Stalowa Wola pod znakiem topora i piły

Image

Tylko w 2019 roku złożono wnioski o usunięcie 608 drzew w Stalowej Woli, przy równoczesnej deklaracji nasadzenia 481. Dobre wieści są takie, że na niektóre drzewa przyszło ułaskawienie.

Niektórzy nazywają nasze miasto betonową stolicą Polski. Czy słusznie? Corocznie wycinanych jest wiele drzew. Jeszcze więcej jest okaleczanych poprzez sezonowe cięcia. Ile już wycięto i ile jeszcze będzie wyciętych w tym roku? Posługując się tylko i wyłącznie statystykami można powiedzieć, że sporo. Ale są też dobre wieści, bo na przykład wiele drzew, które miały być usunięte w Rozwadowie przy okazji rewitalizacji, pozostanie przy życiu.

Tak więc korzystając z danych (wnioski jakie wpłynęły do starostwa o wycinkę) wiadomo, że np. pod lodowisko miejskie do wycięcia pójdzie (przy deklaracji nowych nasadzeń 340 sztuk) 330 drzew, 66 w tym roku przeznaczono do usunięcia według wniosku w centrum Stalowej Woli (0 nowych nasadzeń), kilkanaście uznano za zbędnych przy przedszkolu i szkole, ale także do wyrębu przeznaczono niemało tych przy drogach, ulicach i w Rozwadowie itd. Łącznie poproszono o zgodę na wycięcie aż 608 drzew. Część wycinki związana jest z inwestycjami i zadaniami, rewitalizacją, część to cięcia tzw. sanitarne. Nie ma wątpliwości, że drzewa chore, spróchniałe, wyschnięte, zagrażające mieszkańcom trzeba usunąć ze względów bezpieczeństwa.

Jak mówi Hubert Karwan, Kierownik Referatu Leśnictwa i Ochrony Przyrody w Rozwadowie wyciętych zostanie mniej drzew niż pierwotnie planowano.

- Wycięcie zostanie ograniczone do 30 sztuk drzew kolizyjnych oraz 30 sztuk drzew chorych (wycinka sanitarna)- wyjaśnia kierownik.

W miejscu rewitalizacji rośnie około 120- 130 drzew. Pozostanie więc mniej więcej połowa. Łącznie z krzewami nasadzenia stanowią około 220 sztuk. Przy planowanej wycince samych tylko drzew około 90 to i tak optymistyczna wersja.

W 2018 roku wpłynął wniosek, w związku z rewitalizacją Ogrodu Jordanowskiego o usunięcie 100 drzew na terenie placu zabaw przy ul. Ofiar Katynia. Na szczęście w tym przypadku będą jednak cięcia tylko sanitarne, jednostek obumierających, zagrażających bezpieczeństwu, a które są w konflikcie z istniejąca tam infrastrukturą.

Dużą rolę w wyhamowaniu zapędów pod hasłem piły i siekiery mieli sami mieszkańcy, którzy nie chcą drastycznych wycinek pięknych, dorodnych drzew pamiętających czasy, kiedy obecnie rządzących, a nawet ich rodziców nie było jeszcze na świecie. Plany rewitalizacyjne można w końcu wkomponować w rosnące drzewa, a nie odwrotnie i bardzo cieszy fakt, że wiele drzew uda się zachować. Dużą rolę odegrał List otwarty skierowany do włodarza miasta, który jak przystało na dobrego szefa naszego grodu, wziął pod uwagę postulaty mieszkańców. Do zielonej stolicy Polski wciąż nam wprawdzie daleko, ale zielone światło w tunelu, choćby świecące na samym końcu, to zawsze coś.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~ida

LN stracił mój głos przez tę wycinkę

~rumakjurny

LN juz od dawna za duzo sie wydaje. Rozmow z mieszkancami brak. Jest tylko jego zdanie i kropka. Konsultacje spoleczne? Gdzie i kiedy? Jemu od tej wladzy cos odbilo i mysli ze wszystko mu wolno. Jak zreszta widac po dzialaniach stowarzyszenia chyba tak bo nadal nic nie wiadomo ile miasto kosztowala impreza na bloniach rok temu.

~kubuś

Bo ciemny lud w STW tą propagandę kupi, a ONI SIĘ Z NICH SMIEJĄ, obrobili SKOKi i łupią Kasę. A co tam sie będą przejmować, Szydło dała kierunek, """"przecież im sie należy."""""

~ola

Prezydent Nadbereżny lubi się lansować i michaczen wszystko robi,nie ma konsultacji społecznych.Wszystkie drzewa pod topór to jego domena i życie na kredyt niech mieszkańcy spłacają złe zarządzanie ogromne długi.Szykuje się też wycięcie 140 hektarów lasów dzięki polityce Prezydenta L.N.

~Janusz

330 drzew pod lodowisko. Bez komentarza

~olo

ciąć do bólu

~kubuś

Powiedzcie mi co się teraz dzieje za tego PISu, obwodnica - rok czasu jak remontują i chyba nie są jeszcze w połowie roboty, to jakaś paranoja i kpiny, a droga szybkiego ruchu Rzeszów - Lublin, tylko do Górna/ koło Sokołowa i od paru lat ani kilometra nie zrobiono, nie ma tam ludzi nic sie nie dzieje......Taki oto PIS, a w Stalowej Woli dalej ten sam prezydent co miał przekazywać swoje diety radnego potrzebującym i co >>>>>????? Nabrał nagród i dalej siedzi,,,!!!!

~LGBTSS

Spokojnie, już nie długo pod znakiem tęczowej rewolucji oraz cipkomaryjek.
Czekam tylko jak totalna stalowowolska opozycja dojdzie do władzy. Wszystko się zmieni!
Musi!

~login

Pisiory poszły w tango z pefałem Jarosławem Kaczynskim kto najlepiej zrobił mu dobrze ten dostał lepszr miejsce

~eko

~he hee mówisz o Nev York,jesteś. w błędzie teraz zdają sobie sprawę,że popełnili wiele błędow odnośnie wycinki zieleni a teraz na gwałt chcą sadzić i nam zazdroszczą że jeszcze mamy zieleń.

~Zenek

Biede to masz zamiast mozgu pisiorze. Jedyne co umiecie to demolowac I podawac jakies uposledzone argumenty

~he hee

Nowy Jork ma Central Park a Stalowa Wola .....Puszcze Sandomierską od południa i Puszcze Solską od wschodu......kto ma wiecej zieleni??????. I nad czym tu biedaki ujadacie??????

~Szyszko+

Rżnąć i ciąć co się tylko da. W PiSdu z jakimiś drzewkami. Potrzebujemy kasy+ dla motłochu!

~Janusz

~ mieszkaniec przeczytałeś tekst czy tylko oblukaleś obrazki?

~Olo

Proponuje w herbie miasta zamiast kominow - topor i pila do drzewa powinna być !

~tolek

mieszkaniec - czytam czesto te twoje wypociny i sie zastanawiam czy ktos ma bardziej zryty beret w tym miescie od ciebie.

~tadek,rozw

Powiem prosto,po co rewitalizacja Rozwadowa.To chory pomysł.Zawsze w rewitalizacji chodzi o wycinke wszystkiego,ułozeniu kostki betonowej i posadzeniu patykow w nowych miejscach na placu.Dac ludziom kase na naprawe kamieniczek i to bedzie lepsze jak głupia rewitalizacja.Nadberezny przez te podpisywanie wycinek drzew jest nazywany Lucek Drwal lub wycinkowy Lucek.

~p-7

Tną drzewa by gargamel z nowogrodzkiej mógł przejechać na piknik w Stalowej Woli i wypluć trochę jaku na opozycje ,bozia powinna docenić ten gest i rzucić kilka kostek lodu podczas burzy na nich.

~Figo

Prawdziwy fachowiec tak zaplanuje rewitalizację że drzewa zostaną wkomponowane bez strat. Zwykły prostak zwyczajnie je wyharata i przeznaczy na opał w kominku.

~mieszkaniec

Was już pogięło z tymi prestami jak komuś brakuje drzew to przypominam dookoła Stalowej same lasy wiec nie na rower i zapitala do lasu, wytną dwa stare próchna żeby jednemu czy drugiem na łeb nie spadło i go nie zabiło to naprawdę nic się nie stanie. U mnie pod blokiem mam takich zwolenników i ostatnio jak wichur był siedzieli w oknach i obserwowali czy na kogoś nie runie bo to taka atrakcja i nudy nie ma. Zapominają ze na nich to tez możne się zawalić tylko tyle ze to stare dziady i im jest wszystko jedno czy pod drzewem czy w hospicjum.

~Wyborca PO

Hau hau hau hau hau hau hau hau hau hau hau hau hau hau hau hau hau hau hau hau hau hau hau

~ryszardafera

kulka w łeb urzednika.Tak to oceniam,oceniamy.

~sasza3

Ja powiem uczciwie,jak przyjdzie ruski to zaciagam sie do ruskich i bedce strzelał do tych drani co niszczyli drzewa ,wiadomo urzędnicy.Z czystym sumieniem kulka w łeb.

~Zły

Spokojnie towarzysze z opozycji jak dojdą do władzy to park dla psów zrobią. Będzie fajnie na pewno....

~DeBil

Próchna wycinają ..a tu wielkie "hallo".

~Grzesiek

Lucek wczoraj wciagal macszita, byl na wyciagniecie reki

~Dwa

Czy to jest artykuł sponsorowany przez ekoterrorystów?
Na to wychodzi

art2deco

Al Gore jest największym specjalistą od klimatu umiech koniecznie poszukajcie,

al-gores-global-warming-deliberate

~eko

Ten artykuł świadczy o bardzo złym nastawieniu urzędników do zielonej infrastruktury,a o którą w dzisiejszych czasach należy w sposób szczególny dbać jak to się czyni w innych miastach.Grozi nam katastrofa klimatyczne ale urzędnicy nie zdają sobie z tego sprawy.Mało tego za to że gałąż z drzewa spadnie to obwiniają za to mieszkańców którzy bazując na wiedzy specjalistów od zieleni zwracają uwagę,że zarządzanie zielenią w mieście nie jest prowadzone właściwie.

art2deco

Nie używaj świeczek, to zwiększy emisje CO2.