Legendarny Tarzan wróci do Rozwadowa

Image

Kapitan Tadeusz Gajda „Tarzan”, legendarny żołnierz podziemia niepodległościowego, żołnierz wyklęty, żołnierz Armii Krajowej, dowódca oddziału Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Młody człowiek, który oddał swoje życie za ojczyznę, lokalny bohater, spocznie w Rozwadowie. Jego szczątki zostaną złożone na terenie Cmentarza wojennego.

Losy bohaterów do niedawna nieznane

Urodził się 15 lutego 1924 r. w Charzewicach w rodzinie urzędnika pocztowego. Tam też ukończył szkołę powszechną, a następnie cztery klasy gimnazjum w Nisku. Związany rodzinnie z tą ziemią od początku do końca.

Miał zaledwie 16 lat, gdy wybuchła II wojna światowa. Przerwał wówczas naukę. Od 1940 r. pracował w firmie drzewnej. Już jako 18- latek został przez ojca zaangażowany do placówki NOW w Nisku. W październiku 1943 r. przeszedł do oddziału partyzanckiego por. Franciszka Przysiężniaka, legendarnego „Ojca Jana”. Konspiracyjna podchorążówka, którą ukończył dała mu wiedzę i przeszkolenie. Młody Tarzan brał udział w walkach w Lasach Janowskich. Później, gdy Rzeszowszczyznę „zalali” sowieci służył w 25 Pułku Piechoty 10 Dywizji Piechoty. W lutym 1945 musiał uciekać ponieważ rozpoczęły się masowe aresztowania byłych żołnierzy AK. Związał się z NZW. Po śmierci komendanta 30 kwietnia 1945 roku objął tarnobrzeską Komendę Powiatową. Miał wówczas zaledwie 21 lat. Założył oddział leśny, by walczyć z okupantem. W lutym 1946 r. Gajda został mianowany szefem PAS NZW w Inspektoracie NZW „Maria” (powiaty: tarnobrzeski, mielecki i dębicki). Później działał w powiecie tarnowskich. Jego oddział uległ likwidacji w nocy z 7 na 8 sierpnia. On sam został zatrzymany. Również jego ojciec, 46- letni ppor. Józef Gajda „Zawisza” został schwytany i zamordowany.

27 września 1946 r. WSR w Krakowie skazał Tadeusza Gajdę w tarnowskim procesie działaczy BW WiN i PAS NZW na karę śmierci. Oskarżono go o… „szereg rabunków z bronią w ręku”. Chciano, by ludzie traktowali go jak bandytę, a nie bohatera. Wyrok wykonano 14 października 1946 r. w Krakowie. Tarzan osierocił dwoje dzieci: syna Andrzeja i córkę Zofię. Jego żona była prześladowana przez władze. Po wojnie dzieci wychowywała w Rudniku nad Sanem, w ciągłym strachu o los rodziny. Przez wiele lat miejsce pochówku Tarzana nie było znane. Szczątki Tadeusza Gajdy odnaleziono dopiero w październiku 2017 roku na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Noty identyfikacyjne wręczono 4 października 2018 roku w Pałacu Prezydenckim rodzinie zamordowanego.Tadeusz Gajda został zrehabilitowany dopiero 8 listopada 1991 roku dzięki staraniom syna.

Pomnik dla Tarzana na rozwadowskim cmentarzu

Rodzina Gajdów, to rodzina zasłużonych dla regionu bohaterów. Na rozwadowskim cmentarzu jest wiele mogił ich bliskich.

30 sierpnia 2019 roku na Cmentarzu Wojennym w Stalowej Woli (Rozwadów) prowadzone były prace przez pracowników IPN. Rodzina Tarzana postanowiła, że szczątki Tadeusza Gajdy spoczną właśnie tu, w ziemi, dla której walczył i dla której poświęcił życie on, jego ojciec i inni członkowie rodziny Gajdów.

30 sierpnia 2019 roku pracownicy Wieloosobowego Stanowiska ds. Poszukiwań i Identyfikacji IPN dokonali sprawdzenia gruntu w miejscu, gdzie budowany jest pomnik grobowy dla odnalezionego w październiku 2017 roku w Krakowie Tadeusza Gajdy „Tarzana”.

- Działania te wynikały z faktu, że pomnik powstaje na terenie zaniedbanej kwatery wojennej, na której poszczególne pochówki nie są prawidłowo oznaczone. Chodzi między innymi o groby żołnierzy WP poległych we wrześniu 1939 roku. Z analizy danych kartograficznych i fotografii wynikało, że w miejscu wybranym na lokalizację pomnika nie znajdowały się pochówki wojenne, jednak lokalni działacze społeczni nie mieli co do tego całkowitej pewności. Dlatego podjęto decyzję o sprawdzeniu gruntu w czasie wykonywania wykopu pod pomnik. W wyniku podjętych działań mamy pewność, że pomnik powstanie w miejscu wolnym od innych grobów wojennych- informuje Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie Dariusz Iwaneczko.

Pogrzeb Tadeusza Gajdy „Tarzana” ma się odbyć jeszcze w tym roku.Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~juska

ale odjechaliście od tematu,to jest miejsce na komentarze dotyczące tego artykułu .(kogo dzisiaj obchodzi niejaki Bolek?)

~Do@weeee

Wikipedię też pozwij bo są tego samego zdania co weeeeee.
Cytuje:
Kwestia współpracy Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa – domniemanie, które stało się motywem m.in. dla wielu publikacji książkowych i filmowych podejmujących próbę wyjaśnienia relacji Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa, organem policji politycznej w PRL.

Od czasu przemian ustrojowych w Polsce pojawiały się zarzuty, że Lech Wałęsa współpracował z SB. W 2017 ekspertyza sporządzona na potrzeby śledztwa prowadzonego przez Instytut Pamięci Narodowej wykazała na podstawie badania pisma ręcznego autentyczność dokumentów, w których Lech Wałęsa miał zgodzić się współpracować z organem politycznym (pojawiły się także opinie to kwestionujące). Sam Lech Wałęsa konsekwentnie zaprzecza współpracy z SB.
I kto tu nie ma wiedzy?

~Gosia

A widzieliście jak Gosiewska (nie wiem która kolejna)zasiadła jako wicemarszałek sejmu i podczas obrad robiła sobie selfi? Baba ze wsi wyjdzie ale wieś z niej nigdy

~estel

@weeee, to spotkaj się w prokuraturze najpierw z Millerem który dopiero co powiedział że Wałęsa powinien się przyznać do współpracy hehe Idziesz już?

~@Weeee

Wałęsa został oczyszczony nawet przez PiSowski IPN ale twoja wiedza jest na poziomie reżimowej kurvizji TVPiSwięc skąd o tym możesz wiedzieć. A za takie powielenie bredni możemy spotkać się w prokuraturze. Do zobaczenia!

~Weeee

Jesteście jak Wałęsa.Ten nawet pogrzeb upolitycznił koszulką Konstytucja.Szkoda,że napisu nie zmieni na Donosiciel.

~RuskaFerma

Towarzysze przy komputerze.

~Hau hau

Ujadacie tutaj bo na 500+ nie będzie i nie będziecie mieli za co żyć bo lewe rączki do pracy???I co wam z tych sprzętów wojskowych skoro wg sondaży tylko 27% Polaków walczyło by za swoją ojczyznę ?Czym chcecie ten sprzęt obsadzić ot tacy z Was bohaterzy w internecie umiechPsy szczekają karawana jedzie dalej.

~Bobas

Znaczy się sukces, kolejny. Nasz rząd zmierza od sukcesu do sukcesu, Deal roku Krzywoustego Adriana i ekipy !!!!!!! jedna wizyta pana z USA i utrata 100 milionów inwestycji przez USA w Polsce i utrata 100 milionów z podatku cyfrowego płaconego przez firmy z USA . GRATULACJE !!!!!

~taka prawda

Nie sądzicie PiS-owcy, że z powodu jakiejś Polski, USA będzie zmieniało swoje plany strategiczne. Wszystko ma się rozegrać między Bugiem a Odrą. Sytuację zmieniłoby to, gdyby udało się było z Ukrainą i na Krymie powstałaby baza amerykańska. Pech chciał, że Rosjanie zorientowali się o co toczy się gra i Krym zabrali z powrotem. Turcja to niepewny sojusznik USA i któregoś dnia może wyprosić żołdaków Wuja Sama z swojego terytorium. I tak kadząc Wujowi Samowi, narobiliśmy sobie wrogów.

~coś cuchnie

Naiwni PiSowcy, mimo waszych usprawiedliwien dla decyzji USA, zobaczycie te inwestycje jak swinia niebo.

~student

A może Pentagon nie chce mieć nic wspólnego z wariatami? smiech2 smiech2 smiech2

~Marx

Nie sądzicie PiS-owcy, że z powodu jakiejś Polski, USA będzie zmieniało swoje plany strategiczne. Wszystko ma się rozegrać między Bugiem a Odrą. Sytuację zmieniłoby to, gdyby udało się było z Ukrainą i na Krymie powstałaby baza amerykańska. Pech chciał, że Rosjanie zorientowali się o co toczy się gra i Krym zabrali z powrotem. Turcja to niepewny sojusznik USA i któregoś dnia może wyprosić żołdaków Wuja Sama z swojego terytorium. I tak kadząc Wujowi Samowi, narobiliśmy sobie wrogów.

~@z internetu

TO NASTĘPNY SUKCES PiS , PAN POKAZUJE WASALOWI GDZIE JEGO MIEJSCE W SZEREGU. CO NAJWYŻEJ DOSTANIEMY PARU SŁABO WYSZKOLONYCH SZWEJKÓW NA GARNUSZEK I KUPIMY SAMOLOTY Z KTÓRYCH ZREZYGNOWAŁA TURCJA. ZAWSZE JAKIŚ NAIWNY SIĘ ZNAJDZIE , NIKT TEGO NIE CHCIAŁ TO PiSIM WCISNĘLI. A TAK PRAWDĘ MÓWIĄC TO MUR NA GRANICY Z MEKSYKIEM STANOWI KWINTESENCJĘ "HAMERYKAŃSKIEJ" DEMOKRACJI , NICZYM WISIENKA NA TORCIE.

~z internetu

Zablokowane komentarze dot naszych "borsuków" więc tutaj może nie wytną! smiech2

"Niby przyjaciel Polski Trump skasował inwestycje w Polsce. Anulowano pięć inwestycji w ramach Europejskiej Inicjatywy Odstraszania. Łączna ich wartość tych to 130,4 mln dolarów. Czy słyszał ktoś o protestach lub prośbie o wyjaśnienie tej decyzji z strony naszego rządu? Nie było i nie będzie. Nawet na kolanach – do czego pis nas przyzwyczaił w stosunku do Trumpa. Za to na kolanach bez przetargu zakupujemy w USA rakiety i samoloty – chociaż inne państwa za to samo uzbrojenie płaciły o wiele mniej. Także Google, Facebook, Amazon i Apple mieli płacić w Polsce podatki. Ale nie zapłacą. Wiceprezydent USA Mike Pence ugrał, co chciał. Za jego przyjazd Polska słono zapłaci, gdyż PiS nie wprowadzi podatku cyfrowego. Sytuacja zmieniła się o 180 stopni po jego wizycie w Polsce. Pence powiedział, że Stany Zjednoczone "z głęboką wdzięcznością przyjęły odrzucenie" przez polski rząd propozycji podatku cyfrowego. Zakładano, że w ten sposób uda się ściągnąć ok. 1 mld zł rocznie. Zasady podatku cyfrowego w Polsce miałyby być zbieżne z planami, które w zeszłym roku ogłosiła Bruksela. Czyli kolejne pieniądze przeszły Polsce koło nosa. Czyli mamy prawdziwe efekty serwilizmu pisowskiego w stosunku do ekipy Trumpa."

~@Taki jeden

Masz całkowitą rację ale co poradzić gdy przykładowo pani Witek (obecna marszałek sejmu) mówiła, że o Katyniu dowiedziała się z przedwojennych książek . Tacy "geniusze" dziś maja głos dla "głupiego ludu".smiech2

~@Taki jeden

Masz całkowitą rację ale co poradzić gdy przykładowo pani Witek (obecna marszałek sejmu) mówiła, że o Katyniu dowiedziałasię z przedwojennych książek . Tacy "geniusze" dziś maja głos dla "głupiego ludu".smiech2

~Taki jeden

Na pohybel naiwnym , manipulowanym przez politykow, durniom. Ten biedny kraj nie ma zadnej przyszlosci.Trwa odwieczna, intelektualna zapasc wiekszosci tak zwanego spoleczenstwa.Jedynym wyjsciem , gdyby krajem rzadzili ludzie ktorym lezy na sercu dobro kraju , byloby zaniechanie lekcji historii, ktore nie sa niczym innym , jak manipulacja dzieci w wieku szkolnym i niektorych zdziecinnialych doroslych.W zamian za to , udostepnic wszystkie wydrukowane do tej pory ksiazki lub nawet wspomnienia ludzi ktorych juz nie ma i zachecac do tychze ksiazek i wspomnien poznawania i oceniania .To jest zrodlo faktow historycznych , nawet jesli bylyby zawieraly jakies subiektywne opinie . Zawsze jest to jednak lepsze ,niz cyniczna ich interpretacja przez wspolczesnych politrukow. Glupi nic nie zrozumie i nie bedzie powtarzal oficjalnych bzdur. Cenzura carska nie byla tak skuteczna, jak autocenzura obecnych sprzedajnych koniukturalistow.

~juanes

CZESC I CHWALA BOHATEROM

art2deco

Cześć i chwała bohaterom.

~Charzewice

Cześć i chwała bohaterom.