Radni w sprawie dodatków dla nauczycieli

Image

Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta dyskutowano nt. regulaminu określającego wysokość dodatków dla stalowowolskich nauczycieli podstawówek i SLO.

Szkoły te znajdują się pod jurysdykcją miasta. Dodatki są zróżnicowane dla poszczególnych stopni awansu zawodowego. Uchwała ustala wysokość stawek dodatków za wysługę lat, dodatku motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy oraz określa szczegółowe warunki przyznawania tych dodatków, przedstawia szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw, a także wskazuje wysokość i warunki wypłacania nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy. Nauczycielom zatrudnionym w szkołach prowadzonym przez Gminę Stalowa Wola przysługuje również dodatek motywacyjny na okres od 6 do 12 miesięcy.

Nauczycielowi, któremu powierzono stanowisko dyrektora lub wicedyrektora szkoły przysługuje następujący dodatek funkcyjny wypłacany miesięcznie: dyrektor przedszkola- od 500 do 1500 zł, dyrektor szkoły- od 1200 do 2400 zł, wicedyrektor szkoły- od 500 do 1200 zł, wicedyrektor przedszkola- od 400 do 700 zł. Dodatek funkcyjny przysługuje także nauczycielom, którym powierzono sprawowanie funkcji: wychowawcy (oddziału w przedszkolu- w wysokości 150 zł, klasy w szkole podstawowej- 300 zł, klasy w liceum ogólnokształcącym- 350 zł, opiekuna stażu- 70 zł). Oprócz tego nauczycielom przysługują dodatki za trudne i uciążliwe warunki pracy (łącznie może to być 30% stawki godzinowej nauczyciela obliczanej jak za godzinę ponadwymiarową).

Dodatkowo w budżecie miasta tworzy się specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno- wychowawcze w wysokości co najmniej 1% planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych, z przeznaczeniem na wypłaty nagród organu prowadzącego.

Rozbieżność w kwotach dotyczących wychowawstwa w przedszkolach i szkołach zdziwiła radną Renatę Butryn. Nauczyciel w podstawówce dostać ma według uchwały dwa razy tyle. Dlaczego? Czyżby kształtowanie malucha, jakże ważne z punktu widzenia całego jego późniejszego rozwoju, było oceniane niżej?

- Jest to bardzo odpowiedzialny moment w pracy, bardzo odpowiedzialna praca, bardzo wyczerpująca, angażująca i psychicznie, i emocjonalnie nauczyciela, jeżeli mówimy o dobrych nauczycielach, a takich mamy w Stalowej Woli. Pewnie związki zawodowe projekt zaopiniowały pozytywnie. Ja uważam, że te panie powinny dostawać po 300 zł tak jak nauczyciele w szkołach podstawowych, w liceum jest po 350, czyli uznano, że praca z młodzieżą jest bardzo trudna- mówiła Renata Butryn.

Nauczanie na każdym szczeblu ma swoje plusy i minusy. Inaczej podchodzi się do dzieci, inaczej do młodzieży. Trudno porównywać i tworzyć jakieś piramidy trudności stawiając jedno wychowawstwo wyżej, a inne niżej. Renata Butryn zaapelowała, żeby nie dzielić w ten sposób nauczycieli, zwłaszcza tyczy się to przedszkolanek. W dzisiejszych czasach, gdy tak wielu młodych ludzi ucieka od źle płatnych zawodów, może dojść do sytuacji, że zawód nauczyciela, jako ten gorzej opłacany, będzie omijany. Podobną sytuację odnotowaliśmy w Polsce w przypadku pielęgniarek.

Jak powiedział prezydent dodatki będą tylko w tym roku kosztować miasto jeszcze 200 tys. zł (w całym roku budżetowym ok. 800 tys. zł). Pieniądze będą pochodzić z subwencji. Leszek Brzeziński zastanawiał się dlaczego jest różnica w dodatku między wychowawcą w podstawówce a liceum. Jak wyjaśniła naczelnik Halina Wołos liceum mamy jedno, a oprócz tego skumulowały się w nim dwa roczniki, są też dwie odrębne podstawy programowe, bo część młodzieży przyszła do podstawówce, część po gimnazjum. Klasy są dużo bardziej liczniejsze niż w szkole podstawowej. Oddziałów jest 30, a w szkole podstawowej- ponad 200. Jak stwierdziła Renata Butryn, nie powinno mieć znaczenia ilość oddziałów, ale jakość pracy włożonej w wychowanie.

Ostatecznie radni przegłosowali uchwałę prawie jednogłośnie (Andrzej Szymonik wstrzymał się od głosu).

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Teresa

Wyborco PiS, czy naprawdę chcesz żyć kraju, w którym Twój własny rząd na tyle Tobą gardzi wiedząc, że oddasz swoją wolność i demokrację za te wszystkie plusy, które dziś otrzymujesz, ale nie wiesz jeszcze jak długo?

*Czy nie przeszkadza Ci, że są to Twóje pieniądze, ktore wcześniej zabrano Ci z podatków i podwyżek i w zasadzie nie otrzymujesz nic w skali roku?

*Czy nie przeszkadza Ci, że jesteśmy na kursie do opuszczenia Unii
Europejskiej, bo jest to nieuniknione w świetle zapowiadanych przez rząd zmian w sądownictwie i wolności słowa w niezależnych mediów?

*Czy nie przeszkadza Ci, że publiczne media gardzą Tobą na tyle
mając przekonanie, że uwierzysz w ohydne i bezczelne łgarstwa tam
produkowane.

* Czy nie przeszkadza Ci, że publiczną Telewizją zarządza człowiek, który jest autorem słynnego "Ciemny lud to kupi" bardzoć Tobą na tyle, żeby móić Ci to codziennie?

*Czy nie przeszkadza Ci, że władza za publiczne pieniądze robi sobie prywatną taksówkę z samolotów przeznaczonych do innych celów poza prywatnymi?

* Czy nie przeszkadza Ci, że Ministerstwo Sprawieliwości na czele ze Zbigniewem Ziobro, zrobiło z ministerstwa farmę trolli rujnujących opinię sędziów, którzy nie zaprzedali Ziobrze duszy, łamiąc przy tym prawo i moralne kręgosłuoy mniej odpornym sędziom?

*Czy nie przeszkadza Ci, że buractwo, które do niedawna zasiadało w ławach rządowych, pojechało do Brukseli nie po to, żeby Tobie było dobrze, ale po to, żeby im było jeszcze lepiej.

*Czy nie przeszkadza Ci, że stałeś się trybem w mechanizmie
nienawiści i pogardy dla inności, czy odmiennych poglądów?

*Czy nie przeszkadza Ci, że do tej pory, po ujawnieniu szokujących
materiałów n/t pedofilii w Kościele i hierarchach kościelnych
ukrywających kościelnych pedofilów, prokuratura nie wkroczyła do kurii
biskupich, aby zająć akta i przeprowadzić rzetelne śledztwo, tak jakby
stało się np. w szkole, w której dyrektor kryłby szkolnego pedofila wśród nauczycieli?

*Czy nie przeszkadza Ci, że zamiast demokratycznego rządu, krajem rządzi jeden, szeregowy poseł?

*Czy nie przeszkadza Ci, że prezydent RP jeździ po świecie i robi
Ci wstyd?

*Czy nie przeszkadza Ci, że publicznie można dziś rzucać
bezpodstawne oskarżenia bez ponoszenia żadnych konsekwencji?

*Czy nie przeszkadza Ci, że wkrótce wyroki sądowe będą na
zamówienie władzy? To może również dotyczyć Ciebie.

*Czy nie przeszkadza Ci, że kiedy będziesz uczestniczył w wypadku
samochodowym, w którym sprawcą okaże się lokalny działacz PiS, ale to Ty zostaniesz uznany winnym, a sąd Tobie wymierzy Ci karę?

*Czy nie przeszkadza Ci, że gdy np. na komisariacie policji ktoś
zgwałci Ci córkę, ale nikt nie poniesie za to odpowiedzialności?

Czy nie przeszkadza Ci, że Prezydent Sieradza Paweł Osiewała potrącił 79-letnią kobietę na parkingu przed galerią handlową i odjechał bez udzielania jej pomocy, a dostał za to 300 zł mandatu?

Jeżeli coś Ci jednak przeszkadza, masz moc, żeby do
tego nie dopuścić. Pamiętaj, że wolności pod dyktaturą nie odzyskuje się w po wygranych wyborach, bo wyniki tych zwsze będą w 100% popierać władzę, ale jest ZAWSZE okupione krwią. Już wkrótce możesz ją stracić po jednym, nocnym posiedzeniu Sejmu. Ocknij się.

~Krzysiek

Rodacy! Prąd i tak po wyborach podrożeje. WSZYSTKO podrożeje, a 500+ się wkrótce skończy. Niech tylko władza przejmie sądy i wolne media. O żadnej przestępczej działalności tej władzy już się nie dowiecie. Tylko teraz im jesteście potrzebni, póki jeszcze wierzycie w ich obietnice. Potem zostaniecie wypluci. To już nie są żarty. Zabawnie było tylko do pewnego czasu, ale sytuacja bardzo się zmieniła. Było wiadomo, że aparat państwa wspólnie z Episkopatem działa na szkodę Polaków, ale dziś są na to konkretne dowody. Oto wiceminister sprawiedliwości, zastępca Zbigniewa Ziobry, sędzia (!!), stoi na czele farmy trolli oczerniających niezłomnych sędziów i ich rodziny łamiąc przy tym prawo. Państwo staje przeciwko swoim obywatelom. To jest dramat. To nic innego, jak bolszewickie metody rodem z Rosji Stalina.

Ludzie muszą sobie zdać sprawę z tego, że ten system, który stworzył Zbigniew Ziobro za przyzwoleniem Kaczyńskiego jest samonapędzającą się machiną represji. Prokuratorzy i sędziowie (kapciowi Ziobry) sprzeniewierzyli honor i połakomili się na stanowiska i korzyści z nich wynikające. Już tylko ten fakt powinien u kogoś względnie rozgarniętego intelektualnie włączyć czerwoną lampkę. To w końcu osoby, które będą decydować o ludzkich losach. Zastawaniem się zwykły obywatel chciałby być "obsługiwany" przez skorumpowanego prokuratora, czy sędziego na usługach władzy.

Prokuratorzy i sędziowie służalczo sprzyjający władzy są pozbawieni moralności i powtórzę - sprzeniewierzyli honor za stanowiska i dobre pieniądze i nie są godni wykonywania swojego zawodu, który ma chronić obywateli, a nie przeciwko nim występować. Stali się z własnej woli częścią samonapędzającego się systemu represji. Oni już wiedzą, że po ew. zmianie władzy, absolutnie wszyscy stracą stanowiska, prestiż i pieniądze, począwszy od prezydenta, premierów obecnego rządu, nowego ministra spraw wewnętrznych, koordynatora służb specjalnych, prokuratorów i sędziów. Z hańby nie będą sobie zdawać sprawy.

Ich decyzje będzie można kiedyś ocenić i wyciągać konsekwencje prawne. Im dalej będą brnąć w bezprawne działania, tym najbardziej będą bezwzględni, żeby oddalić perspektywę rozliczenia ich z tego przed nowym system sprawiedliwości. To sprzyja powstawaniu efektu śnieżnej kuli - zrobią wszystko, żeby taki scenariusz oddalić w czasie. Postępowania prokuratorskie i wyroki sądowe będą zawsze na zamówienie polityczne. Może już to w niektórych wygeneruje jakąś refleksję. Niech zadadzą sobie pytanie, czy chcieliby, aby taki prokurator prowadził sprawę, a potem spolegliwy władzy sędzia wydawał wyrok na nich, czy ich bliskich.

Taki był PRL, który trwał 44 lata, potem względna wolność okupiona krwią. To nie są żarty. Trzeba docenić wolne jeszcze media, które obnażają moralność tej koszmarnej władzy. Wyobraźcie sobie, że istnieje tylko TV Narodowa. Wtedy system będzie działał bez żadnych zakłóceń i bardziej będzie ulegał demoralizacji. Kiedy przejmą media, a zrobią to pierwszą nocną ustawą, jeśli jakimś złośliwym zrządzeniem losu wygrają wybory, i będą mogli robić już absolutnie wszystko. Rozpoczną się aresztowania opozycji i wszystkich innych krytykujących władzę, czy Kościół. Nikt już nie stanie w ich obronie. Żaden sędzia nie wyda sprawiedliwego wyroku, ani żaden prokurator rzetelnie nie przygotuje sprawy. Bezsensowną też staje się śmierć wszystkich, którzy stracili życie podczas zrywów społecznych przeciwko niesłusznie powracającemu systemowi.

To być może ostatnie demokratyczne wybory, w których naród ma okazję i powinien czuć obowiązek, aby wziąć w nich udział.

jzm

w szkolnictwie tez sobie mozna wybrać szkołę np. prywatną za kilka tysięcy miesięcznie, w końcu do lekarzy chodzą ludzie z kopertami czy prywatnie, placa za operację itp.

jzm

dzisiaj dobry nauczyciel to taki który niczego nie wymaga i zachwyca się leniami którym nie chce sie uczyć

~J 23

Do ~jzm W szkolnictwie nie ma wolnego rynku pracy, nie ma weryfikacji jakości pracy nauczycieli, a pensje i warunki pracy dobre. Tak dobre, że jakoś nie wymiotło nauczycieli do Lidla na kasę. Niestety dopóki będzie zatrudnianie z klucza podnoszenie pensji nic nie da. Nic nie poradzisz, że część dzieci trafi na lekcję do jakiejś słabej nauczycielki, która to dostanie podwyżkę 1000zł i nadal nic się nie zmieni. Pensja nauczyciela razy 1,6 i taką można porównywać aby sprawdzić czy jest niska ;)

~mzj

J23 ma 1000% racji

~jzm

J23 jak takie gamonie jak Ty chodzą po świecie

rencic

Do ~Abc Do marnego lekarza pacjenci nie przyjdą. Nauczyciela raczej wybrać sobie nie można.

rencic

dO ~Nauczycielka. To nie jest tak, że poza zawodem nauczyciela wszyscuy pracują od 7 do 15 i mają spokój.

~J 23

Nauczyciele mają świetną pracę i zarobki. Aby w jakikolwiek sposób porównać ich pensję z innymi zawodami, to trzeba ją pomnożyć przynajmniej przez 1,6 (wolne, święta, godziny pracy, itd.) Skoro jęczą, że zarabiają mniej niż pani na kasie w Lidlu, to dlaczego nie idą do pracy do Lidla? Mają kartę nauczyciela i doskonałe wynagrodzenie, czas na wszystko. Niech Ci, którym to tak bardzo nie pasuje odejdą, zapewniam, że przyjdą inni młodzi z chęcią do pracy. Podwyżki bez gruntownych zmian w szkolnictwie m.in. w zarządzaniu jakością kształcenia nie zmienią nic. To będą nadal te same osoby, z których znaczna część nie powinna pracować jako nauczyciele. Źle im, ale odejść nie chcą ;) Czy teraz w wakacje strajkują? Dlaczego nie? Czyżby szkoda było prywatnego czasu? Bo jakoś dzieci im szkoda nie było...

~Kika

Nauczyciel z powołania - taki jest pożądany ze wszech miar. Staje się ważnym sprzymierzeńcem rodziców w rozwijaniu osobowości dziecka. Niestety, ze względu na marne zarobki, przede wszystkim tych początkujących nauczycieli, zachodzi zjawisko tzw. "selekcji negatywnej". Do szkoły coraz częściej idą pracować ci, którzy w swojej okolicy nie znaleźli lepiej płatnej pracy, a nie dlatego ,że bardzo chcą uczyć. Tacy młodzi stają się powoli bezcenni. Trudno wymagać od nauczycieli, żeby godzili się na degradację społeczną i skazywali swoje rodziny na gorsze życie. A tym, co piszą o "przywilejach " nauczycieli dedykuję przysłowie -"Bodajbyś cudze dzieci uczył".

~Do Abc

Wasze zarobki przeswietlono ostatnio aż za dobrze. Jest jak jest. Wypada poprosić szanowną Redakcję o inne zawody np. Policjantów, strażaków, administrację, slużbę więzienną itp. Itd. Tylko rzeczowo proszę. Np. Po 10 latach pracy. I proszę nie ściemniać na forum ile to jest bo aż się plakać chce ksk się niektórych czyta.

~Do Abc

Wasze zarobki przeswietlono ostatnio aż za dobrze. Jest jak jest. Wypada poprosić szanowną Redakcję o inne zawody np. Policjantów, strażaków, administrację, slużbę więzienną itp. Itd. Tylko rzeczowo proszę. Np. Po 10 latach pracy. I proszę nie ściemniać na forum ile to jest bo aż się plakać chce ksk się niektórych czyta.

~Abc

Do Ggvb:
Tzn. Idąc dalej o pracy lekarzy powinni decydować pacjenci.

~rodzic

-Nauczycielka - proponuję zgłosić wniosek do ZNP - pani W -a pomoże i nawet moze przez p.Broniarza zmienicie tą "paskudną" " krzywdzącą" Kartę Nauczyciela- wszyscy Ci kibicują

~Katolik

Pracuje w szkole 10 lat. Zarabiam 1600zl. Nauczyciel mianowany. Żadnych dodatków, zdarza się że i zastępstwa nieplacone. Uczę w jednej ze stalowowolskich szkół. Co mam powiedzieć?????????

~Adam

Nauczycielka: dla takich jak ja pracy w szkole nie ma bo nie mamy znajomošci.

~stefa

hihi byczyło się towarzystwo dwa miechy a teraz broniarz sie ich zapyta za dwa tyg. jaką forme strajku wybieracie

~Nauczycielka

Do pepsi: też prawda, zwalniam miejsce dla adama, zapraszam, życzę powodzenia.

Pepsi

do Nauczycielka: przecież teraz taka praca jest na każdym rogu...

~Nauczycielka

Proszę, błagam, na kolanach o spokojne miejsce w szkole do odrabiania "pracy domowej" wyposażone w biurko i sluzbowy komputer, urlop kiedy chce i POTRZEBUJE, a nie kiedy musze i pracę od 7-15. Po tym czasie nie istnieje dla rodziców, służbowych dzieci , zeszytów, klasowek, wywiadówka, rad pedagogicznych, szkoleń... BLAGAM O PRACE OD 7 DO 15!

~Adam

Nauczyciele kasta, przywileje jak w pRL, a spróbuj im powiedzieć, że nauczyciel na zachodzie Europy pracuje od 7 do 15 to cię zagryzą. Bo przecież nauczyciel w Polsce to święta krowa, roszczeniiwiec z 60 dniami urlopu i 18 godzinnym tygodniem pracy, a do tego po 6 latach roczny urlop, płatny 100 procent.

~robol

Dodatki za 3 miesiące wolnego w ciągu roku i narzekanie, że ciągle za mało ?? - to czysta kpina !!

~zocha

Wielka szkoda że Nadbereżny na piknik nie zaprosił ikony sprawiedliwości Piebiaka
Zagraniczne portale i gazety cytują publikację Onetu w związku ze sprawą Łukasza Piebiaka. W reakcji na nasz materiał wiceminister sprawiedliwości po południu złożył rezygnację z funkcji.

~zosia

Wielka szkoda że Nadbereżny na piknik nie zaprosił ikony sprawiedliwości Piebiaka
Zagraniczne portale i gazety cytują publikację Onetu w związku ze sprawą Łukasza Piebiaka. W reakcji na nasz materiał wiceminister sprawiedliwości po południu złożył rezygnację z funkcji.

~zosia

Wielka szkoda że Nadbereżny na piknik nie zaprosił ikony sprawiedliwości Piebiaka
Zagraniczne portale i gazety cytują publikację Onetu w związku ze sprawą Łukasza Piebiaka. W reakcji na nasz materiał wiceminister sprawiedliwości po południu złożył rezygnację z funkcji.

~zosia

Wielka szkoda że Nadbereżny na piknik nie zaprosił ikony sprawiedliwości Piebiaka
Zagraniczne portale i gazety cytują publikację Onetu w związku ze sprawą Łukasza Piebiaka. W reakcji na nasz materiał wiceminister sprawiedliwości po południu złożył rezygnację z funkcji.

~zosia

Wielka szkoda że Nadbereżny na piknik nie zaprosił ikony sprawiedliwości Piebiaka
Zagraniczne portale i gazety cytują publikację Onetu w związku ze sprawą Łukasza Piebiaka. W reakcji na nasz materiał wiceminister sprawiedliwości po południu złożył rezygnację z funkcji.

~zosia

Wielka szkoda że Nadbereżny na piknik nie zaprosił ikony sprawiedliwości Piebiaka
Zagraniczne portale i gazety cytują publikację Onetu w związku ze sprawą Łukasza Piebiaka. W reakcji na nasz materiał wiceminister sprawiedliwości po południu złożył rezygnację z funkcji.

TylkoZKS

A dodatki dla nauczycieli Staszica? Ha ha ha