W rocznicę poświęcenie porozumień sierpniowych

Image

W piątek 30 sierpnia 2019 roku w 39 rocznicę podpisania porozumień sierpniowych miało miejsce uroczyste poświęcenie krzyża, który zastąpił ten postawiony w 1980 roku.

Poprzedni krzyż stał na deszczach, słońcu i mrozie przez 39 lat. Drewno zdążyło się wypaczyć, symbol wolności, wiary i zwycięstwa zaczął się rozpadać, nie nadawał się już do renowacji. Postanowiono zastąpić go nowym. Ten nowy wyszedł spod rąk doświadczonego cieśli. Ten stary poświęcił 29 listopada 1980 roku, podczas Mszy Świętej polowej, ks. Jan Paja.

Piątkowe uroczystości rozpoczęły się ulewnym deszczem z gradem. Burza nie pokrzyżowała jednak planów organizatorom. Pod krzyżem w końcu przychodzili kiedyś robotnicy nie z takimi burzami w sercach. Jak zaplanowano, symbol został poświęcony. Dokonał tego sam biskup Solidarności, opiekun ludzi pracy ks. Edward Frankowski. Towarzyszyli mu działacze Solidarności, zaproszeni goście, pracownicy huty i mieszkańcy.

- Strajki były rodzajem egzaminu, które Solidarność i mieszkańcy Stalowej Woli zdali w znakomitym stylu. Walczyliśmy o Polskę wolną i solidarną. Czuliśmy taką potrzebę serca, by naszemu narodowi zapewnić spokojną, pełną nadziei przyszłość, byśmy żyli we wzajemnej zgodzie i miłości, tak jak to powinno być w dobrej, narodowej rodzinie- powiedział ksiądz biskup Edward Frankowski.

Tamte czasy wciąż są żywe w pamięci.

- W latach stanu wojennego pod krzyżem podziemna Solidarność zdelegalizowana przez władzę organizowała manifestacje pracowników Huty Stalowa Wola. Ich uczestnicy byli zatrzymywani, przesłuchiwani w aresztach, karani grzywnami i wyrokami sadowymi- przypomniał Bogusław Kopacz, rzecznik NSZZ „Solidarność” Regionu Ziemia Sandomierska.

Szef hucianej Solidarności wspominając dawne czasy podkreślił, że było warto podjąć trud walki o wolność. To wszystko dziś przynosi wymierne efekty.

Rocznicowe obchody zorganizowali Zarząd Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ Solidarność i Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ Solidarność Huty Stalowa Wola.

Przewiń do komentarzyKomentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.