Jak wybrać ubezpieczenie OC?

Image

Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego w Polsce musi zawrzeć umowę ubezpieczenia komunikacyjnego odpowiedzialności cywilnej (OC), niezależnie od tego, czy jego pojazd jest sprawny i użytkowany, czy też nie. Brak OC wiąże się z karami ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Ubezpieczenie OC i jego zakres

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych podstawowy zakres ubezpieczenia OC musi być jednakowy, bez względu na to, z jakim towarzystwem ubezpieczeniowym zawieramy umowę. Na pewno w każdym przypadku identyczne będą wysokości minimalnych sum gwarancyjnych, czyli górnej granicy odpowiedzialności zakładów ubezpieczeń. Obecnie wynoszą one 5,21 mln euro w przypadku szkód osobowych i 1,05 mln euro dla szkód majątkowych. Świadczenia, o jakie mogą ubiegać się poszkodowani z OC sprawcy zdarzenia są zawsze takie same. Czy zatem jedynym kryterium wyboru oferty powinna być cena? Otóż nie tylko wysokość składki za ubezpieczenie jest istotna przy podejmowaniu decyzji o podpisaniu umowy z ubezpieczycielem. Propozycje towarzystw ubezpieczeniowych (TU) różnią się dodatkowymi świadczeniami w ramach OC oraz szczegółowymi warunkami wywiązywania się ze zobowiązań. Warto zatem zwrócić uwagę, jakie ponadpodstawowe opcje możemy otrzymać wraz z polisą OC, a także jaka jest jakość usług świadczonych przez interesujący nas zakład ubezpieczeń.

• Dostępność BLS – bezpośrednia likwidacja szkody oznacza, że jeśli w zdarzeniu drogowym został uszkodzony nasz pojazd i to my jesteśmy poszkodowani, to wszystkich formalności możemy dopełnić z zakładem ubezpieczeń, z którym mamy podpisaną umowę ubezpieczenia OC.
• Zasady wydawania zielonej karty – czyli dokumentu, który jest niezbędny, żeby korzystać z ochrony ubezpieczeniowej w wybranych krajach. Niektóre TU oczekują za wydanie zielonej karty nawet kilkudziesięciu złotych. Jeśli często podróżujemy do krajów, które wymagają takiego dokumentu, warto wybrać ofertę, w ramach której jest on bezpłatny.
• Zaniżone odszkodowania – zakłady ubezpieczeniowe nie są skore do wypłacania wysokich odszkodowań. W razie wątpliwości, dotyczących wysokości proponowanego odszkodowania, warto skonsultować się ze specjalistami z Funduszu Odszkodowań, którzy pomagają poszkodowanym w uzyskaniu należnej im kwoty.
• Płatność ratalna – zakłady ubezpieczeń mogą rozłożyć opłaty na 2 czy nawet 4 raty. Jeśli zależy nam na płatności ratalnej, to warto wcześniej sprawdzić, czy dane TU gwarantuje taką możliwość.
• Polityka naliczania zniżek i zwyżek – każdy zakład ubezpieczeń może działać według własnych zasad naliczania zwyżek i zniżek na OC. Np. za rok bezszkodowej jazdy TU może naliczyć 10% zniżki, ale równie dobrze może to być 5 czy 15%. Różny może być także okres, w jakim zakład ubezpieczeń będzie uwzględniać w kalkulacji ceny ubezpieczenia spowodowaną szkodę.
• Zwyżka za staż posiadania prawa jazdy – osoby, które od niedawna mają uprawnienia do kierowania pojazdami, muszą się liczyć z wyższym kosztem ubezpieczenia OC. W zależności od TU zwyżka jest naliczana w przypadku stażu posiadania prawa jazdy nieprzekraczającego 2–3 lata.
• Zwyżka za wiek – TU naliczają zwyżkę dla młodych kierowców, ale w każdym zakładzie ubezpieczeń może być inny wiek graniczny, do którego ta zwyżka jest naliczana. Najczęściej wynosi on od 24 do 26 lat.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.