Oszukują na ba BLIK-a

Image

Stalowowolscy policjanci przestrzegają przed oszustami, którzy podszywają się pod znajomych czy członków rodziny na portalach społecznościowych. Za pomocą przejętych kont rozsyłają prośby do znajomych lub rodziny i wyłudzają pieniądze.

Od kilku dni do stalowowolskiej komendy zgłaszają się osoby, które padły ofiarą oszustwa metodą „na BLIK-a”. Mechanizm takich przestępstw jest zazwyczaj podobny. Większość tych przestępstw zaczyna się od przejęcia czyjegoś konta na portalu społecznościowym. Następnie podszywając się pod znajomego, czy członka rodziny, przestępcy informują o potrzebie pilnej pożyczki, czy opłaceniu rachunku. Następnie proszą o udostępnienie kodu Blik, dzięki któremu mogą dokonać wypłaty gotówki z bankomatu. Właściciel konta potwierdza transakcję w telefonie wierząc, że pomaga bliskiej mu osobie.

Włamując się na czyjeś konto, oszuści mają wgląd do rozmów właściciela ze znajomymi, a prośby o pomoc kierują zwykle do tych, z którymi rozmawia on najczęściej. Jednak niekoniecznie jest to regułą, czasem przestępcy wysyłają wiadomości na „chybił-trafił”. Oszust, wysyłając kilkanaście, lub nawet kilkadziesiąt wiadomości, często znajduje jednego znajomego, lub członka rodziny, który zgadza się podać kod BLIK. Wtedy przestępca otrzymuje pieniądze z bankomatu. Zazwyczaj są to kwoty rzędu kilkuset złotych.

Policja radzi, aby każdą prośbę o pożyczkę weryfikować i np. zadzwonić do znajomego, który do nas pisze, tym bardziej, że wysyłając nam wiadomość, twierdzi, że stoi przy bankomacie, co znaczy, że musi mieć w ręce telefon. Tyle wystarczy, aby zyskać pewność czy to nasz znajomy potrzebuje pomocy, czy może ktoś chce nas oszukać.

Policjanci apelują do posiadaczy kont internetowych o weryfikowanie otrzymywanych wiadomości zawierających prośbę o udostępnię kodu. Przed dokonaniem transakcji zadzwońmy i upewnijmy się, czy faktycznie to nasz znajomy lub członek rodziny potrzebuje pieniędzy.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~koliii

Co się dziwić na BLIKa skoro już w komentarzach tego artykułu działają oszuści i Policja nic nie robi. Najciemniej pod latarnią.

~ loanfunder

Jestem prywatnym pożyczkodawcą gotówki. Czy jesteś zainteresowany potrzebą gotówki o niskim oprocentowaniu, skontaktuj się z nami teraz e-mail: loanfunderse_(at)_gmail.com

~stachu

A jo zakopoł sowje myliony w lesie za alutekiem.

~grebowiok

a jo mom piniondze w banku w grebowie

~Ewa

Witam, jestem Ewą biedną kobietą, której potrzebowaliśmy pożyczek i dziś dostałem pożyczkę w wysokości 140 tysięcy złotych dzisiaj i chcę opowiedzieć o tym całemu światu, ona jest potwierdzona, ta firma pochodzi z USA i są prawdziwe i ich również pomogły w innych krajach, a tutaj firma wysyła mrsstellareneloanfirm1_(at)_gmail.com aby skontaktować się z ich adresem kontaktowym, aby zakończyć swój kryzys finansowy, ponieważ tutaj w naszym kraju banki nie chcą udzielać nam pożyczki, ale dziś grupa pożyczkowa Stella Rene są tutaj, aby pomóc nam wszystkim z naszego problemu z pożyczką, porozmawiaj z nimi dzisiaj i powiedz im, aby skontaktowali się ze mną Ewa.

Ewa

~ivka

portale społecznościowe - ludzie tam już małpiego rozumu dostają.
no i efekt mamy

~www

Ysbd: I co Ci to daje? Mogą Ci ukraść portfel, albo włamać się do domu. Albo zadzwoni oszust na wnuczka i masz to samo co na tych oszustwach z blikiem, bo to identyczny mechanizm. Problemem nie jest blik/karta/gotówka a beztroska mentalność ludzi którzy dają się tak podchodzić. A wszystkim korzystającym z facebooka polecam włączenie logowania dwuskladnikowego. Wtedy żeby się zalogować trzeba oprócz wpisania hasla potwierdzić to swoim telefonem. Nawet jak ktos wykradnie nam haslo nic nie zrobi bez telefonu.

~Ysbd

Nie używam, żadnych blików itp wynalazków, tylko gotówki.

~Indi

Jak to czytam to nie wierzę że ludzie dają się zrobić na taki numer, niczym emeryci na prezentacjach kocy i garnków dla odbiorców +45. W takich przypadkach może nie pomóc weryfikacja telefoniczna, bo odnoszę wrażenie że jakby oszust napisał że nie może rozmawiać bo mu się słuchawka woskiem pszczelim zapchała to też by uwierzyli.

~Jus

Jestem ofiarą. Uwazajcie nie ma zartow

~www

Blik to polski system płatności elektronicznych (komórką) - Ma go większość dużych banków. Ja korzystam, odkąd zacząłem nie używam już praktycznie karty. Co do oszustwa to nie ma większego znaczenia czy to blik czy nie. Równie dobrze oszust mógłby poprosić o zwykły przelew. Płatność Blikiem jest szybsza, stąd niektórzy oszuści go wybierają. Tak czy inaczej jak ktoś bliski prosi o pieniądze przez internet to trzeba najpierw do niego zadzwonić.

~Nemo

A co to jest blik?

~no nie wiem

ciekawe ile osób musi taki wyrolować żeby policja zauważyła że to przestępstwo?