Złota Rączka dla seniorów

Image

Senior może dłużej cieszyć się życiem? Nie musi być nieporadny życiowo, bo może mieć pomoc ze strony samorządu? Jeden z radnych złożył wniosek o powołanie programu „Złota rączka”.

Radny Dariusz Przytuła, w imieniu Stalowowolskiego Porozumienia Samorządowego, złożył wniosek o powołanie programu dla seniorów „Złota rączka”. Jest to nieodpłatna pomoc w drobnych domowych naprawach i konsultacje techniczne dla osób powyżej 70 roku życia, w pierwszej kolejności samotnych i niepełnosprawnych, prowadzących jednoosobowe gospodarstwo domowe. O swoim pomyśle radny opowiedział podczas konferencji prasowej w środę 3 lipca 2019 roku.

Pomysł jest ciekawy, bo wychodzi naprzeciw kłopotom, które nierzadko dla seniorów są nie do rozwiązania, a do nich należą chociażby awarie domowe. W sytuacji, gdy osoby w podeszłym wieku przestają sobie radzić z codziennymi sprawami, są umieszczane w domach opieki, a w wielu przypadkach wystarczyłaby pomocna dłoń.

Jak mówi rady Dariusz Przytuła tego typu programy działają już w wielu miastach Polski np. w Poznaniu, Warszawie, Krakowie czy Białymstoku. Program mógłby być realizowany przy współpracy MZK i MZB, które są spółkami gminnymi. Warto również w tym zakresie wejść we współpracę ze Spółdzielnią Mieszkaniową. Mieszkańcy, którzy ukończyli 70 rok życia mogliby liczyć na bezpłatną pomoc przy drobnych domowych usterkach, jak m.in.: wymiana/naprawa kranów w kuchni i łazience, udrażnianie zatkanych odpływów, naprawa nieszczelnych rur, naprawa spłuczki, montaż/wymiana deski sedesowej, podłączenie pralki/zmywarki, wymiana żarówki, naprawa/wymiana gniazdka elektrycznego, montaż żyrandola, regulacja/uszczelnienie drzwi i okien, naprawa klamek/zamków w drzwiach i oknach, przymocowanie luster, obrazów, karniszy, uchwytów, półek, naprawa listew przypodłogowych, inne drobne czynności naprawcze, które zostaną zweryfikowane przez pracownika technicznego.

Jeden senior mógłby skorzystać z usług maksymalnie np. dwa razy w miesiącu. Zakres udzielanej pomocy byłby zwiększany tylko w wyjątkowych przypadkach. Koszt naprawienia usterki nie mógłby przekraczać 100 zł. Jeśli okaże się, że ostateczna kwota naprawy jest wyższa, różnicę musiałby pokryć senior. Podobnie z kosztem zakupu niezbędnych materiałów. W tym przypadku górna granica mogłaby wynosić np. 80 zł, powyżej tej kwoty senior musiałby pokryć koszty. [p]- Są w Stalowej Woli osoby, mieszkające samotnie nie integrujące się z Klubami Seniora czy zorganizowanymi grupami. Warto i trzeba pomagać i wspierać. Dlatego zgłaszam taką propozycję, która oczywiście może być zmodyfikowana przy wspólnych pomysłach i propozycjach wszystkich radnych i Rady Seniorów. Czy będzie przychylność prezydenta, dowiemy się w najbliższym czasie- mówi radny Dariusz Przytuła.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~@Stalówka

Błąd translatora

~Módlmy się

@Salomon
Prezydent tyle głupot nawymyślał,że będzie napewno z czego.Kompletnie to go rozliczcoe z dotychczasowego zadłużania miasta .Czas najwyższy!!!

~Stalówka

Pomysł fajny i na pewno potrzebny lecz jak zwykle niepełny.
Aby był kompletny radny powinien wskazać komu zabrać potrzebna kwotę na pokrycie jego pomysłu.
Z pustego w próżne to i Salomon nie przeleje

~Ucz się

@buhaahaaa nasz prezydent musi się uczyć Dużo uczyć.Program istnieje w dużych miastach ,u nas w zaś cianku jak widać Jesze głosy buhaahaaa ,ale margines zawsze był i będzie.

~buhahaaa

jest sposób na "wnuczka" to w tym wypadku byłby na "hydraulika" ,"elektryka" i innych fachowców. Wpuść mnie do mieszkania a my ci go.....oczyscimy.....tak by było .

~Seniorka

Bardzo trafiony pomysł. Oby tylko się udało wprowadzić.

~Brawo

Brawo Panie Przytyuła.Takie zwykłe potrzeby codziennego życia Jakże ważne.Wielu emerytów zostaje samotnych.Jak wiadomo Stalowa Wola się nwyludnila.Dzieci powyjeżdzały za pracą.Pomysł jest strzałem w dziesiątkę To są prawdziwe potrzeby mieszkańców

~WHO

a nie mógłby tak radny ruszyć głową i seniorom zorganizować "dom seniora"... i wtedy seniores oddając emeryturę mógłby cieszyć się "kieszonkowym" oraz brakiem zmartwień o jakiś tam kran, tym zajęłaby się administracja takiego domu? Usterkę oglądał? Widział jakie są stawki?

~DoJaroDonald

Panie Gunia prezesie MZB A czy tam nie dostał mieszkania były RADNY PiS ten od narodowców??? Czy spełniał warunki otrzymania mieszkania?

~Grzesiek

Pomysł zacny. Jednak u nas się to nie sprawdzi. Znając mentalność lokalnego elektoratu pis to madki i ich konkubenci zorganizują obwoźną babcie która będzie zgłaszała mieszkania do umeblowania i remontu. A płezydęt zaciągnie kolejne kłedyty na remonty i zorganizuje bezpłatną linie autobusowa do przewiezienia grajdołku do mieszkań zastępczych.

Jedyna nadzieja że nowy menago w MZK to chłop kompetentny i znający się na swojej robocie. W końcu wygrał konkurs na stołek , prawda?

~aaaaa

Dane tajne to tajne mikt nie hciałby aby to jego zarobki i dokumenty przegladała osoba nieporządana

~Piaski

Mam nadzieję że to wprowadzą.super pomysł dla miasta

stalowaOmega

A Czesio hydraulik też by się przydał.

~ciekawy

to w poniedziałek czy 3 libca(bo to środa) ?? to fajnie by było jeszcze program ''usterka" w Stalowej kręcić. Seniorzy by dorobili jako aktorzy a program "usterka " też by przyniósł jakiś dochód

~mnop

Jestem na tak.

~Senior

Bardzo ciekawy pomysł. Popieram