Zamieszanie wokół Elektrociepłowni Stalowa Wola

Image

Na naszym forum poruszony został problem zmian jakie czekają stalowowolską EC. Czy jak piszą media, Elektrociepłownię zamkną na głucho, a pracowników wyrzucą na bruk? Sprawdziliśmy.

31 lipca 2019 roku odbyło się spotkanie załogi elektrowni z Prezesem Zarządu Tauron Wytwarzanie Kazimierzem Szynolem. Pracownicy dowiedzieli się, do 31 grudnia 2020 roku z eksploatacji zostanie wyłączone dwa bloki konwencjonalne w naszym mieście. O szczegóły spytaliśmy u źródła.

- TAURON Wytwarzanie jest spółką zajmującą się wytwarzaniem energii elektrycznej i ciepła. Swoją działalność prowadzi w pięciu lokalizacjach. Najstarszymi aktywami wytwórczymi są bloki energetyczne o mocy 120 MW, które ze względu za zużycie techniczne, nieopłacalność produkcji, ale przede wszystkim z uwagi na niespełnianie wymagań środowiskowych dyrektywy IED (Industrial Emissions Directive - Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/75/UE z dnia 24 listopada 2010 roku w sprawie emisji przemysłowych) zostaną wyłączone z eksploatacji najpóźniej do końca 2020 roku. Dwa z ośmiu takich bloków konwencjonalnych znajdują się w Stalowej Woli. Praca tych bloków, ze względu na niespełnianie wymagań konkluzji BAT, wprowadzających restrykcyjne wymogi w zakresie dopuszczalnych wielkości emitowanych zanieczyszczeń, możliwa jest do momentu wykorzystania przyznanych godzin derogacyjnych. W przypadku bloków należących do ESW wyczerpanie limitu godzin derogacyjnych nastąpi najprawdopodobniej na początku sezonu grzewczego 2020/2021. Po tym czasie eksploatacja bloków 120 MW z prawnego punktu widzenia nie będzie możliwa. Pozostały majątek elektrowni przewidziany jest do sprzedaży- wyjaśnia nam Patrycja Hamera, Szef Biura PR, Rzecznik Prasowy Tauron wytwarzanie.

Zdenerwowani pracownicy obawiają się o utratę pracy. Czy 300 osób straci zatrudnienie? Podczas spotkania wiele było emocji. Niektórzy rozżaleni deklarowali, że będą nawet strajkować. Co dalej z osobami zatrudnionymi przy tych dwóch blokach?

- Spółka podejmuje szereg działań, których celem jest uniknięcie społecznych skutków wyłączenia z eksploatacji bloków ESW. Od 2018 roku obowiązuje trzyletni pakiet osłonowy w formie rekompensat i odpraw, a na podstawie porozumienia ze stroną społeczną wydłużone zostały okresy wypowiedzeń. Ponadto trwają przygotowania do uruchomienia programu wsparcia dla pracowników. Działania te obejmą warsztaty i szkolenia dla osób wyrażających chęć przekwalifikowania, pomoc w przygotowaniu do wyjścia na rynek pracy, jak również utworzenie biura pracy na terenie elektrowni. Należy także podkreślić, że każdy z pracowników Elektrowni Stalowa Wola, który wyrazi taką wolę, znajdzie zatrudnienie w innych oddziałach spółki- tłumaczy Patrycja Hamera.

Sprawa nie jest świeża, bo w Elektrociepłowni temat likwidacji dwóch bloków był omawiany już wcześniej.

- Konieczności wyłączenia bloków ESW była niejednokrotnie poruszana podczas spotkań z załogą. O wszystkich aspektach związanych z zaprzestaniem eksploatacji Elektrowni Stalowa Wola powiadomione zostały także władze samorządowe. Mając na uwadze wrażliwość społeczną, spółka deklaruje chęć pełnej współpracy z samorządem oraz instytucjami lokalnymi w celu minimalizacji negatywnych sutków konieczności zakończenia eksploatacji bloków stalowowolskiej elektrowni- mówi Patrycja Hamera.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =