Konferencja prasowa Stalowowolskiego Porozumienia Samorządowego

Image

W środę 3 lipca 2019 roku opozycja zorganizowała konferencję prasową przed budynkiem MZB. Poruszono 3 tematy.

W konferencji udział wzięli radni: Renata Butryn, Joanna Grobel- Proszowska, Damian Marczak, Dariusz Przytuła, a także Małgorzata Czwarno- Sieroń i Jerzy Florek. Tematy poruszane to: gospodarka mieszkaniowa na terenie gminy Stalowa Wola, wotum zaufania dla prezydenta miasta, ocena działań i decyzji prezydenta m.in. w roku 2018, kondycja miejskich spółek komunalnych, zakres i celowość realizowanych zadań, podpisywanych umów oraz ocena sposobu powoływania zarządu.

Gospodarka mieszkaniowa na terenie gminy Stalowa Wola

Nie przez przypadek konferencja odbywała się nieopodal siedziby Miejskiego Zakładu Budynków. Mówiono bowiem o programie mieszkaniowym „Z perspektywą w Stalowej Woli”. Radni Renata Butryn, Damian Marczak i Andrzej Szymonik wysłali do prezesa Tomasza Guni pismo w sprawie rekrutacji, na podstawie której 96 najemców miało przydzielony lokal mieszkalny na ul. Orzeszkowej. Sprawa budzi duże emocje, gdyż mieszkania uzyskać można było po preferencyjnych warunkach. Radni chcieli wiedzieć ile i za co przyznawane były punkty, kto i dlaczego znalazł się na liście rezerwowej, a także na jakiej podstawie niektórzy nie uzyskali minimum warunków niezbędnych do zakwalifikowania się do uczestnictwa w programie, ile spółka straciła na sprzedaży mieszkań poniżej wartości rynkowej, jak również czy program jest, czy nie jest rentowny. W związku z tym 2 tygodnie temu chcieli przeprowadzić kontrole w MZB, zajrzeć do dokumentów, ale bezskutecznie. Nie wiadomo czy dane zostaną radnym w ogóle przekazane, bo o tym zdecyduje dział prawny w konsultacji z komisją rekrutacyjną. Radni domagając się danych powoływali się na art. 24, ust. 1 Ustawy o samorządzie o prawie do informacji i wglądu do dokumentów, również spółek gminnych. Prawo wprowadził PiS. Radny Damian Marczak stwierdzi, że to Prawo Kalego, bo Prawo i Sprawiedliwość ma prawo kontroli, ale nie można kontrolować organów, w których rządzą wywodzący się z PiS politycy. Radny mówi, że w programie „Z perspektywą w Stalowej Woli” sporo jest niejasności, bo choć na stronie internetowej są wytyczne za co dostaje się punkty, niejasne są warunki finansowe, jakie trzeba spełniać w batalii o przydział mieszkania (jest tylko adnotacja, że w rodzinie dochód musi wynieść 500 zł na osobę, w gospodarstwach jednoosobowych ma to być już 800 zł). Radny przypomniał interpelację, którą złożył w sprawie poszerzenia komisji kwalifikacyjnej programu „Z perspektywą w Stalowej Woli”. Wówczas mówiono, że komisja zakończyła pracę i już jest niepotrzebna, nie będzie więc zwiększana o kolejnych członków. Tymczasem, jak przekonuje Marczak, osoby, które są obecnie na liście rezerwowej będą musiały zweryfikować swoje wnioski, zaktualizować sytuację rodzinną, bo sytuacja rodzinna mogła się zmienić.

– Jest wiele wątpliwości kto dostał, na jakich zasadach, czy faktycznie te osoby znajdują się w pułapce, o której mówił prezydent Stalowej Woli, czyli mają zbyt wysokie dochody aby starać się o mieszkania komunalne, a zbyt niskie, aby móc otrzymać mieszkanie na rynku komercyjnym. Naszym zdaniem te zasady w ogóle nie były brane pod uwagę przy przydzielaniu tych mieszkań- mówił podczas konferencji Damian Marczak.

O konieczności przejrzystości polityki mieszkaniowej mówiła z kolei Renata Butryn. Kontrowersyjne jest dla radnej kryterium dochodowe, do którego wlicza się w programie „Z perspektywą w Stalowej Woli”, a nie powinno, różne świadczenia takie jak zasiłek pielęgnacyjny czy 500+. Miejska komisja mieszkaniowa np. tego nie robi. Radna chciałaby wiedzieć jakie naprawdę stosowano kryteria w przydziale mieszkań. Porozumienie chciałoby się dowiedzieć jaka będzie polityka mieszkaniowa w Stalowej Woli, czy ludzie uczciwie pracujący w mieście, posiadający dzieci będą mieć szansę przenieść się z mieszkań najmowanych na swoje.

- Chcemy współpracować. Mieliśmy w swoim programie bardzo wyraźnie zaznaczony punkt: przejrzysta, bardzo efektywna gospodarka mieszkaniowa. Chcemy współtworzyć ten program, ale odmawia nam się. Nie możemy uczestniczyć w komisji, która te mieszkania przyznaje, nie możemy mieć wglądu do dokumentów, zbywane są nasze sugestie typu, że potrzebne są mieszkania chronione, mieszkania ćwiczeniowe, gdzie trafią osoby wyprowadzane z bezdomności, czy z Ochronki, z Domu Dziecka, żeby te osoby się najpierw nauczyły żyć samodzielnie w mieszkaniu z pomocą, a później otrzymywały te mieszkania komunalne. Uwzględniono ten postulat i przygotowywane są takie mieszkania, ale przez ten czas tej kwestii nie było- mówiła Renata Butryn.

Damian Marczak zwrócił również uwagę na to, że mieszkania przyznawane są osobom zameldowanym w Stalowej Woli, ale jeśli chcemy przyciągać do nas kolejnych obywateli, musimy pozwolić im na kupno mieszkań również po preferencyjnych cenach. Wiele osób wynajmuje przecież lokale i nie ma stałego meldunku, lecz płaci tu podatki tu posyła do szkoły swoje dzieci. Wobec wyludniania się Stalowej Woli, która za kilka lat będzie mieć poniżej 50 tys. ludności, to ważna kwestia.

Wotum zaufania dla prezydenta miasta, ocena działań i decyzji prezydenta

Jak przyznała Joanna Grobel- Proszowska podczas ostatniej sesji Rady Miasta członkowie Porozumienia głosowali za udzieleniem prezydentowi absolutorium, gdyż RIO stwierdziło, że budżet był realizowany prawidłowo. Dodatkowo opozycja nie miała wpływu na kształtowanie się tamtego budżetu. W tym punkcie nie było żadnej polemiki. Z wotum zaufania już nie było tak dobrze. Opozycji nie spodobała się np. informacja o stanie mienia miasta. Przykładem zakup budynku Mostostalu, który był zbędnym wydatkiem. SPS zastanawia się np. jak to możliwe, że po zakupie biurowca oficjalnie przybyło 14 najemców, a powierzchnia użytkowana zwiększyła się zaledwie o 2%? Czyżby wszyscy siedzieli w jednym pokoju?

- Uważamy, że kupno tego budynku jest kompletnie bez sensu. Dotarliśmy do dokumentów, z których wynika, że miasto chciało zrobić ekspertyzę dotyczącą stanu technicznego tego budynku, a wycena tej ekspertyzy była tak wysoka, że miasto z tego zrezygnowało i budynek kupiło. Budynek wymaga ogromnych nakładów, nie przynosi zysków. Mało tego, nie ma parkingów. Ta inwestycja była kompletnie bez sensu- mówiła Joanna Grobel- Proszowska.

Opozycja kwestionuje również przejęcie Inkubatora przez MZK i zmianę na stanowisku prezesa tej spółki.

Długi miasta, decyzje, brak konkursów na stanowiska

Rok 2018 został zakończony długiem w kwocie 173 mln 259 tys. zł, z czego kredyty i pożyczki to 44 mln zł, obligacje- 126 mln zł, raty do HSW za kupno budynku administracyjnego- 3 mln zł. Joanna Grobel- Proszowska podkreśliła, że w dokumentach na 2020 rok znalazła sprzeczne informacje. W jednym miejscu pisze, że wyemitowane będą kolejne obligacje na kwotę 25 mln zł, a w innym, że – 35 mln zł. Wszystko na pewno okaże się dopiero przy tworzeniu budżetu na 2020 rok. Dochody jakie ma miasto są w dużej mierze „konsumowane” na bieżąca działalność. Do samej oświaty trzeba dopłacać około 15 mln zł. Według radnej jedyny przychód przyniesie droga od ul. COP do ul. Solidarności (przez strefę ekonomiczną), gdzie mogą się ulokować nowe podmioty gospodarcze przynosząc do budżetu miasta wpływy z podatków. Wszystkie inne inwestycje, nie są inwestycjami, lecz zadaniami, które jedynie będą generować koszty (place zabaw, błonia nadsańskie, skarpa, park wodny, linowy, stadion itp.). Już pojawiają się takie koszty: „na zieleń” dla muzeum przekazano właśnie 60 tys. zł, dla MZB na utrzymanie błoni- 70 tys. zł. Jak mówi radna miasto nie szuka i nie przeznacza pieniędzy na pomniejszenie długów, jak to miało miejsce za Andrzeja Szlęzaka.

Radna Renata Butryn podkreśla, że w mieście nie ma nowych miejsc pracy, a miały takowe się pojawiać według zapewnień wyborczych Lucjusza Nadbereżnego. Te, które się pojawiły wynikają z większości z samozatrudnienia, co oznacza, że człowiek sam zakłada firmę, by płacić swoje obowiązkowe składki, bo nie chce tego robić przedsiębiorca. W przeciwnym wypadku nie dostanie pracy.

- Nie może być tak, że jedynym miejscem, gdzie się zatrudnia na atrakcyjnych warunkach jest Urząd Miasta i spółki- mówiła radna Butryn.

Na stawiskach dyrektorów, prezesów zatrudniane są osoby- „misiewicze”- bez konkursów, co w oczach opozycji jest niedopuszczalne. Posady dostają nie ze względu na kompetencje, ale przez wzgląd na zasługi np. w kampanii prezydenckiej.

- Elementarna kultura polityczna wymaga, żeby przeprowadzać właściwie konkursy i zatrudniać osoby kompetentne- mówiła Renata Butryn.

Według radnej miasto jest zarządzane chaotycznie i nienowocześnie.

- Decyzje są podejmowane ad hoc, często pod wpływem jakiś wydarzeń związanych z partią- przekonywała radna.

Prezydent- jak mówi- ma być przede wszystkim gospodarzem miasta, a nie funkcjonariuszem partyjnym.

Radny Dariusz Przytuła zwrócił uwagę na temat zieleni. Sprawa ta jest „gorącym tematem” w mieście. Chodzi tu zwłaszcza o troskę o drzewa i tereny zielone. Mieszkańcy nie chcieliby żyć na betonowej pustyni, gdzie brakuje cienia i ochłody w upalne dni.

Kolejne spotkania opozycja zamierza organizować regularnie. Będą na nich omawiane sprawy bieżące, codzienne, ale i te kontrowersyjne, trudne i mało popularne, czasem usuwane w cień, niewygodne i drażliwe.
Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~......?

P. Przytuła i cała reszta. Rozumiem że odpowiedzi się nie doczekam czyli był to czysty lans! Więcej na mój głos nie liczcie!!!

~Ośmiorniczka

POpaprańcy znów w natarciu!

~mieszkaniec

Osiedle Hutnik zaniedbane jak nigdy dotychczas.Nie koszone nie grabione,a napewno solidnie placone.Ulice zaniedbane,wystarczy sie przyjrzec ulicy Wankowicza ktora po kazdym deszczu staje sie byc bajorem.

~Niktwazny

Bolszewik. Dostał w sensie takim, że może je spłacać. Jak spłacić to będzie jego. Pisze, że dostał bo wiele osób chciało ale nie mieli "szczęścia"

~......?

Czekam na odzew w sprawie którą poruszyłem odnośnie MZB pana radnego Przytuły oraz pozostałych z tzw "koalicji"

~bolszewik

Do niktwazny, nikt tam mieszkania nie dostał tylko ci co tam bądą miszkac kupili tam mieszkania, komna już się skończyła że można było coś za darmo dostac.

~Niktwazny

Wiele osób dostało tam mieszkania bo w żadnym banku by kredytu nie dostali

~......?

Proponuję zbadać wszystkie przetargi na termomodernizację budynków. Kto je wygrywa i dlaczego te same firmy? Przypadek?! Kolejna rzecz do sprawdzenia to Umowy o Administrowanie nieruchomością po termomodernizacji.Dlaczego Wspólnota nie ma możliwości wypowiedzenia takiej umowy bez konsekwencji finansowych? ! Dlaczego umowę z konsekwencjami finansowymi dla wspólnoty podpisuje Zarząd Wspólnoty bez uchwały Wspólnoty upoważniającej go do dokonania tej czynności. Jest to przekroczenie zakresu "zarządu zwykłego" Być może takich "kwiatków" jest w MZB tak dużo że p. socjolog Gunia boi się ujawnić jakąkolwiek dokumentację .

~Pisuar

Tak są u nas Misiewicze i nie tylko... w Komunalnym zagniezdził się jeden na stołku prezesa. NEPOTYZM, KUMOTERSTWO, itp. To jest patologia działająca bez białych rękawiczek, na zuchwałego...

~Adam

Skoro prezes MZB nie chce ujawnić tych danych to możliwe, że coś ukrywa. Należy powiadomić CBA, niech zbada sprawę. Przed wyborami PiS będzie się "oczyszczal" więc jest szansa, że utopią takiego prezesa jak Misiewicza a mieszkańcy Stalowej Woli, którzy latami czekają na mieszkanie poznają prawdę.

~Jusz

Kim jest ten Pan Marczak???

~marcyś

Trzy stare france i trzech gamoni w tym jeden niewidomy chcą wszystkich obsryw..... Niech się pochwalą tym co zrobiły za swoich kadencjach w sejmie i w radzie miasta. LUCEK JESTES GIT jestem za tobą.Ta zasrana opozycja tylko ganią wszystko co ty zrobisz . Jak wyglada Stalowa za kadencji twojej a jak za nich .Pozdrawiam

~mieszkancy

Lucek też ma niezły zad

~mieszkańcy

du.pska im urosły na państwowym wikcie ...

~pamiętamy

i ta pięknota jak zawsze jest obecna ...

~Aida

A co Porozumienie zrobiliście dla Stalowej Woli?
Tylko krytyka - to najprostsze!

~bełkot

Do brawosps, co mieszkańcy wybrali bo bełkoczesz jeszcze gorzej od tych na zdjęciach ?

~BrawoSPS

Bełkot jesteś dnem. Mieszkańcy wybrali bo mają dosyć PiSu.

~bełkot

Po co ta totalna żenada kiedy skonczycie kompromitowac nasze miasto bo ta błazenada dla tej pseudo opozycji bardzo źle się skończy. Mieliśmy najlepsze władze w naszym mieście 4 lata temu gdzie nie było KONI TROJAŃSKICH w RADZIE MIASTA i nasze miasto rozwijało się najlepiej od 30 lat . A teraz dostali się ci śmieszni pseudo opozycjoniści i robią zadymy licząc na koryto. Ale ja już dziś wszystkim obiecuje że dla pseudo opozycji koryta w naszym mieście nie będzie przez najbliższe 100 lat. Nikogo mądrego z naszego miasta ich [pseudo opozycji] bełkot nie intersuje, pamiętajcie wszyscy o tym bo to bardzo ważne.

~do Donalda

Przestań spamować tą swoją śmieszną stroną, na którą zdarza ci się buchnąć cudze zdjęcie i podpisać, że w ramach cytatu (hahahaha większej bzdury chyba nie ma) bo ci zrobią koło tego twojego pióra i się nie wypłacisz. Chcesz mieć reklamę, to sobie ją wykup.

~......?

Gdzie jak gdzie ale w MZB to przydałaby się porządna kontrola a nawet CBA.

~JOJO

No właśnie polak0009 ciemnota którą opisałeś rządzi a druga ciemnota niby wykształcona mądra i co ? .......... a zachowuje się kal kibole . Jedyne co potrafi to pitolić co robi rządząca ciemnota..... i tak w kółko ! ......... dno i wodorosty .....woda na młyn i teraz już wiadomo że jeśli taka sytuacja jest w całej polsce to pis będzie rządził co najmniej jeszcze 123 lata lub dłużej.

~lajkonik

a ten pet dalej swoje z poko haha smiech2

~Lekarz @Kosa

Kosa hahaha znowu obstrukcja i spam totalnego opozycjonisty...
Węgiel się bierze na tą dolegliwość

~Wyborca

Panie GUNIA my pana utrzymujemy.

~Kosa

@JaroDonald
To w końcu jaki to jest projekt - pytanie do pana Guni? Komercyjny? I co z tego? A pana spółka to nie jest spółka miejska dokapitalizowana przez miasto, czyli WSZYSTKICH mieszkańców. I niech pana prawnicy dobrze sprawdzą nowe uprawnienia radnych w kontekście nowelizacji dokonanej przez pana partię - Pis ustawy o samorządach. Radni mają prawo kontrolować spółki komunalne , i w ramach Komisji Rewizyjnej i w trybie art. 24. Opozycji rdzę wykorzystać wszelkie drogi prawne. Dość wciskania ludziom głupoty.Prawa należny przestrzegać.

~DoMatrix

Panie Gunia ciekawe co pan odpisze mieszkańcom że boi się pan prawdy

~DoPrawnik

Panie Gunia kiedyś pana kadencja się skończy i PiS też

~prawnik

@ DoJaroDonald
A od kiedy to radni mają prawo wglądu do wrażliwych danych zwykłego obywatela w komercyjnym projekcie, a? Można jakieś paragrafy na to poprosić? Tylko nie ustawa o samorządzie i te cytowane na konferencji smiech2 bo to ku#wa śmiechu warte. Gdybym to ja złożył papiery i podał takie dane, a ktoś je udostępnił radnym to prezesa bym za jaja powiesił (czytaj: w sądzie by się nie wypłacił, podobnie jak ci co zaglądać chcieli)

~@DoJaroDonald

Czopków ci zabrakło? Po kiego grzyba to 25x wstawiasz?