5 rzeczy, które poprawią wygląd patio

Image

Patio to miejsce, w którym można wypocząć i w pełni zrelaksować się po ciężkim dniu. Jak urządzić wolną przestrzeń, aby uzyskać przytulny klimat? Prezentujemy 5 elementów, które powinny znaleźć się na patio.

Rośliny

Rośliny to niezbędna dekoracja patio. To, jakie gatunki wybierzemy uzależnione jest od naszego gustu, a także stopnia nasłonecznienia dziedzińca. Polecamy zasadzenie roślin cebulkowych, które nie tylko ładnie wyglądają, ale też pięknie pachną. Mogą to być np.: tulipany – można z nich stworzyć wielobarwne kompozycje. To kwiaty, które rosną w nasłonecznionym, jak i zacienionym miejscu, ich pielęgnacja nie jest trudna;

szafirki – osiągają do 20 cm wysokości, mogą być posadzone w nasłonecznionym stanowisku lub półcieniu;

narcyzy – przeważnie mają żółte lub pomarańczowe kwiaty (zależnie od odmiany), czas ich kwitnienia obejmuje okres od marca do maja.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na patio umieścić też mini drzewka owocowe, np. grusze, jabłonie czy drzewo cytrusowe. Dobrze będą się prezentować również posadzone w większych skrzynkach truskawki i borówki amerykańskie. Nie można nie wspomnieć też o typowo balkonowych roślinach: begoniach, pelargoniach, petuniach czy surfiniach.

Zestaw kawowy

Zestaw kawowy, składający się z niewielkiego stolika i krzeseł, pozwala na zorganizowanie kącika wypoczynkowego, w którym w ciszy wypijemy kawę, poczytamy książkę i będziemy cieszyć się słonecznym dniem. Najczęściej polecane są komplety wykonane z rattanu, czyli włókien pozyskiwanych z palm rotangowych. Jednak są one stosunkowo drogie. Nieco tańsze są meble z wikliny, technorattanu i tworzyw sztucznych. One także mogą elegancko się prezentować.

Huśtawka

Huśtawka na patio to nie tylko element dekoracyjny, ale też dobre miejsce wypoczynku, z którego chętnie korzystają dzieci oraz dorośli. Według lekarzy lekkie kołysanie się pomaga w łagodzeniu uciążliwego bólu pleców, a do tego poprawia krążenie nóg i rąk. Na huśtawce można się wygodnie rozsiąść, a nawet położyć i zdrzemnąć na świeżym powietrzu. Może ona okazać się bardziej komfortowa niż zwykłe bujane krzesło czy leżak. Jak znaleźć ładną huśtawkę? W tym bez wątpienia pomoże ten artykuł. Umieszczono w nim m.in. zestawienie popularnych huśtawek dobrze pasujących do ogrodu, na taras, balkon, jak i patio.

Oświetlenie

Aby móc przebywać na patio wieczorem trzeba zadbać o właściwe oświetlenie. Jak się okazuje, lampy także mogą być oryginalną dekoracją dziedzińca, bo do wyboru mamy wiele różnych modeli nawiązujących designem do stylu nowoczesnego, minimalistycznego, retro itp. Funkcję oświetlenia mogą pełnić lampki ścienne, stołowe, małe latarenki, a także ozdobne pochodnie.

Fontanna

Umieszczona na patio fontanna będzie pięknie się prezentować, zapewniać optymalny poziom wilgotności powietrza, a ponadto sprzyjać wyciszeniu (szum wody potrafi łagodzić stres). Siedzenie w pobliżu fontanny jest też sposobem na ochłodzenie się w upalny dzień. Tego typu dekoracje zwykle nie mają dużego wpływu na zwiększenie zużycia wody i energii elektrycznej, co dodatkowo zachęca do ich instalacji na patio czy w ogrodzie.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.