W rocznicę poświęcenie porozumień sierpniowych

Image

W piątek 30 sierpnia 2019 roku w 39 rocznicę podpisania porozumień sierpniowych miało miejsce uroczyste poświęcenie krzyża, który zastąpił ten postawiony w 1980 roku.

Poprzedni krzyż stał na deszczach, słońcu i mrozie przez 39 lat. Drewno zdążyło się wypaczyć, symbol wolności, wiary i zwycięstwa zaczął się rozpadać, nie nadawał się już do renowacji. Postanowiono zastąpić go nowym. Ten nowy wyszedł spod rąk doświadczonego cieśli. Ten stary poświęcił 29 listopada 1980 roku, podczas Mszy Świętej polowej, ks. Jan Paja.

Piątkowe uroczystości rozpoczęły się ulewnym deszczem z gradem. Burza nie pokrzyżowała jednak planów organizatorom. Pod krzyżem w końcu przychodzili kiedyś robotnicy nie z takimi burzami w sercach. Jak zaplanowano, symbol został poświęcony. Dokonał tego sam biskup Solidarności, opiekun ludzi pracy ks. Edward Frankowski. Towarzyszyli mu działacze Solidarności, zaproszeni goście, pracownicy huty i mieszkańcy.

- Strajki były rodzajem egzaminu, które Solidarność i mieszkańcy Stalowej Woli zdali w znakomitym stylu. Walczyliśmy o Polskę wolną i solidarną. Czuliśmy taką potrzebę serca, by naszemu narodowi zapewnić spokojną, pełną nadziei przyszłość, byśmy żyli we wzajemnej zgodzie i miłości, tak jak to powinno być w dobrej, narodowej rodzinie- powiedział ksiądz biskup Edward Frankowski.

Tamte czasy wciąż są żywe w pamięci.

- W latach stanu wojennego pod krzyżem podziemna Solidarność zdelegalizowana przez władzę organizowała manifestacje pracowników Huty Stalowa Wola. Ich uczestnicy byli zatrzymywani, przesłuchiwani w aresztach, karani grzywnami i wyrokami sadowymi- przypomniał Bogusław Kopacz, rzecznik NSZZ „Solidarność” Regionu Ziemia Sandomierska.

Szef hucianej Solidarności wspominając dawne czasy podkreślił, że było warto podjąć trud walki o wolność. To wszystko dziś przynosi wymierne efekty.

Rocznicowe obchody zorganizowali Zarząd Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ Solidarność i Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ Solidarność Huty Stalowa Wola.Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~jan

.... @~pytajnik .... pan Gargaś zapisał sie ,,bohaterskim" wyczynem, na czele strajkujących podjechał taczkami pod dyrekcję naczelną HSW, w taczkach tektura (!!!) z napisem ,,ford grenada dla prezesa darmozjada", zdjęcie było publikowane w SZTAFECIE i kto dociekliwy bez problemu dotrze do niego w archiwach redakcji, ten akt ,,niebywałej odwagi" został przez prawych obywateli nagrodzony wyborem pana Gargasia na posła III kadencji. Dziś pan Gargaś już nie szaleje taczkami, bo głupio tak samego siebie wozić ....

e2rds

buhahaaa, ty nie potrafisz nawet pierda puścić, bo od razu byś miał pełne gacie. Myślę, że to twój kolejny głupi nick, tak głupi jak ty sam, myślę, że należysz do tej samej grupy trolii piszących dla pisu. Wasz czas już niedługo skończy się, nawet jak pis wygra, to jest nieuchronne, bo nie będą dawać w nieskończoność zadłużając państwo, ale do was tumanów to nie dociera. Na razie dziadostwo, nieróbstwo i patologia mają się dobrze, bo to elektorat wyborczy pisu, ale nawet rządzący pisu wiedzą, że na dłuższą metę tak się nie da. Wy trole pisowscy, albo jesteście bardzo naiwni i głupi, albo macie drugie dno, jesteście na tyle mądrzy, żeby głupio pisać dla pisu, bo to jest dla was korzystne.

~buhahaaa

odrobiłes lekcje historii na 1 a raczej zero z niej zrozumiałeś...erdeesie. Tą paplapiną dałeś świadectwo kim jesteś.Szkoda do cie nawet ...pierda puszczać bo jesteś ...nikim...pustką ..nicością.Nic nie rozumiesz albo to tuszujesz nikczennie.

e2rds

Do ~@he hee, widzisz, he hee to i lewatywa nie pomoże. Myślę, że to jeden żyjący z darowizn "dobrej zmiany" na koszt podatnika, dlatego taki zauroczony pislandem. No cóż, rząd popiera i robi dziadostwo, nieróbstwo i patologię wykorzystując pracujących. Jak się da darmowe ochłapy takim, to będą wychwalać taki rząd pod niebiosa, bo uny dali, a inni nie, tylko kazali sami se zarobić.

~@he hee

A próbowałeś lewatywy czy myślisz że ci kurvizja pomoże. Do psychiatry możesz iść bez skierowania przecież...

~he hee

ta pierwsza siolidarność (jej extrema) nas sprzedała, najpierw dogadując sie z komuchami (Magdalenka) a pózniej grabiac nasz majatek narodowy (prywatyzacja) .Jej nie chodziło o nas ludzi zwykłych zjadaczy chleba a o obalenie ustroju.Bolek był ich chorągiewką a kierowali nim pe...ci którym POLSKA była jakąś tam krainą.Mieliśmy ponieść kare jako naród .Grabili i niszczyli nas bez wystrzału( bezrobocie ,drożyzna )planowanymi działaniani jak np. plan balcerka.Po niemal 3 dekadach mamy szanse na prawdziwe odrodzenie i wstanie z kolan.Wygrajmy wybory 13 pazdziernika ,przegonmy ło"po"zycje i lewaków oni juz pokazali na co ich stać.

~mIRKA

Według prognoz Dorian przejdzie w pobliżu brzegów Florydy, jednak uniknie ona bezpośredniego uderzenia. Następnie huragan ma posuwać się na północ w niewielkiej odległości od wybrzeży stanów Karolina Południowa i Północna oraz Georgia. To dobrze bo Trump może bez obaw pograć w golfasmiech2

~@WIZZ

Co byś wybrał : przyjemność grania w golfa czy przymus patrzenia na Dudę i Morawieckiego? Wybór jest prosty

~student

Impreza coś nie wypaliła, Przyjechały tylko Niemcy, chichot historii?

~WIZZ

Analitycy podpowiedzieli Trumpowi, że nie powinien wspierać PiS podczas kampanii, bo PiS może te wybory przegrać. Trump dostał kilka sygnałów, że Polska jest niepraworządna i nawet taki cynik jak Trump, odpuścił. O aferze z trollami w Ministerstwie Niesprawiedliwości wiedzą już nawet Eskimosi i Maorysi. Wstyd i żenada. I tak PiS poniósł wizerunkową i medialną katastrofę. Weźmiemy to pod uwagę w czasie głosowania w październiku.

Junosza

No i jak co roku Dziadki się spotkali, wyściskali, pogratulowali, ordery dali sob ie wzajemnie. No ale co to kogo już obchodzi. Widać to po tłumach młodzieży.

adrian2

Na Żoliborzu w małym domeczku
Pomiędzy ludźmi tak po sąsiedzku
Sam, bez teściowej, dzieci i żony
Mieszkał staruszek pewien zmarszczony
Ponieważ kotów hodował parkę
Pokrytą sierścią miał marynarkę
Do tego jeszcze w skarpetkach dziury
Co dopełniały obraz ponury
Cicho się jakoś po świecie błąkał
Nie prawa jazdy, nie w banku konta
Z rodziny został sam z bratanicą
Co wielokrotną była dziewicą
Staruszek ten miał na władzę parcie
I do tej władzy dążył uparcie
Aż wreszcie na przekór całemu światu
Zbudował sobie partię frustratòw
Która na skutek losu przekory
Wygrała w końcu w Polsce wybory
I niewątpliwie za tą przyczyną
Niezwykle nam się dziadek rozwinął
Realizując swój pomysł śmiały
Podporządkował sobie kraj cały
Rozdawał stołki i kasę dzielił
Tłumacząc reszcie obywateli
Że choć jest ciężko i gorzej będzie
To on wciąż dobro ich ma na względzie
Nie czerpiąc przy tym korzyści żadnych
Sam biedny, skromny i nieporadny
A pewnym szarym styczniowym świtem
W świat poszły wieści niesamowite
Że to nie tylko dom i dwa koty
Lecz jeszcze kilka milionów złotych
Tak pomalutku do grosza grosik
Biedny staruszek Polsce zakosil
A więc bogatsi tym doświadczeniem
Na przyszłość bądźmy czujni szalenie
I nauczeni dzisiejszą chwilą
Wciąż pamiętajmy - pozory mylą

e2rds

Do pytajnik, tylko Sagatowska jako druga żona Sagatowskiego - doradcy i prawnika solidarnościowego w HSW, była w Solidarności i we władzach Solidarności w 1980 roku. Później głównym prawnikiem był Liwak. Wszyscy pozostali przez ciebie wymienieni nie byli wcale, lub w ograniczonym stopniu związani z Soldarnością 1980 roku, większość dopiero podpięła się w 1989 roku do ostatniego wagonu. Teraz podpięto lokomotywę z drugiej strony i to ostatni wagon jest najważniejszy.

~Cacy

~ja 2
"Dostaliśmy list z MZK. Proszą, żeby nie parkować przy ulicach, bo będą ODŚNIEŻAĆ. To nie jest żart. Ludzie mieszkający w domach w Stalowej Woli dostali takie pisma. 30 stopni, upał, a MZK studzi. Jaja jak berety"

To nie wiesz że w komunizmie walczy się bohatersko z problemami który wolny świat nie zna?

Także nie dziw się proszę że będą w lecie odśnieżać ;)

~Jern

Mógł Donald przylecieć, a awaryjnie jakby trzeba było, to kuchcinski przy okazji i bezkosztowo mógłby go podrzucić do chaty. Myśle, że jakby miał wizytę w Izraelu to byłby tam nawet po uderzeniu w USA tsunami, śnieżycy i huraganu jednocześnie.

~Tomek

„Czytam ten PiS-owski przekaz, że Floryda jest bardzo ważna i tak dalej. Ale sprawdziłem prognozy pogody. Według nich epicentrum huraganu uderzy we Florydę z poniedziałku na wtorek, więc Donald Trump spokojnie by zdążył wrócić” – zauważył były korespondent TVP w USA.

~podobno

Tak naprawdę Trump nie przyjeżdża, bo się boi że Melania zakocha się w Terleckim!

~Igor

Trump zakpił z Polaków wybierając golfa i wysyłając do Polski Penca który jest strażnikiem izraelskich interesów A Polacy udają że nic się nie stało i ciemny lud to kupi. Macie wy jakiś honor? Wiecie w ogóle co to takiego?

~@z internetu

Bo Polska to kraj niepraworządny. PiS nie chce zrozumieć, że swoją polityką odrzuca cały cywilizowany świat i jeszcze się dziwi, że nikt nie podziwia, nikt nie klaszcze, nikt nie wyje z zachwytu nad nową polską elitą. Trump wyraźnie machnął ręką na polskich wasali z PiS. PiS - idźcie już w pis.u!

~z internetu

.@realDonaldTrump, who canceled a planned trip to Poland this weekend in order to monitor #HurricaneDorian, has just arrived at his golf course in Virginia, the White House says.

~@PonuryLemur

Jak wykazały najnowsze badania to podobno Jarek właził na ten płot Stoczni Gdańskiej by przeskoczyć ale Wałęsa go zwalił i sam to zrobił smiech2

~ja 2

Dostaliśmy list z MZK. Proszą, żeby nie parkować przy ulicach, bo będą ODŚNIEŻAĆ. To nie jest żart. Ludzie mieszkający w domach w Stalowej Woli dostali takie pisma. 30 stopni, upał, a MZK studzi. Jaja jak berety.

~ewka

a gdzie nasz kochany lucek chyba pod sądem bo tam więcej ludzi

~Kon don er

Ten Ireneusz jest w dojnej zmianie ? Co sie porobiło ? Kiedyś taki porządny człowiek . Nie wierze jednak w to . Ten obok to tak

~pytajnik

Co robili w latach w latach walki podziemnej Solidarności -pan Zarzeczny, pan Gargaś, pani Sagatowska pan Szostak? Czy ktoś soc o ich działalności w tym okresie wie? Jakie maja zasługi?

~dojna zmiana+

Przepraszam panie Ireneuszu.A tak na marginesie to jeszcze tu chińskiej delegacji brakuje.

~Mieszkaniec

Ireneusz jak już coś...

~dojna zmiana+

Irek co ty robisz w tym towarzystwie?Kiedyś był z ciebie super gosć przynajmniej ze starych czasów M-16.A teraz? Nawet ty się zmieniłeś!

PonuryLemur

Dzięki panu prezydentowi Lechowi Wałęsie my i połowa europy mamy wolność !! Tzn. mieliśmy ale już tylko do jesieni i skończy się najazd Wolaków.

~jan

....sami oficjele, żadnego zwykłego pracownika jakiejkolwiek firmy, kogo pan reprezentuje panie Szostak, SZTANDAR WYPROWADZIĆ towarzysze ....