Ból gardła latem? Sprawdź, jak możesz temu zapobiec!

Image

Ból gardła w sezonie letnim wcale nie należy do rzadkości. Owszem, w tym okresie infekcje zazwyczaj są łagodniejsze i trwają krócej, nie można ich jednak wykluczyć całkowicie. Tym bardziej, że z latem wiążą się dodatkowe, specyficzne dla tego okresu czynniki zwiększające ryzyko zakażenia się różnego rodzaju wirusami, które najczęściej odpowiadają właśnie za gardłowe problemy. Czym są wskazane tu czynniki i jak możesz zapobiec infekcji w lecie?

Co należy wiedzieć o przeziębieniu?

Infekcje o podłożu wirusowym, z którymi spotykamy się najczęściej, potocznie nazywane są przeziębieniem. Zazwyczaj trwają około tygodnia, a największe nasilenie objawów przypada na 3-4 dzień. Co istotne, przy chorobie, której źródłem są wirusy, nie stosujemy antybiotykoterapii. Jej użycie zasadne jest w przypadku zakażenia bakteryjnego, które zazwyczaj rozwija się znacznie szybciej i przebiega intensywniej - w tym wypadku wizyta u lekarza jest koniecznością. Warto też zauważyć, że nie zawsze łatwe jest różnicowanie wymienionych tu rodzajów zakażenia. Jeśli więc masz wątpliwości, warto skonsultować je ze specjalistą, zwłaszcza gdy dotyczy to dziecka.

Przeziębienie leczymy zaś poprzez łagodzenie symptomów, w tym także bólu gardła. Jakie jeszcze objawy mogą wystąpić w trakcie infekcji wirusowej?

Należą do nich:

• Ból głowy,
• ból mięśni,
• nieżyt nosa (zatkany, cieknący nos, kichanie, swędzenie, pieczenie w nosie),
• nieżyt gardła (poza bólem wiąże się m.in. także z zaczerwienieniem, pieczeniem, drapaniem, suchością, kaszlem, poczuciem „guli” w gardle etc.),
• podwyższona temperatura,
• ogólne osłabienie,
• łamanie w kościach.

Leczenie infekcji wirusowej

Łagodząc wymienione tu objawy, bazujemy na domowych sposobach oraz środkach farmakologicznych, w tym preparatach przeciwgorączkowych, przeciwbólowych, przeciwzapalnych - tego typu właściwości wykazuje m.in. paracetamol. Katar pomogą złagodzić zaś środki mające w swoim składzie fenylefrynę, która obkurcza śluzówkę nosa i znacznie ułatwia oddychanie. Do tego warto dodać pastylki, aerozol lub też roztwory do płukania gardła, które zmniejszą problemy właśnie z tym obszarem. Podstawą jest jednak odpoczynek, odpowiednie nawodnienie i sen - o tym nigdy nie powinniśmy zapominać!

Jak zapobiec przeziębieniu latem?

Zanim jednak wystąpi konieczność jakiegokolwiek leczenia, powinniśmy przede wszystkim zadbać o prewencję i zapobieganie zakażeniom. W okresie letnim - chociaż wydawać by się mogło, że nie ma to aż takiego znaczenia - także musimy na siebie uważać i wspierać układ immunologiczny do walki z pojawiającymi się patogenami. Jak możemy to robić i co jest szczególnie istotne podczas zapobiegania bólowi gardła latem?

• l Rozsądne korzystanie z klimatyzacji - to urządzenie jest w lecie jednym z największych udogodnień, a zarazem także jednym z najpoważniejszych zagrożeń. Po pierwsze, należy pamiętać o oczyszczaniu klimatyzacji przed każdym kolejnym sezonem. Zanieczyszczone filtry stanowią idealne siedlisko dla grzybów i bakterii, które wraz ze schłodzonym powietrzem prosto z klimatyzacji trafiają do naszych dróg oddechowych.

Po drugie, nie powinno się ustawiać temperatury na zbyt niski poziom ani kierować nawiewu wprost na siebie - bardzo łatwo doprowadzić do nadmiernego wychłodzenia.

Po trzecie, klimatyzacja wysusza powietrze, co powoduje wysuszanie także tkanek w naszych organizmach - bardzo łatwo spowodować wtedy podrażnienia błon śluzowych, w tym właśnie gardła. Podrażnione i przesuszone tkanki są o wiele mniej odporne na drobnoustroje. Dbajmy więc o zachowanie odpowiedniej wilgotności. Wietrzmy dane pomieszczenie, a jeśli jest taka konieczność, postawmy na nawilżacze powietrza.

• Częste mycie rąk - wysoka temperatura znacznie ułatwia przetrwanie oraz rozwój drobnoustrojów. Stąd też należy pamiętać o odpowiedniej higienie, bo wirusy bardzo łatwo możemy przenieść np. właśnie z rąk do ust czy nosa. Tam już bardzo szybko wytwarzają stan zapalny i dokuczliwe dla nas symptomy.

Należy mieć przy tym na uwadze nie tylko zwykłe mycie rąk, ale w razie braku takiej możliwości, także korzystanie ze środków dezynfekujących. Dostępne są w malutkich opakowaniach mieszczących się w każdej torebce.

• Naturalne wsparcie ziołami - fitoterapia, czyli ziołolecznictwo, to jedna z gałęzi medycyny oraz farmakologii. Ma więc potwierdzone badaniami działanie zarówno terapeutyczne, jak i właśnie w zakresie profilaktyki.

Warto więc zamienić czasami tradycyjną herbatę na ziołowy napar, który zadziała immunostymulująco. Latem znakomicie sprawdzi się w formie schłodzonej herbaty, co dodatkowo zgasi pragnienie i przyjemnie orzeźwi - które zatem zioła wybrać, gdy chcemy zapobiegać bólowi gardła i innym nieprzyjemnościom związanym z przeziębieniem? Na pewno warto postawić na bez czarny, jeżówkę purpurową oraz rumianek. Znajdziesz je nie tylko w aptekach, lecz także w zwykłych sklepach spożywczych - na zdrowie!

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.