Rzecz o grzybach sprzedawanych na targu

Image

Na targu nie wolno sprzedawać grzybów świeżych, suszonych i przetworów grzybowych za wyjątkiem zakwalifikowanych do sprzedaży. Kto ma kwalifikować i decydować o tym, czy są jadalne?

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 72 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowe są dochody ze sprzedaży jagód, innych owoców leśnych i grzybów ze zbioru dokonywanego osobiście albo z udziałem członków najbliższej rodziny. Nie oznacza to, że na tym polu panuje dowolność handlowa. Grzyby mogą być sprzedawane jedynie w sklepach i na targowiskach. Oferować można tylko te, których wykaz został określony w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 13 listopada 2008 r. w sprawie grzybów dopuszczonych do obrotu lub produkcji przetworów grzybowych oraz środków spożywczych zawierających grzyby oraz uprawnień klasyfikatora grzybów i grzyboznawcy. Wykaz zawiera ponad czterdzieści nazw. Czy jesteśmy więc bezpieczni kupując grzybki od osób, które je oferują na stalowowolskim targu? Różnie z tym bywa. W kwietniu tego roku zdarzyło się, że na rynku grzybiarze mylili smardze z piestrzenicą kasztanowatą- grzybem trującym i nie nadającym się do spożycia. Pomijamy fakt, że wszystkie gatunki smardzów występujące w Polsce poza terenem ogrodów, upraw ogrodniczych, szkółek leśnych i terenami zieleni są objęte ochroną i wpisane są na „Czerwoną listę roślin i grzybów Polski” jako gatunki rzadkie. Z tego powodu nie wolno ich zbierać ze stanowisk naturalnych. Fakt jest faktem, że oferowano „trujaki”.

W nowym regulaminie targowiska miejskiego znalazł się zapis o zakazie handlu grzybami poza wyjątkiem tych zakwalifikowanych do sprzedaży. Jest to powielenie przepisu, który już istniał i teoretycznie funkcjonował. Podczas sesji Rady Miasta Joanna Grobel- Proszowska zastanawiała się, czy taki wpis w ogóle jest potrzebny.

- Akty prawne wyższego rzędu ściśle określają jak powinna wyglądać sprzedaż grzybów. Grzyby powszechnie sprzedawane i kupowane są na rynku, czy jeżeli jest akt wyższego rzędu, czy jest konieczność powtórzenia go w uchwale Rady Miasta?- pytała radcy prawnej radna.

Zawnioskowała przy tym, żeby przepis usunąć. Jak wyjaśniła radca prawny zapis jest dla czytelności i jasności. Grzyby sprzedawane na targowisku mają być zweryfikowane przez tzw. testatora.

- Nie wszyscy znamy powszechnie obowiązujące akty prawne dotyczące grzybów. Nikt nie biega z atlasem po rynku. Zapis jest więc dla jasności sprawy. W starych regulaminach wręcz nakazywano zamieszczenie tego typu zapisów. Myśmy ten zapis przenieśli z dotychczas obowiązującego regulaminu- wyjaśniła radca prawny Teresa Darska.

Jak dodała, administrator targowiska zatrudnia testatora, osobę wykształconą w kierunku rozpoznawania gatunków grzybów, dlatego też po jego weryfikacji zakup grzybów na targu jest bezpieczny. Rodzi się pytanie, czy osoby handlujące grzybami wiedzą o takim obowiązku i czy zanim rozstawią kosze na chodniku zachęcając do nabywania darów lasów, udają się z nimi do testatora? Rada na pewno jest taka: jeśli nie jest się pewnym co do gatunku, lepiej takiego grzyba nie kupować wcale.

Uprawnienia wydawane dla testatorów grzybów dzielą się na: klasyfikatora grzybów (wydaje atesty jedynie na grzyby świeże) i grzyboznawcę (szersze uprawnienia obejmujące również sporządzanie atestów na grzyby suszone). Pierwsze uprawnienia można zdobyć na kursach organizowanych w naszym mieście. Grzyboznawców, podobnie jak grzybów bez deszczu, trudno znaleźć.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Szymaszek

Proszowska do sejmu chce iść???Kolejny artykuł z jej wypowiedziami. wspaniały kandydat. Wspaniały:-)

Mariusz77

A zwierzęta leśne ??? A grzybiarze ?? Chcecie aby wszystko co żywe uciekalo z lasu przed stadem wyjców pedofilów i zoofilów ??? Niech wyją na ich soędach (marszach)

~KISS

W związku z zaistniałą sytuacją zapraszam wszystkich opozycjonistów oraz ich kiboli internetowe CIPY-Bohatery na wspólne WYCIE , które odbędzie się już w najbliższą niedzielę na tzw. "ciemnym kącie"........ Niedziela 11-ty. sierpień 2019r. start godz. 12. Dookoła las więc nie będziemy nikomu przeszkadzali powyjemy i popitolimy sobie wzajemnie jeśli ktoś będzie chciał wyrazić swoje sympoatie do lgbt to jak najbardziej tylko forma zaprezentowania się musi być adekwatna do wydarzenia proponuję paradę na golasa ewentualnie na przyrodzeniu muszka jak do garnituru. Komarów nie ma bo wytrute. Zapraszamy do wspólnego wycia przede wszystkim działaczy opozycyjnych popaprańców podkarpackich radnych z pod znaku ronda i topoli oraz kiboli tych że opozycjonistów.
Niedziela 11-ty. sierpień 2019 godz. 12 ciemy kąt. ZAPRASZAMY !!!!

~Memory PO

Borusewicz(PO) latał kilkaset razy trasą WAWA- Gdańsk .
W jakim celu??
Wyprowadzić psa !!

polkui

Czy słońce narodu kryptogej Jarosław Kaczyński też leciał z Kuchcińskim liniami Kuchciński airforceone ??

~Lolo

a co z owocami , warzywami ? Handlarze czy jakiś rolnik , sadownik używają takich samych nazw pomidora np. pomidor warszawski choć ma tyle wspólnego jak " Krym - Rzym " jak i ziemniaki dają nazwę lord czy orlik bo pod tą nazwą dobrze się sprzedaje , tak samo śliwki najlepiej różnym śliwką dać nazwę węgierka ! i nich idioci kupują , czy tych sprzedawców oszustów tak ciężko ukarać ?

polkui

Czy słońce narodu kryptogej Jarosław Kaczyński też leciał z Kuchcińskim liniami Kuchciński airforceone ???

Mariusz77

Oni wszyscy się znają na wszystkim ( jak nachcik ) przed wyborami a potem nagle amnezja i totalna bezradność

To chore że człowiek nie moze sprzedawać np grzybów a państwo w majestacie prawa pozwala np na sprzedaż trucizn jak np papierosy . Taka sprawiedliwość

~KISS

Będzie mnie jeszcze więcej bo tematy do drwin i śmiechu podsyłam mi opozycja szczególnie teraz gdy niebawem wybory. Topola i ronda to najważniejsze tematy a i wielkie wyludnienie Stalowej to również. A najbardziej śmiech mnie ogarnia dosłownie dostaje ataków śmiechu i przewraca się z radości gdy czytam jak wielka opozycja zabiera się do pracy wkółko jedynie gadają czego tu nie narobi.... He he he. A jaśnie nam panujący Pan Nadbereżny gdy tylko przyspoży sobie te tu do śmiechu to również mu się oberwie. Póki co opozycja w głupocie bije innych na głowė.

~to ja

KISS ciebie wszędzie pełno. Musi ci nieźle płacić nadbereżny. Osobiście uważam, że nadbereżny i spółka mają wiedzę w temacie najlepszą , chociaż nadbereżny nie mialłwiedzy w temacie starej topoli przy moście

~Kuku

Alfi jak grzybow WBRÓD to weź jeb... sie "WPUSTYŁEP"

~alfi

grzybów wbród jest

~KISS

Najlepiej bedzie jak w tej sprawie głos zabiorą opozycjoniści czyli Butrynowa, Szymonik, Przytuła no i ulubienica wszystkich Grobel (czyt. Grążel) Proszowska czyli ta od upiększania rond.

Etienette

To są juz grzyby w lasach? uśmiech