Sokół, czyli Rozwadowski Dom Kultury w Stalowej Woli

Image

Budynek Sokoła wkrótce zostanie przekazany społeczeństwu, a póki co, trzeba zdecydować co w nim się będzie działo. I właśnie między innymi o tym rozmawiano z mieszkańcami.

Podczas spotkania, które odbyło w czwartek 4 lipca 2019 roku, a na które przyszło wielu mieszkańców, przedstawiono ustalenia dotyczące wyglądu budynku po remoncie oraz omówiono zakres projektów społecznych przygotowywanych przez Miejski Dom Kultury i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Stalowej Woli. Celem spotkania było również zebranie informacji na temat potrzeb mieszkańców Rozwadowa związanych z przyszłą ofertą kulturalną „Sokoła”.

- Tak wygląda obiekt po intensywnych pracach- powiedziała podczas spotkania w Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego wiceprezydent Stalowej Woli. Temu budynkowi również przywrócono świetność, choć nie był w tak złym stanie technicznym jak Sokół, który…- Ma być obiektem pięknym, przyjaznym i macie się państwo w nim czuć jak u siebie w domu- mówiła Renata Knap.

Wiceprezydent podkreśliła dużą rolę w odnowieniu Sokoła byłej radnej miejskiej Marii Rehorowskiej, obecnej na spotkaniu. Obie panie „przegadały” na ten temat wiele godzin, jeszcze wówczas, gdy Renata Knap była naczelnikiem Wydziału Planowania Przestrzennego.

- Pani Maria ma wiele zapisków i to właśnie ona stworzyła dla tego obiektu swój nowatorski program, jeśli chodzi o funkcje tych pomieszczeń- mówiła Renata Knap.

Ustalono, że Sokół będzie nosił nazwę „Rozwadowski Dom Kultury w Stalowej Woli”. Matką chrzestną 113- letniego obiektu został Maria Rehorowska, a ojcem- dyrektor MDK Marek Gruchota. Wzruszona rozwadowianka podziękowała za pomoc prezydentowi i wiceprezydent przypominając również swoją batalię o Rozwadów i zniszczony budynek Domu Kultury. Jak przyznała, na tę chwilę czekała ponad 72 lata.

Jak poinformował obecny na spotkaniu Marek Gruchota budynek ma być oddany do użytku w sierpniu 2020 roku.

- Wstępnie ustaliliśmy, że powinniśmy tę działalność Sokoła, tego Rozwadowskiego Domu Kultury, wspierać na 4 filarach. I filar- to dom kultury, II filar- to są tradycje, o których jesteśmy zobowiązani pamiętać i kultywować, III filar- to miejsce spotkań dla stowarzyszeń, które działają na terenie Rozwadowa i IV filar- to projekt społeczny, który jesteśmy zobowiązani realizować, gdyż pieniądze na remont infrastrukturalny zostały przyznane Stalowej Woli i Sokołowi pod warunkiem, że te aspekty kulturalno- społeczne będą realizowane właśnie na terenie Sokoła- mówił podczas spotkania dyrektor MDK Marek Gruchota.

Przybyli na spotkanie obejrzeli wizualizację budynku.

Sokół, który mieści się w Rozwadowie będzie centrum kulturalno- rozrywkowym osiedla. Animacją życia zajmą się pracownicy MDK. Na parterze Sokoła będzie znajdowała się sala widowiskowa, magazyn sprzętu, instrumentów, biura, szatnie, toalety. Na pierwszym piętrze powstanie sala muzyczna i sala teatralna. Na balkonie znajdować się będzie stanowisko multimedialne dla akustyka, oświetleniowca, kinooperatora. Zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków na strychu zaproponowano otwarcie galerii, bądź sali historycznej z gablotami na miejsca upamiętnienia historii "Sokoła". W dobudowanej części powstanie sala fitness lub bawialnia dla dzieci. Na dziedzińcu znajdować się będzie parking rowerowy, ogródek letni i parking samochodowy (tylko dla zaopatrzenia). Wykonawca będzie musiał uwzględnić w swoim planie pracy remont kamiennej figury Sokoła na szczycie budynku oraz figury Matki Bożej Niepokalanie Poczętej umieszczonej na zewnątrz w narożniku obiektu.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~atf2200

Ktoś tu zapomniał chyba za jakie pieniądze został ten budynek wybudowany SOKÓŁ to nie tylko nazwa , to
LUDZIE !! ,i są tacy co pamietają stare dzieje ,a może mają i stosowne dokumęty i Sztandzr ukryty jest ?! {czas- to dobry doradca}!
Kiedys NKWD potem GESTAPO teraz P-S prawde tuszuje !! PRAWDE !!

~nisko

Bedzie w zazeczu festyn w sierpniu kolo 12od 13,

~Stalowiak

Wybory wygrała ba ta partia, która SKRÓCIŁA BY TYDZIEŃ PRACY DO 35 GODZIN TYGODNIOWO JAK JEST WE FRANCJI, ANGLII I NIEMCZECH.

~toto

Najwłaściwszą nazwą tego budynku powinna być 'Dom Kultury 'SOKÓŁ" w Stalowe Woli. Wszystkim jest wiadomo, że to jest dzielnica Rozwadów. Szyld z dopiskiem "Rozwadowski" jest bez sensu. Proszę tylko zestawić ze sobą dwa wyrazy - Rozwadowski... w Stalowej Woli". Pasują do siebie jak garbaty do ściany! Bardziej już pasowałby wyraz "Dzielnicowy..."

~Mariusz77

No proszę, to i Rozwadów dorobił się swojego ojca dyrektora
Ciekawe czy nasi bezdomni będą równie hojni jak ci z Torunia i szarpną się na maybacha . Wszakże ie możemy być gorsi....

Dobrze się stało że ten piękny zabytek doczekał remontu ale cała dalsza otoczka z tym związana to już gorsza sprawa

~xyz

Sokół to Sokół, a nie coś innego. Miał być wyremontowany , ale o zmianie nazwy nikt nie wspomniał. Remontują sobie sami dla siebie , a nie aby podtrzymać to co tam było.

~Taurusl

Budynek ma być piękny,a co za tą ruderą przyklejoną do Sokoła?

~jan

... mam nadzieję że idiota który kazał powyklejać okna żołnierzami podziemia nie będzie w tym DK pełnił żadnej roli.

~Zorro

To już dom kultury nie tradycje Sokoła.

~taka prawda

Sądzę że tam powinna być gospoda i festyny! Tego najbardziej potrzebują wyborcy rządzących. Da to poparcie PiSuarczykom.

~Kohelet

Praca nie ma sensu bo auta zardzewieją, domy rozpadną się ze starości, pola zmiena się w ugór jeżeli jeszcze nie i wszystko to marność nad marnościami, nic nie zostaje.

~Kohelet.

Marność nad marnościami i wszystko to marność. Miałem kase to nie ma,, bo imnflacja, miałem auto tro zardzewiało, willa rozpadła się. Nic nie mam. Marność to wszystko i tylko marność.

Etienette

No i fajnie

umarly

Sokół - kolejne miejsca "pracy" dla urzędasów. Przypominam, że jest ich w kraju ponad 700 tys. i liczba ta cały czas rośnie.

~Alladyn

https://sandomierz.gosc.pl /gal/pokaz/ 5141560.Sokol-w- Rozwadowie-po-remoncie#gt

tak w ogóle to cos im sie popsuł wczoraj na tym spotkaniu rzutnik i tylko mieli troche wydruków (link sobie musisz skleic, bo jest ograniczenie 40 znakow

~Bronek

Szkoda, że w materiale brak wizualizacji.