Czy powinna powstać tablica wyjaśniająca co symbolizuje Patriota?

Image

Rzeźba monumentalna „Patriota” wpisała się w krajobraz miasta. Przyjezdni i tubylcy nie do końca jednak znają jej symbolikę.

Co tak naprawdę przedstawia monument, który kilka lat temu stanął na tzw. „dużym rondzie”? Czy powinna powstać tablica informacyjna, która to wyjaśni?

„Patriota” autorstwa Andrzeja Pityńskiego został postawiony w Stalowej Woli na skwerze w pasie drogowym ulicy Komisji Edukacji Narodowej. Rzeźba została uroczyście odsłonięta 11 września 2011 roku przez Martynę Czaję i Antoniego Domino (prezes amerykańskich weteranów). Jej fundatorem jest Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, które zapłaciło za nią 200 tysięcy dolarów. W uroczystości „odsłonięcia” wzięło udział około 50 weteranów wojennych.

Radny Mariusz Bajek, podczas obrad Rady Miejskiej, zaproponował, by przy rzeźbie znajdowały się informacje odnośnie jego autora, fundatorów oraz samej symboliki monumentu.

- Jest to wybitne dzieło sztuki, które znajduje się na terenie naszego miasta. Warto nim się chwalić, pokazywać i eksponować go. Zastanawiam się, czy nie warto byłoby umieścić jakąś informację o tym, czyjego jest autorstwa. Bardzo ważne jest także to, że jest to dar Polonii Amerykańskiej. Warto byłoby przedstawić informację na temat symboliki tego pomnika, z której wiele osób nie zdaje sobie sprawy– mówił radny Mariusz Bajek.

12- metrowa rzeźba przestawia husarza po stoczonej batalii, który na sobie ma znamiona walki. Na twarzy ma 2 blizny od miecza, które nawiązują do historii cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Husarz dzierży w dłoni miecz z orłem w koronie. O jego męstwie świadczy order Virtuti Militari.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~92n29

Lud jest zbyt ciemny, by móc rozsądnie wybierać liderów. Wyborcy po prostu nie mają kompetencji do tego, by racjonalnie oceniać, który kandydat jest najlepszy. To wnioski badawczy psychologów z Uniwersytetu Cornell.


Demokracja jest złym ustrojem, ale nikt jeszcze nie wymyślił nic lepszego – któż nie słyszał tych słów Winstona Churchilla? Nie da się z tym nie zgodzić: demokracja ma wiele wad, ale jest niewątpliwie lepsza, niż dyktatura ludzi owładniętych poczuciem wyższości własnej rasy albo chcących zrównać wszystko i wszystkich.

Zobacz też: Nacjonalista maszeruje, leming siedzi w domu

Teraz naukowcy z Uniwersytetu Cornell dołożyli do wad demokracji kolejną: ludzie są na nią za głupi! A konkretnie: ponieważ nie mają odpowiednich kompetencji i wiedzy, na przykład w dziedzinie gospodarki, nie są w stanie racjonalnie i dobrze ocenić, który z kandydatów najlepiej nadaje się na lidera. Wyborcy nie wiedzą, które pomysły są dobre, a które nie. To wnioski, do których doszli badacze pod wodzą psychologa profesora Davida Dunninga, cytowanego przez "Daily Mail".

W efekcie wielu głosujących po prostu niezbyt trafnie ocenia kandydatów i doprowadza do sytuacji, w której wygrywa wcale nie ten, kto ma najlepsze pomysły. Odkrywcze, że aż dech zapiera, prawda?

"Bardzo mądre pomysły będą trudniejsze dla ludzi do zaakceptowania, bo większość ludzi nie ma wyrafinowania niezbędnego do rozpoznania jak dany pomysł jest dobry" – stwierdza prof. Dunning w artykule "DM". Niestety, nie da się ukryć: ile z nas tak naprawdę wie, co oznacza zmiana stóp procentowych? Oczywiście, łatwo jest stwierdzić, że skoro i tak nie mamy bezpośredniego wpływu na takie decyzje, to po co się męczyć. Ale to zwykły konformizm: mamy bowiem pośredni wpływ na to, jaka jest władza w Polsce. Nawet, jeśli w dzisiejszej sytuacji wpływ ten wydaje się znikomy i pozorny. Ale przykład Ruchu Palikota pokazał, że jednak miejsce na zmiany jest – chociaż to nie czas i miejsce na ocenianie, czy to zmiany właściwe, czy nie.

Na szczęście, profesor Dunning i jego ludzie poszli dalej i doszli też do innych wniosków. Cała rzecz jest bowiem bardziej skomplikowana niż stwierdzenie, że "lud to idioci". W badaniach wykazano, że ludzie dość zgodnie potrafią wskazywać najgorszego kandydata. Trudno im jednak wybrać tego najlepszego – i tu leży pies pogrzebany. Dlaczego tak się dzieje? Nie chodzi tylko o to, że mamy zbyt małą wiedzę w różnych dziedzinach. To przede wszystkim kwestia tego, że nawet jeśli nasze kompetencje są niskie, to i tak oceniamy się lepiej, niż powinniśmy. Już samo bazowe założenie jest więc u nas błędne i tak samo błędna, siłą rzeczy, musi być nasza ocena innych osób.

Czytaj też: Smoleńsk, krzyż, marihuana – te tematy zniechęcają młodych do polityki

Rezultat? Symulacje przeprowadzone przez zespół prof. Dunninga wykazują, że w wyborach zazwyczaj wybieramy tych odrobinę lepszych niż przeciętniacy, ale nie doceniamy bardzo mądrych ludzi. I zapewne gdyby prześledzić losy polityczne różnych krajów, a także odrzeć je z mitomanii (wielu liderom udało się bowiem wmówić swoim wyborcom, że są Jedyni, Najmądrzejsi i Nieomylni), to teoria psychologa z Cornell by się sprawdziła.

W tej jakże smutnej informacji, że jesteśmy zbyt głupi, by wybrać sobie naprawdę dobrego lidera, jest jednak światełko w tunelu: demokracja przynajmniej odsuwa od władzy wyjątkowych idiotów. Oczywiście, wypadki przy pracy się zdarzają, ale wedle badań ekipy z Uniwersytetu Cornell demokracja w dużej mierze wyeliminowała wybieranie kandydatów, których kompetencje są poniżej przeciętnego człowieka.

Oczywiście, taki stan rzeczy jeszcze długo się nie zmieni. Dużo wody będzie musiało upłynąć w rzece o nazwie "edukacja", zanim staniemy się na tyle świadomi politycznie i gospodarczo, by wybierać naprawdę najlepszych kandydatów. Do tego jednak potrzebna jest nie tylko wiedza, nie tylko kompetencje – a cały proces zmian w naszej mentalności, których na razie na horyzoncie nie widać. Na pewno jednak każde z nas może przyczynić się do zmiany sytuacji i następnym razem, zanim oddamy głos w 2015 roku, podjąć wysiłek zrozumienia co tak naprawdę politycy do nas mówią.

~Miejscowy

Ludzie wstrzymajcie swoje zdradzieckie mordy nastał dzis szczęśliwy dzień pan Prezes Kaczyński zaszczyci nas swoją obecnością razem z całym zespołem.

jusek

Sam autor,o ile pamiętam pochodzący z Ulanowa,powiedział o tym"dziele",ze powstało ..."po pijaku".
Pomnik tak charakterystyczny,jak rzeszowska wagina.Tylko pogratulować.
Nawet USA słynące z ekscentryków,wszelkiej maści dewiantów i debili,nie chciało tego czegoś mieć u siebie.
A Stalowa tak.Brawo.Po tym będziemy rozpoznawalni.
Przed spojrzeniem na "pomnik"skonsultuj się lekarzem lub farmaceutą, albowiem widok ten może spowodować trwałe skutki uboczne, zagrażające Twojemu zdrowiu psychicznemu.

~j 23

pis to zdrajca narodu rozdaje majatek i dziala na szkode spoleczenstwa
dowody glosowanie w sprawie aktu 447, rozdawanie majatku dzieciorobom i prozniakom na ktory wszyscy uczciwie pracujacy placacy placa podatki . ok trzeba wspierac rodziny ale niech i oni pokaza ze chca pracowac....

~Jagoda

Moi znajomi z Wrocławia pytali ostatnio co to za "paszkwil" stoi

~toto

W moim przekonaniu nie ma potrzeby ustawiania dodatkowej tablicy mającej opisywać rzeźbę. Każdy kto uczył się naszej historii zna jej krwawe losy. Nawet najlepiej opracowana informacja może być źle zrozumiana bowiem czytanie ze zrozumieniem jest nie lada sztuką w dzisiejszych czasach. Więc każdy niech tylko sobie wyobraźnię uruchomi i wszystko będzie zrozumiałe. To jest moje zdanie.

~Hójała

Ciemnocie trzeba wykładać kawę na ławę w pisowskim Ciemnogrodzie bo ma takie pojęcie o sztuce jak kanarek sąsiada o operze!

~Fabi

Mądry wie co oznacza a głupi nie musi bo mu i tak to nie potrzebne!

~Nocny Marek

Człowieczku wypisujący bzdury o Ministrze Sprawiedliwości, który ma krew na ręku D. Koseckiego, jak wpłynie pozew sądowy za zniesławienie z art 212 k.k. (prokuratura też może objąć ten czyn ściganiem z urzędu) to chyba się nie wypłacisz do końca życia. Nie jesteś anonimowy, ja nigdy nie odważył bym się czegoś tak wrednego napisać nie mając żadnych dowodów.

~Nocny Marek

Byłem w USA przy Pomniku Katyńskim w Jersey City koło NY autorstwa Pana Pityńskiego, na którym jest szereg tablic upamiętniających Zbrodnię Katyńską. Tablice są w jęz. polskim i angielskim. Uważam, iż nic nie stoi na przeszkodzie zamontowanie stosownej tablicy, a nawet jest bardzo wskazane i w dodatku w kilku językach.

~turysta

taka tablica bedzie bardzo potrzebna, ja turysta prosto z Jamajki podziwialem ten pomnik nie wiedzac co on oznacza
stalowa wola to miasto turystyczne wiec powiunny byc tabvlice turystyczne na kazdym skrzyżowaniuj

e2rds

~do e2drs, bo widzisz, po tamtej stronie Sanu są zdecydowanie mądrzejsi ludzie niż po tej, ale i po tej może kiedyś zmądrzeją przez kieszeń.

Mariusz77

Mieszkaniec......mazanie wszelakich obleśnych rzecz i wypisywani obražliwych słów na murach też przez niektóryxh nazywane jest sztuką . Tak samo to coś upiększa miasto jak i te bazgroły

mad_dog

powinni to brzydactwo usunąć i w tym miejscu postawić pomnik ku czci ofiar Wołynia !, ale na to prezydent RST jest za krótki ...

~piwosz

Ktoś - kto pisze pod nickiem -kaczynski- jest bardzo odważny albo mało zorientowany w prawie. Wypisywanie takich informacji napewno będzie skutkować tym, że osoby wymienione z nazwiska będą teraz zgłaszały na policję doniesienie o naruszenie dóbr osobistych, a policja wdroży swoje procedury i zwróci się do operatora sieci o udostępnienie po IP danych autora wpisu. Kolejny krok to przekazanie danych osobie poszkodowanej i sprawa w sądzie o znieważenie gotowa.

~rover

Ktoś kiedyś napisał, ze jedyny pożytek z tego "pomnika" jest taki, że stoi odwrócony tyłem do Tarnobrzega i pokazuje gdzie Stalowa Wola na Tarnobrzeg...

~he hee

od Ziobry 2 h w bok....a gangster ma (miał) wiadra krwi na swych łapach.Sam sobie wydał wyrok.....BANDYTA!!!!!!

~buhahaaa

"erds" zapomnialeś już ze peło zapowiadało "socjalke"(800zl) emeryture i ewentualnie mirabelki albo szczaw!!!!!! Ciekawe czy oddałes "13" jaką ci PiS dał???? P.S. starym komuchom nawet sie nie sniło ze takie kokosy im na stare lata spadną za sprawą łoPOzycji a to za ciepłe posadki w Brukseli.Mille.... i Ciemosze.... eurodeputowani..... nagroda od kumpli za Magdalenke .

~Kiero

Kto mi wyjaśni co husarz ma wspólnego ze stalowa?

~Kiero

Nie wiem czy jest potrzebna tablica wyjaśniająca co przedstawia rzeźba.
Wie że koniecznie jest potrzebna tablica od strony rozwadowa wyjasniajaca że to co widać to nie jest to co każdy myśli, tylko jakaś szabelka

~HA HA HA

W artykuliku o płaszczaku została włączona cenzura więc tu się pytam. Czy statyści w niebieskich portciętach dostali kieszonkowe za statystowanie czy dniówkę wziął tylko płaszczak bo się mu należało? umiech

~walenty

mam sierszciuszki z stalowego miasta jedno pytanko jak kolegi był pogrzeb to komentarze były wolne a ze na na hucie taka sprawa zablokowana ?? hehe smiech2

~do e2rds

Trzydzieści lat? Po drugiej stronie Sanu PiS nie ma już ani jednego radnego!
Pysznica jest całkowicie wolna od PiS.
Można?
Można!

e2rds

jkl, 30 lat jako wyborca, to jesteś jeszcze oseskiem, ale nie przejmuj się, jeszcze ci prawie drugie trzydzieści zostało i w jednym możesz mieć rację, że nie będziesz miał przy obecnych rządach emerytury, lub tylko socjalną i jak Morawiecki powiedział, miskę zupy. Dobrze, że już wtedy nie będę żył.

~Mieszkaniec

Domorosłym "krytykom sztuki" polecam ciekawy artykuł, udostępniony bezpłatnie przez polityka.pl - Polemika w sprawie Orderu Orła Białego dla rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego.

~Mieszkaniec

Proponuję zapoznanie się z rzeźbami Andrzeja Pityńskiego i ich ciekawą historią. W 2017r. pisowski prezydent Andrzej Duda uhonorował artystę Orderem Orła Białego, a nawet udał się osobiście, wraz z małżonką, do USA w celu zadbania o godne wyeksponowanie jednej z jego rzeźb.
Proponuję również zapoznanie się z historią Błękitnej Armii-naszych darczyńców.

~Edzio

Ładnie ci mózg sprali jkl jeśli świata poza popisem nie widzisz.

madras

~zbyr
Całkiem fajny ten opis tylko Smoleńsk raczej tu nie pasuje. Bo trzeba byłoby dopisać wszystkie ofiary wypadków komunikacyjnych.

~jkl

Nie gościu e2rds. 30 lat doświadczenia jako wyborca.

e2rds

jkl, widzę, że tobie już rozum zlikwidowano.