„Borsuk” naszą chlubą podczas MSPO

Image

W Kielcach trwa XXVII Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, podczas którego Huta Stalowa Wola S. A. prezentuje nowy Bojowy Pływający Wóz Piechoty z zaimplementowanym Zdalnie Sterowanym Systemem Wieżowym kalibru 30 mm, opracowanym w ramach programu Borsuk.

Huta Stalowa Wola na targi przyjechała promować nowoczesność i ukazywać rozwiązania przyszłości.

- Huta Stalowa Wola i inżynierowie z Podkarpacia prezentują na targach przede wszystkim nowy pływający wóz piechoty. Jest to konstrukcja rodzima. Jest to sprzęt niezbędny dla sił zbrojnych RP, dla wojsk lądowych. To jest sprzęt, który ma zastąpić wysłużone stare BWP1. Jest to konstrukcja nowatorska z wieloma rozwiązaniami, których nie ma dzisiaj w Polsce, ale też nie ma na świecie. Przodujemy w tym, że łączymy zdolność pływania, pokonywania przeszkód wodnych, z ochroną przeciwogniową, z ochroną balistyczną. Stosujemy systemy bezzałogowe, zdalnie sterowane. Dzisiejszy Borsuk, który prezentujemy, ten prototyp, który za chwilę trafi do badań, jest konstrukcją naprawdę nowoczesną i konstrukcją, która na wiele lat będzie służyć żołnierzom– mówi Bartłomiej Zając, Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny Huty Stalowa Wola S.A.

Nowy wóz będzie pokonywać szerokie przeszkody wodne. Ma działać w zróżnicowanych warunkach terenowych i klimatycznych. Ponadto pojazd będzie się charakteryzować dużą manewrowością oraz łatwością transportowania.

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak pogratulował Hucie Stalowa Wola za wykonaną pracę, dzięki której powstał dawno oczekiwany przez Wojsko Polskie pojazd.

- Mamy świadomość tego, że żeby Wojsko Polskie było silne, polskie zaplecze zbrojeniowe musi być rozwinięte. Zwiększają się zamówienia kierowane dla Polskiej Grupy Zbrojeniowej, zwiększają się zamówienia kierowane do PGZ. Te flagowe produkty Polskiej Grupy Zbrojeniowej to oczywiście dotyczą: samobieżnego moździerza Rak, armatohaubicy Krab, ale także bardzo wiele innych, np. KTO Rosomaka. Dziś miałem sposobność zapoznania się z Borsukiem. To jest nowy wytwór Polskiego Przemysłu Zbrojeniowego. Bardzo się cieszę i jestem dumny, że jest to konstrukcja polskich inżynierów. Jest to produkt, który spełnia wszystkie wymagania Wojska Polskiego- mówił Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej.

- Chcemy mieć armię najlepszą na świecie, ale przede wszystkim, chcemy żeby nasz żołnierz służył bezpiecznie. Życie żołnierza, jego zdrowie jest najcenniejsze. Trzeba czynić wszystko, aby mógł sprawnie służyć Ojczyźnie i wypełniać swoje obowiązki, ale przede wszystkim służyć tak, żeby mógł po wykonaniu swoich obowiązków wobec Ojczyzny i współobywateli, wrócić spokojnie do swojej rodziny, która na niego czeka. To właśnie po to jest Przemysł Obronny i po to właśnie Ministerstwo Obronny Narodowej wspólnie z wojskiem realizują zakupy dla Polskiej Armii- mówił Andrzej Duda, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

Na MSPO, gdzie swoje produkty prezentuje HSW S.A. można zobaczyć także moździerz samobieżny na podwoziu gąsienicowym kalibru 120 mm. Prezentowana wersja jest posadowiona na głęboko zmodernizowanym podwoziu, w którym zastosowano nowoczesny układ hydropneumatycznego zawieszenia. Znana już publiczności wersja moździerza kołowego, produkowanego w ramach projektu „Rak”, służy w jednostkach wojsk artyleryjskich. Prezentowana najnowsza propozycja HSW S.A. przygotowana jest z myślą zarówno o krajowym, jak i o zagranicznych odbiorcach i uwzględnia światowe trendy w konstrukcji tego typu uzbrojenia. Tym samym HSW pokazuje, iż nie siedzi na laurach, lecz cały czas modernizuje i modyfikuje swój sprzęt, aby był jeszcze lepszy i odpowiadał współczesnym trendom. To również pokazuje gotowość HSW do rozpoczęcia produkcji wersji gąsienicowej modułu. Z kolei zastosowany w tej wersji moździerza samobieżnego automatyczny system wieżowy 120mm jest znany, gdyż stanowi wyposażenie kompanijnych modułów ogniowych przyjętych na wyposażenie w SZRP.

Kolejnym produktem HSW S.A. jest Pojazd Minowania Narzutowego Baobab w wersji z czterema miotaczami. To efekt prac nad projektem prowadzonym przez konsorcjum na czele z HSW S.A. Obecnie realizowana jest nieco unowocześniona wersja pojazdu Baobab na zamówienie Inspektoratu Uzbrojenia. Wersja prezentowana podczas MSPO 2019 jest odpowiedzią na bardzo duże zainteresowanie tego typu systemem minowania na rynkach zagranicznych.

Materiał video

Przewiń do komentarzy
Komentarze

Możliwość komentowania tego artykułu została wyłączona