Czy powinna powstać tablica wyjaśniająca co symbolizuje Patriota?

Image

Rzeźba monumentalna „Patriota” wpisała się w krajobraz miasta. Przyjezdni i tubylcy nie do końca jednak znają jej symbolikę.

Co tak naprawdę przedstawia monument, który kilka lat temu stanął na tzw. „dużym rondzie”? Czy powinna powstać tablica informacyjna, która to wyjaśni?

„Patriota” autorstwa Andrzeja Pityńskiego został postawiony w Stalowej Woli na skwerze w pasie drogowym ulicy Komisji Edukacji Narodowej. Rzeźba została uroczyście odsłonięta 11 września 2011 roku przez Martynę Czaję i Antoniego Domino (prezes amerykańskich weteranów). Jej fundatorem jest Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, które zapłaciło za nią 200 tysięcy dolarów. W uroczystości „odsłonięcia” wzięło udział około 50 weteranów wojennych.

Radny Mariusz Bajek, podczas obrad Rady Miejskiej, zaproponował, by przy rzeźbie znajdowały się informacje odnośnie jego autora, fundatorów oraz samej symboliki monumentu.

- Jest to wybitne dzieło sztuki, które znajduje się na terenie naszego miasta. Warto nim się chwalić, pokazywać i eksponować go. Zastanawiam się, czy nie warto byłoby umieścić jakąś informację o tym, czyjego jest autorstwa. Bardzo ważne jest także to, że jest to dar Polonii Amerykańskiej. Warto byłoby przedstawić informację na temat symboliki tego pomnika, z której wiele osób nie zdaje sobie sprawy– mówił radny Mariusz Bajek.

12- metrowa rzeźba przestawia husarza po stoczonej batalii, który na sobie ma znamiona walki. Na twarzy ma 2 blizny od miecza, które nawiązują do historii cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Husarz dzierży w dłoni miecz z orłem w koronie. O jego męstwie świadczy order Virtuti Militari.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.