Rządowe wsparcie dla jednostek OSP w powiecie stalowowolskim

Image

4 października w komendzie Powiatowej PSP w Stalowej Woli odbyło się spotkanie z przedstawicielami jednostek OSP z terenu powiatu stalowowolskiego. Z rąk wiceministra Infrastruktury Rafała Webera 38 jednostek otrzymało promesy w wysokości 5 tys. zł każda.

- Środki zostały przyznane każdej jednostce spełniającej wymagania polegające na tym, aby jednostka posiadała: aktualny KRS, była zarejestrowana jako stowarzyszenie oraz miała konto w banku. Każda z tych jednostek, która spełniła te minimalne wymagania, złożyła stosowny wniosek, otrzymała dotację– mówi mł. bryg. mgr inż. Robert Lebioda, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Stalowej Woli.

Jak podkreśla wiceminister Infrastruktury, poseł na Sejm RP Rafał Weber w skali województwa podkarpackiego ponad 1100 jednostek otrzymało takie promesy.

- W tej chwili na terenie powiatu stalowowolskiego funkcjonuje 38 jednostek OSP. Cieszę się bardzo, że wszystkie te jednostki złożyły wniosek i wszystkie otrzymają po 5 tys. zł na swoją działalność. Te środki nie mogą być przeznaczone na działalność operacyjną, ale ta paleta zadań, które są związane ze służbą Ochotniczych Straży Pożarnych jest tak duża, że jestem przekonany, że te 5 tys. zł dla każdej jednostki zostanie spożytkowane albo na stroje dla młodzieżowych drużyn pożarniczych, albo na organizację jakiejś uroczystości integrujące środowisko strażaków. My, jako rząd pana premiera Mateusza Morawieckiego, postanowiliśmy w ten sposób docenić służbę strażaków– ochotników. Wygospodarowaliśmy w budżecie na 2019 rok w skali całego kraju 82 mln zł, które są właśnie w taki sposób rozdysponowane na Ochotnicze Straże Pożarne, które złożyły wnioski w tym naborze. W ten sposób chcieliśmy docenić trud strażackiej działalności– podkreśla wiceminister Infrastruktury, poseł na Sejm RP Rafał Weber.

W okresie ostatnich kilku lat, zarówno komenda PSP w Stalowej Woli, jak również jednostki OSP otrzymały różnego rodzaju wsparcie finansowe m.in. na zakup wyposażenia, samochodów gaśniczych, remonty remiz OSP itp.

Starosta Janusz Zarzeczny był pełen uznania wobec służby Ochotniczych Straży Pożarnych.

- Mamy aż 38 czynnych jednostek, które mogą brać czynny udział bezpośrednio w akcjach, tym powiat jest silny. Trudno było sobie wyobrażać parę lat temu, że taki potencjał i siłę będą stanowić jednostki OSP. Dzisiaj jest to faktem– mówi starosta Powiatu Stalowowolskiego Janusz Zarzeczny.

Starosta podziękował wicemistrzowi Infrastruktury Rafałowi Weberowi za wsparcie jednostek OSP. Słowa wdzięczności popłynęły również ze strony samych strażaków.

- Panie ministrze, chciałem serdecznie podziękować za promesy po 5 tys. zł dla jednostek, ale również za zmiany w ustawie o ochronie przeciwpożarowej, które pozwolą jednostkom samorządu terytorialnego m.in. na szkolenia mieszkańców naszych miejscowości. To była bardzo ważna zmiana, o której nie mówiło się dużo. Zarówno panu, jak i całemu rządowi zawdzięczamy program modernizacyjne, dzięki którym remizy OSP pięknieją z dnia na dzień, za co jeszcze raz dziękuję– mówił Jan Idec, prezes OSP w Kotowej Woli.

Przewiń do komentarzy


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.