Czy trzeba będzie zmieniać herb miasta?

Image

W herbie miasta znajdują się kominy, nieodłączny element wizerunkowy Stalowej Woli. Po wyburzeniu bloków w Elektrowni będą one zbędne.

Niejeden mieszkaniec tuż po przebudzeniu się rankiem spogląda za okno sprawdzając pogodę. Jego wzrok nierzadko spocznie na kominach stojących od lat na ulicy Energetyków. Kominy wpisane są w historię i krajobraz miasta. Są też głównym elementem herbu Stalowej Woli. Po likwidacji bloków węglowych będą one zbędne. Czy zostaną wyburzone?

- Planujemy raczej demontaż bloków łącznie z kominami- mówi Kazimierz Szynol, prezes Zarządu Tauron Wytwarzanie SA.

Decyzja w tej sprawie nie została jeszcze podjęta. W sumie nikt się nad tym tematem nie pochylał.

- Zanim przystąpimy do rozbierania tych kominów, to skonsultujemy się z panem prezydentem, czy naczelny architekt miasta nie chciałby pozostawienia tych kominów jako swego rodzaju zabytków, wizytówki. Zdajemy sobie sprawę z tego, że architektura industrialna jest w wielu miejscach odtwarzana jako dowód na swego rodzaju historię miasta. Technicznie powinny podlegać wyburzeniu- powiedział Filip Grzegorczyk, prezes zarządu TAURON Polska Energia.

A że z prezydentem negocjuje mu się doskonale, więc będzie jak zechce miasto. Czy chcielibyście, żeby kominy wciąż „czuwały” nad miastem? Czy powiew historii powinien wciąż przypominać o latach minionych?

- Kominy są wpisane w herb miasta, bo jesteśmy miastem przemysłowym- mówi Lucjusz Nadbereżny.- Ale dzięki inwestycjom TAURON ten wizerunek dymiących kominów zmieni się na źródła ekologiczne, więc jak najbardziej przez nas pożądane. Ja nie mogę się doczekać kiedy w wizerunek Stalowej Woli wpisze się ta wielka tafla elektrowni słonecznej- mówi prezydent.

Czyżby herb miał także zmienić swoje oblicze?

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Cacy

Było jak na stypie żmijas, wszyscy czekali na upośledzoną oprawę z racami

~Hutnik

Kominy też są przy stalowni huty

~ żmijas

może jakiś pajac z tego czy 2 portalu pokaże mi filmy , zdjecia z lata z radiem haha smiech2 jaK SIE TOWARZYSTWO BAWIŁO smiech2

~Zyz

Ta władza zmienia wszystko. Czas na zmianę herbu.
Trzeba ludzi czymś zająć.

~Jogi

Idealne cokoły na popiersia krasnali

~LGBT SS

Trzeba! Tło zamiast czerwono czarne to tęczowe!

~pijok

Kominy musza zostać to moja nawigacja w ktora strone do domu

~Onegdaj

Dwie wieże jak w warszawskich planach

Junosza

Koniecznie konieczny jest nowy festyn. Jak pisał Sienkiewicz, przed Potopem Szwedzkim i Powstaniem Chmielnickiego w Warszawie bawiono się jak nigdy wcześniej. Nazwa Stalowa Wola już nie będzie aktualna, może tak Aluminiowa Wola, Kaczygród, Dagcity, Ciemnogród. Będziemy ludem utrzymującym się z pasienia kóz i wyrobu pułapek na myszy - ekologicznych. A może by z byłej elektrowni zrobić jakieś sanktuarium, przed wojną przecież wydarzył się tam cud, można było mieć coś z niczego. Dalej Wodzu prowadź nasze miasto.

~Słuchawka

To skąd będzie nadawać radio Maryja, jeśli zburzą kominy?

~Jerycho

Myślę ekspert że w tym wypadku ze dwa festyny wystałczą aby zdystansować pozostałe miasta. Może jeszcze tołcik i laseły jako taka przysłowiowa wisienka na tołcie.
Takiego płezydęta ziemia jeszcze nie nosiła, tylo sie troz w miescie dzieje umiech

~ekspert

A jak Stalową Wolę za kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt lat widzi jej prezydent? - Stalowa Wola ma być liderem północnego Podkarpacia, liderem skrzyżowania województw świętokrzyskiego, lubelskiego i podkarpackiego, ale również liderem branży przemysłowej. Bez wątpienia na tym budujemy swoją pozycję i przyszłość, a w tym wszystkim mamy być miastem ekologicznym, przyjaznym i dobrym do życia - twierdzi prezydent Lucjusz Nadbereżny.

~Ekolog

Tak jak zniknął Herb PŁAWA z dwoma pionowymi wiosłami, na terenie którego powstała Stalowa Wola, tak z duchem czasu znikną dwa kominy, symbol zanieczyszczenia środowiska i trucia ludzi.

~Hmm...

A może dwie wieże największego dewelopera z tego zrobić?

~wężykiem

Herb naszego miasta może zostanie ale w herbie Polski tylko patrzeć jak zamiast orła będzie kaczka. Zgodnie z prawem - przegłosują (p)osły i co im ktoś zrobi?

~R1000

Wystarczy napis kacza wola a pod nią slogan marketingowy tylo się w mieście dzieje

maly29

Ludzie co wy tu piszecie kominy A kuzwa co niby ja mam płacić PISOWI za utrzymanie i konserwację nadzienia które widzę z okna pań żartuj w inny sposób weź pań sobie te kominy do domu pod blok przypomną panu że placek się panu przypiek won z takim prezydentem tfffuuuu

~Mały

jak dla mnie to kominy mają związek z hutą a nie z elektrownią, bo raczej większości ludzi Stalowa Wola ( jak w sumie sama nazwa wskazuję) jest prędzej związana z hutą (stali) niż elektrownią z której prąd i tak nie jest wykorzystywany w naszym mieście

~Anwar

Szczerze? To kogo to obchodzi. Jest tyle ważniejszych spraw, w tym zaściankowym miasteczku, choćby zanieczyszczenie powietrza , na którym parę lat temu lansował się prezydencik i weber. Jak dotąd nic z tym nie zrobili i raczej już nie zrobią, ale debile na nich głosowały.

Kutcha

Nie trzeba nic zmieniać. Wystarczy inaczej zinterpretować herb. Nie myśleć o tym, że są to kominy tylko dwie aluminiowe rury z których wydobywają się trujące spaliny i powoli nas zabijają.

~tak ma być

Srebrny kaczor jako herb Stalowej Woli. Macie jakieś inne propozycje?

~bzk

Z tego co się orientuję to kominy i koło zębate symbolizują hutnictwo a nie elektrownie. Zresztą w elektrowni były trzy kominy jeden został już zburzony

wyborca

Dokładnie tak. Te kominy to wizytówka miasta i symbol rozpoznawczy. Wpiszmy je do rejestru zabytków, a w przyszłości można otworzyć muzeum energetyki, jeśli budżet na to pozwoli.

~wackih

Oj wyburza te kominy,bo to nie sa zabytki,tak samo zrobili z parowozownia.Teraz tam zostało gruzowisko przebrane z elementow metalowych.Miasto zadluzone wiec za co kupi.Nadberezny udaje ze bedzie ratował ,ale to tylko gra.

~ekspert

a mie lepszym pomysłem byłoby wpisanie tych kominów na listę zabytków i po kłopocie państwo by za nie płaciło ewentualnie jak nie da rady wpisać to miasto moze wziasc sprawę na siebie

~jacekelektr

Tauron razem z prezesem i Luckiem robia teatr dla mieszkancow.Wiadomo ze wyburza te kominy ale zeby nie było protestow to mozna wszystko obiecac.Nikt nie zdarzy zaprotestowac jak komin zacznie byc burzony .Wstyd prezydent tez gra w tym teatrzyku.

~Zeniu

W sprawie herbu to do Zarzecznego uderzać. On ma namiary na "fahofca"

~Uji

Kibice ,lokalni patrioci kupią te kominy

~tytus

Przecież zmiana herbu St. Woli będzie dotyczyć błędów jakie niby ten herb posiada (zasady heraldyki) a nie czy te kominy są huciane czy elektrowni czy te kominy jeszcze stoją czy też nie umiech)
Podobnie przerabialiśmy tę sprawę jeżeli chodzi o herb powiatu. Były tam błędy kolorystyki jak dobrze pamiętam (od 2 czy 3 lat mamy nowy herb naszego powiatu).
Nie pamiętam kiedy to było dokładnie ale prezydent Nadbereżny powiedział że na razie wstrzymamy się ze zmianą herbu miasta. I z pewnością nie miało to nic wspólnego z wyburzaniem jakiś kominów elektrowni smiech2

~verso

zamiast kominów kaczka dziwaczka