, że jeśli chcemy, aby garaż pełnił też inną funkcję, jak choćby dodatkowego miejsca do przechowywania, należy to uwzględnić w kalkulacjach, inaczej nie uda nam się zrealizować naszych celów. Czasem więcej miejsca zyskamy, rezygnując z drzwi łączących garaż z domem, tu jednak trzeba wziąć pod uwagę wszelkie za i przeciw, bo jednak taka możliwość to duże udogodnienie i komfort.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.