Kolejny zasłużeni dla miasta

Image

26 czerwca Rada Miejska przyjęte 2 uchwały w spawie nadania tytułu "Zasłużony dla Miasta Stalowa Wola". Do grona zasłużonych dla naszej lokalnej społeczności dołączą: Jadwiga Jankiewicz, Maria i Janusz Pizło. Radni przyjęli także uchwałę o nadaniu tytułu „Honorowy Obywatel Miasta Stalowa Wola” Lucynie Mizerze.

Po raz pierwszy tytuł „Zasłużony dla Miasta Stalowa Wola” został przyznany w 1979 roku. Od tamtej pory do zaszczytnego grona dochodziły kolejne nazwiska. Obecnie tytułem tym zostało uhonorowane niemal 400 osób. Teraz do tego grona dołączą: Jadwiga Jankiewicz, Maria i Janusz Pizło (pośmiertnie).

Kim są nowi zasłużeni dla miasta?

Maria i Janusz Pizłowie to tenisowi fascynaci, urodzeni społecznicy, ludzie dużej kultury osobistej, którzy ukochali tę dyscyplinę sportu od najmłodszych lat. Grali w tenisa wyczynowo przed wojną, kontynuowali skrycie w czasie okupacji, a po wyzwoleniu, jako czynni zawodnicy i jednocześnie oddani bez reszty stalowowolskiemu tenisowi działacze społeczni, sprawili, że obok piłki nożnej czy boksu ¬tenis ziemny przestał być sportem elitarnym, a stał się dyscypliną popularną, szczególnie wśród miejscowej młodzieży, która z czasem, po latach szkolenia, odwzajemniła się obu małżonkom i stalowowolskiemu klubowi osiąganymi rezultatami indywidualnymi i zespołowymi na poziomie okręgowym, regionalnym i krajowym, a także podczas swoich udanych występów na zagranicznych kortach. Janusz Pizło zmarł 30.08.1981 r. Pochowany został na miejscowym cmentarzu. Jego żona Maria umarła w Stalowej Woli 18.03.1987 r.

Jadwiga Jankiewicz to postać dobrze znana w środowisku sportowym w Stalowej Woli. Ma na swoim koncie wiele sukcesów w tenisie stołowych. W latach 1969– 1977 grała w sekcji tenisa stołowego ZKS Stal Stalowa Wola, w latach 1977– 1979 była zawodniczką PKS Odra Wrocław, w latach 1980– 1992 była zawodniczką KS Siarka Tarnobrzeg. Ma na swoim koncie szereg osiągnięć sportowych takich jak: w 1973 i 1977 awans do ekstraklasy kobiet w tenisie stołowym ZKS Stal Stalowa Wola, w 1977 zdobycie Tytułu Młodzieżowej Mistrzyni Polski oraz w 1977 drużynowe wicemistrzostwo Polski Młodzieżowców (do 21 lat). W latach 1977– 1986 była członkiem Kadry Narodowej seniorów w Tenisie Stołowym. Jest długoletnim pracownikiem PSP nr 12 w Stalowej Woli, gdzie w wielu osobach zaszczepiła pasję do tenisa. W latach 2011, 2012, 2014 została najpopularniejszym Trenerem Powiatu Stalowowolskiego. Przez wiele lat organizowała i przeprowadziła wiele zawodów rangi Wojewódzkiej i Ogólnopolskiej. W latach 2010- 2014 była Radną Rady Miejskiej w Stalowej Woli, Przewodniczącą Komisji Inicjatyw Gospodarczych i Rozwoju Miasta oraz członkiem Komisji Budżetu i Komisji Oświaty.

Honorowy Obywatel Miasta Stalowej Woli

Po raz pierwszy tytuł ten został nadany w 1992 roku. Otrzymał go ks. bp. Edward Frankowski. Do dziś dnia tytuł ten został przyznany niespełna 20 osobom. W skutek podjętej w środę uchwały tytuł „Honorowego Obywatela Miasta Stalowa Wola” otrzyma Lucyna Mizera.

Lucyna Mizera jest dyrektorem Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, które dwadzieścia lat temu zorganizowała od podstaw na bazie zbiorów ks. Wilhelma Gaja-Piotrowskiego. Przez te dwie dekady, jako dyrektor, doprowadziła placówkę do niebywałego rozkwitu. Muzeum stało się nie tylko jedną z najważniejszych instytucji kultury w Stalowej Woli, ale zdobyło sobie wysoki prestiż w kraju i poza jego granicami.

Lucyna Mizera w swej działalności między innymi spopularyzowała niedoceniane dotąd dziedzictwo rozwadowskiej linii książąt Lubomirskich kreując turystyczny, międzynarodowy szlak gniazd rodowych tej rodziny. Przypomniała wartości stalowowolskiej architektury art deco. Zorganizowała pierwszą w kraju wystawę poświęconą historii gospodarczej II RP, związaną z Centralnym Okręgiem Przemysłowym. Wniosła znaczący wkład w ożywienie kulturalne Rozwadowa. Oprócz szerokiej działalności wystawienniczej, badawczej, edukacyjnej, inicjowała i prowadziła międzynarodowe projekty dotyczące udostępniania zbiorów osobom z różnego rodzaju dysfunkcjami. Muzeum stało się znaczącym wydawcą literatury naukowo-badawczej dotyczącej dziejów regionu, organizatorem sesji naukowych.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =