Nadciąga fala upałów. Wystaw miskę z wodą zwierzętom

Image

To był jedynie krótkotrwały oddech od upałów. Meteorolodzy ostrzegają: nadciąga kolejna fala gorącego powietrza. Trawy wyschły i pożółkły. Wystaw miskę z wodą przed blok dla zwierzaków! Według Radia Zet w poniedziałek Stalowa Wola ma być najcieplejszym miastem w Polsce, a około 20:00 padać ma grad.

Jak nie nieustanne deszcze, to długotrwałe upały. Tegoroczne lato w Polsce nie rozpieszcza mieszkańców. Jedni powiedzą: jest lato, ma być upał, inni woleliby stonowane temperatury i chłód w cieniu. Tymczasem znów powraca duchota i skwar. Pogoda zmieniła się od niedzieli.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie wydało ostrzeżenie przed kolejną falą upałów jaka przejdzie przez nasz region. Dziś do godziny 20:00 nastąpić ma kumulacja. Temperatury w cieniu mają sięgać około 34 stopni C. Ostrzeżenie obowiązuje na terenie całego powiatu stalowowolskiego i niżańskiego, ale nie tylko. Dotknie również resztę terenów na Podkarpaciu, poza górami.

W mieście można się chłodzić pod kurtynami wodnymi, na basenie, jak również w Parku Miejskim, gdzie funkcjonuje wodny plac zabaw dla dzieci. Ale słońce praży w całym mieście. W południe lepiej więc, jeśli nie ma takie potrzeby, wychodzić z domu. Osoby starsze zakupy powinny robić wcześnie rano lub późnym wieczorem. Podczas spacerów nie zapominajmy o butelce z wodą, lekkim i przewiewnym stroju, a także nakryciu głowy.

Nie zostawiajmy też dzieci i zwierząt w nagrzanym samochodzie. Mimo nieustannych apeli w mediach wciąż dochodzi do takich zdarzeń. W takich sytuacjach mamy prawo zawiadomić służby, a nawet, gdy zagraża to życiu i zdrowiu, rozbić szybę w aucie. Warto też pamiętać o psach i kotach. Pamiętajmy, że choć posiadają one gruczoły potowe, to są one jednak rozmieszczone tylko i wyłącznie pomiędzy opuszkami łap. W innych miejscach ciała te futrzaki nie mogą tracić ciepła poprzez pocenie się. Mają one jednak inne sposoby radzenia sobie z upałami (np. zianie). Niejednokrotnie i ten mechanizm bezpieczeństwa przed przegrzaniem się nie wystarcza i dochodzi do szoku cieplnego, który może spowodować nawet śmierć zwierzęcia. Pies podobnie jak większość ludzi nie znosi gorąca. Wato więc zapewnić mu cień i dostęp do wody.

Ostatnio Kocia Wyspa ogłosiła apel do miłośników zwierząt.

- Chcielibyśmy każdego z Was z osobna prosić o wystawienie choćby jednego pojemniczka z wodą w okolicach Waszego miejsca zamieszkania. Oczywiście...najlepiej jeśli każdy z Was zbierze kilka takich pojemniczków i rozstawi je w różnych miejscach, ale jak to się mówi: "w kupie siła". Nawet najmniejsze działanie podjęte przez dużą grupę osób daje wymierny efekt. Dlatego, prosimy Was o choćby tą drobną czynność - jedną miseczkę z wodą. Najlepiej dość niską, gdyż może nawet jeżyk skusi się, aby z niej skorzystać- czytamy na fb.

Pomysł jest dobry i wart realizacji. Miseczki z wodą można też stawiać dla ptaków na balkonach i parapetach. Nasi skrzydlaci przyjaciele na pewno to docenią.Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~ratunku

700 podlewać badyle bo wysychają

~cab...

W Sanie mają wody pod dostatkiem umiech
A nie będą tu srać po parapetach...

~pławiak

przez tydzień nalewałem miednicę wody ,sroki i mewy robiły ogromny hałas nie dopuszczając innych ptaków do wody.bo się kąpały w tej misce.nie nalewam ,jest cisza i spokój o czwartej rano.

~bzdura

Może redaktor przeczyta sobie prognozę pogody bo dziś 1 lipca to kończą się upały i od jutra już 25-27 stopni tak że gdzie te upały.Chyba w sharm el sheikh

~Do ekolog

Woda to pokarm. Kurczę człowiek to się całe życie uczy

~ekolog

Czy te paniusie z kociej wyspy wiedza ze regulaminie spoldzielni mieszkaniowych kest zakaz dokarmiania zwierzat?

~Ahahaha

Allah już po was idzie niewierni.