Renowacja zabytkowych grobów

Image

Rada Miasta przekazała środki na renowację zabytkowych grobów znajdujących się na rozwadowskim cmentarzu.

- Po raz kolejny są przeznaczane pieniądze na renowację prac konserwatorskich przy nagrobkach różnych osób i przenosi się kwotę 21 tys. zł z zadania Ochrona zabytków, opieka nad zabytkami na renowację nagrobków przez Fundację Przywróćmy Pamięć w Stalowej Woli. W ogóle nie rozumiem tego, co było pierwotnie przeznaczone na jaką ochronę, jakich zabytków? Czy te nagrobki to są też zabytki, czy nie mają one właścicieli? Na przykład na Powązkach jest akcja zbierania pieniędzy na renowację zabytków- mówiła radna Joanna Grobel- Proszowska.

Jak wyjaśnił prezydent nagrobki, o których mowa są nagrobkami zabytkowymi, a cmentarz w Rozwadowie jest starszy niż ten powązkowski i to właśnie samorząd jest odpowiedzialny za zabytki znajdujące się na jego terenie. Chodzi tu o dbałość o nie, jak również o wsparcie finansowe podczas ich utrzymania i renowacji.

- Powinniśmy bić brawo za to, że jest organizacja na terenie miasta Stalowej Woli jaką jest właśnie Fundacja Przywróćmy Pamięć, która z własnej inicjatywy, przy uzyskaniu środków od sponsorów, czy kwest prowadzonych na cmentarzu i przy innego rodzaju okazjach, ma wkład własny i inne środki finansowe pozwalające na rozpoczęcie tej działalności. Trzeba powiedzieć, że ta fundacja również posiada pozytywne rekomendacje, doświadczenie, które umożliwiło to, że jest ona zarządzającym terenem Cmentarza Wojennego, też unikalnego, z okresu I wojny światowej. Jest to bez wątpienia fundacja, która posiada do tego odpowiednią wiedzę- mówił podczas sesji Rady Miasta Lucjusz Nadbereżny.

Cmentarz jest zabytkiem unikalnym w skali kraju. Środki, o których była mowa na sesji nie są specjalnie dedykowane na wspomniany cel, lecz są to pieniądze zabezpieczone wcześniej w budżecie, a teraz dopiero przekazane.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
go123

@ rabin

Tam gdzie znajdował się cmentarz żydowski, obecnie biegną tory kolejowe.
Macewy Niemcy użyli do utwardzenia rynku w Rozwadowie.
Pozostałości Macew są obecnie pod warstwą asfaltu.
Obok dworca PKP w Rozwadowie, zachował się ex-żydowski zakład pogrzebowy (w stanie ruiny) oraz ex-żydowska synagoga (przerobiona na garaż) z 1910 roku.

~siwy

cmentarz ma swój klimat, nie ma alejek, trzeba chodzic po grobach by dostąc się do grobu rodziny, zero alejek. nie raz złamałbym nogę...

~.....

~rabin777, poproś swoich aby postawili

~rabin777

A co z cmentarzem zydowskim w Rozwadowie?Nadberezny jest gluchy na apele zeby byla tam jakas tablica.To teren PkP wiec nie wie czy dodanie zgode na postawienie tam tabliczki.Macewy dalej leza pod droga w Rozwadowie bo nie ma kasy na wyciagniecie ich.

go123

Kiedyś często odwiedzałem to miejsce.
Ale w 2017 roku opuściłem Stalową Wolę, i teraz odwiedzam cmentarz parafialny w Szówsku.

ludek

Przecież przy każdej renowacji tratuje się wszelaką zieleń wokół, więc będzie takie dwa w jednym. Renowacja z odchwaszczaniem jezyk

~rada

Niech ta rada da sobie na zatrzymanie z renowacja starych cmentarnych grobów bo i tak ich nie widać z żadnej strony. Od ulicy Klasztornej oddziela cmentarz prywatna działka do ktorej właściciel nie zezwala się zbliżać a od ul Jana Pawła II są aż trzy bramy, dwie miejskie i jedna proboszczowska. Teren działki miejskiej jest tak zachwaszczony, że nie tylko daje zły przyklad o gospodarzu terenu ale głównie skutecznie ogranicza widoczność na całą nekropolię! Nie ma sposobu ze strony radnych- bezradnych na gospodarza miasta by zmienił optykę widzenia tej sprawy i was wszystkich, wziął i wykosił chwasty? Jeżeli macie wątpliwości to w odległości ok 150 mb od nekropolii, przy tej samej ulicy uwite ma gniazdko sam pan LN. Może on nie wodzi tego badziewia to zróbcie mu niespodziankę i uprzątnijcie swój teren. Na tym terenie powinien powstać od kilku lat miejski parking bo taka jest potrzeba. Nim nie dokonacie posprzątania swojej działki to nie wygłupiajcie się z renowacją... grobów!