Już po naborze do szkół średnich

Image

Przyszedł czas na cyfry i statystyki. Podsumowano nabór do szkół średnich.

Pisaliśmy już o tym, że w naszym powiecie nie było problemów z naborem do szkół średnich. Skumulowane roczniki udało się umieścić w placówkach bez problemu. W czwartek 25 lipca 2019 roku starosta dokonał analizy naboru uczniów do szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Stalowowolski w roku szkolnym 2019/2020. Jak przyznał ministerstwo żywo interesowało się problemem i on sam został wezwany nawet w tej sprawie do Warszawy, by bezpośrednio zdać relację z powiatu.

Zaplanowano 2333 miejsca (z tego 1167 dla młodzieży po SP i 1166 po GIM) dla około 1837 uczniów (920 po SP i 917 po GIM) plus 500 spoza powiatu. Do szkół prowadzonych przez powiat zapisało się 1983 uczniów (987 po SP i 996 po GIM). Do szkół prowadzonych przez inne organy zgłosiło się 350 osób, z czego 180 po podstawówkach, a 170 po gimnazjach.

- Ja nie raz, nie dwa mówiłem, że my czekamy na ten zwiększony nabór, dlatego że nasze szkoły średnie- mówiąc kolokwialnie- zostały wyludnione. Jak mieliśmy w 2007 roku 5300 uczniów, tak w 2018 mięliśmy już 3200, więc przez ostatnie 12 lat odnotowaliśmy spadek o ponad 2000 uczniów. Tego nie da się zaprzeczyć, każdy o tym wie, że wszędzie w Polsce tak jest, nie tylko w Stalowej Woli. Demografia jest jaka jest i jest coraz mniej młodzieży. Można by się teraz zastanawiać, czy faktycznie u nas jest tak dobrze, a gdzie indziej jest źle? Uważam, że wszędzie jest podobnie- mówi starosta Janusz Zarzeczny.

Ilość oddziałów klas pierwszych po Szkołach Podstawowych

ZSO: LO- 7, Techniku- 0, Zawodowe- 0 (7 zaplanowano i zrealizowano)
ZS1: LO- 5, T- 1, Z- 1 (5 zaplanowano, 7 zrealizowano)
ZS2: LO- 1, T- 5, Z- 1 (7 zaplanowano i zrealizowano)
ZS3: LO- 0, T- 4, Z- 1 (5 zaplanowano i zrealizowano)
CEZ: LO- 0, T- 5, Z- 1 (7 zaplanowano i 6 zrealizowano)

Ilość oddziałów klas pierwszych po Gimnazjach

ZSO: LO- 7, Techniku- 0, Zawodowe- 0 (7 zaplanowano i zrealizowano)
ZS1: LO- 4, T- 1, Z- 1 (5 zaplanowano, 7 zrealizowano)
ZS2: LO- 1, T- 5, Z- 1 (7 zaplanowano i 7 zrealizowano)
S3: LO- 0, T- 5, Z- 1 (5 zaplanowano i 7 zrealizowano)
CEZ: LO- 0, T- 5, Z- 1 (7 zaplanowano i 6 zrealizowano)

Ilość oddziałów klas pierwszych- podsumowanie

Ostatecznie utworzono:

- 25 oddziałów w liceach ogólnokształcących (plan- 22)
- 31 oddziałów w technikach (plan- 31)
- 8 oddziałów w szkole branżowej I stopnia (plan- 9)
Razem: 64 oddziały (plan- 62).

Łącznie utworzono o 27 oddziałów więcej niż w roku ubiegłym, najwięcej ZSP1/ZS1, bo o 8, najmniej w CEZ- o 3. 6 dodatkowych powstało w ZSP2/ZS2, a po pięć więcej w pozostałych placówkach. Najbardziej interesującym kierunkiem był technik informatyk w CEZ, gdzie z 1 klasy utworzono aż dwie. Zainteresowanie budziły też takie kierunki jak: w CEZ: technik informatyk, w ZS1: klasa wojskowa, prawna, policyjna, biol., chem., j. ang., mat., geogr., w ZS3: technik organizacji i turystyki, technik żywienia i usług gastron., technik fotografii i multimediów.

Łącznie w klasach pierwszych będzie się uczyć 1795 uczniów, o 153 mniej niż zakładano, w tym: ZSO- 430, ZS1- 360, ZS2- 373, ZS3- 300, CEZ- 332. Średnia liczba uczniów w klasach pierwszych wyniesie 28. 27% wszystkich uczniów (493) stanowić będą młodzi ludzie spoza powiatu. Miejsc nie brakło, wprost przeciwnie, zostało około 200 wolnych. Jak mówi starosta wiele osób w Polsce próbuje dostać się do renomowanych szkół mając na świadectwie zaledwie 35- 40 punktów. Pewne roszczenia są więc nieuzasadnione, bo nigdy nie było tak, żeby można było dostać się bez wyników do najlepszych placówek w kraju. Obecnie większość młodych ludzi chce uczyć się w liceach.

Nie ma też problemu z kadrą nauczycielską. Wcześniej, jak mówił starosta wiele osób odeszło na urlop dla poratowania zdrowia. Te osoby były przez rok opłacane przez powiat i wróciły by podjąć pracę. Obecnie nie ma żadnych problemów kadrowych. Uczniowie w szkołach prowadzonych przez powiat nie będą chodzić na dwie zmiany. Lekcje odbywać się będą maksymalnie do godziny 16:00.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~@@@@@@

Podsunąłeś wielu rodzinom fajny temat. Trzeba dzieci które wyjechały "za chlebem" wymeldować, albo usunąć z oświadczeń śmieciowych. W mojej klatce (cztery piętra) jest ich szóstka.

~wiadomo

Na pewno w naszym mieście mieszka ponad 70 tysięcy mieszkańców a zameldowanych jest troszke mniej ale tylko dlatego że nie chcą płacic za wywóz śmieci.

~wiadomo

Na pewno w naszym mieście mieszka ponad 70 tysięcy mieszkańców a zameldowanych jest troszke mniej ale tylko dlatego że nie chcą płacic za wywóz śmieci.

~Baltazar

Do mieszkaniec.Zameldowanych może i jest ,ale ilu mieszka???Ja tu widzę max 45 tyś.

wladek5413

A czy co roku wszyscy absolwenci dostali się tam gdzie chcieli?
Nigdy tak nie było i nie będzie.Zawsze ktoś musi się uczyć,tam gdzie miejsca zostały.

~???

A w jakich szkołach są miejsca? W tych wymarzonych , czy tych do których uczniowie się nie garną?

~lolek

no i jak petki są miejsca w szkole w kraju haha nawet wasz polsat i tvn 24 was zieje haha smiech2

~mieszkaniec

Polonistce za "troskę" dziekujemy!

~nauczyciel

Niestety, będą się uczyć do g.17 co najmniej .W Staszicu i SLO jest bardzo dużo klas pierwszego rocznika ( wzrost w LO im. KEN o 7 oddziałów w stosunku do poprzedniego roku), a pomieszczeń klasowych nie przybyło. Do tej pory uczniowie kończyli lekcje przeciętnie o g. 14 Z podziałem na grupy to mega jazda ułożenie sensownego planu godzin.Panie starosto nie trzeba wielkiej wyobraźni, żeby dostrzec ten problem.A przekaz go rozmywa , bo cyfry podane są w skali całego powiatu-tzw. "sprytne ominiecie problemu".

~!!!

A co z nauczycielami zawodu? I czy uczniowie, którzy chcieli eis uczyć w SLO znaleźli tam miejsce czy musieli" wybrać" inną szkołę?

~Dubpit

No niestety władze komunistyczne które trwały nadal po 1989 roku doprowadzały Polskę do ruiny i dzisiaj są tego efekty wyludnianie jeszcze potrwa parę lat i w końcu się zacznie zaludnianie to się zmieniło cztery lata temu także ludzie to nie rzecz że można sobie wyprodukować w jeden dzień

~mieszkaniec

Stalowa Wola sięwyludnia obecnie to 58156 mieszkańców, a jak PiS przejmował władzę to było 62 tysiące. Tu ludzie nie chcą mieszkać. Nadbereżny dalej buduje place zabaw...

~podatnik

Ty starosto dawny z PO a teraz z PiS, ja uważam pana za wazylinę PiSowską tak pan "lizał ministra" na konferencji mówiąc, że nie ma problemu, tak dla pana nie ma ale dla wiele tysięcy młodych ludzi w Polsce jest, a to wina Zalewskiej i ich psełdoReformy. A tak przy okazji jak pan przeszedł do PiS to jużpan wybudował swój dom do końća ??? to pytanie.

~Zenon

Dobrze ,ze ponad polowa mlodych wyjechala z rodzicami na Zachod....

~mieszkaniec

Czekamy na list otwarty polonistki...

~Karlay

Jak zwykle Stalowa mlekiem i miodem płynąca...