Mówią NIE wycince drzew! 700 osób podpisało się pod listem otwartym

Image

24 czerwca do stalowowolskiego magistratu trafił list otwarty od mieszkańców i organizacji pozarządowych w spr. ochrony i zarządzania zasobami środowiska przyrodniczego w mieście.

Wspólnie walczą o przyrodę

W liście otwartym do prezydenta czytamy: Przyroda jest nieodłączną składową życia człowieka, także w miastach. Jej postrzeganie zmienia się na przestrzeni lat, wraz z rosnącą wiedzą oraz ze zmieniającym się klimatem. Od kilkudziesięciu lat obserwujemy ocieplenie klimatu oraz wymieranie organizmów żywych. W Stalowej Woli od 1950 roku średnia temperatura lipca wzrosła o 2°C, a liczba dni z temperaturą powyżej 30°C wzrosła z 10 do 20 w ciągu roku. Tendencja jest wyraźnie wzrostowa – w przyszłości będzie jeszcze cieplej. Problem jest więc poważny. Międzyrządowy Panel ds. Zmiany Klimatu wskazuje na potrzebę adaptacji i mitygacji zmiany klimatu w miastach jako jeden z najważniejszych problemów do rozwiązania w nadchodzących latach.

Drzewa i tereny zieleni są niezwykle ważnymi narzędziami mitygującymi problemy związane ze zmianą klimatu. Są także siedliskami życia wielu gatunków ptaków, ssaków, czy owadów. W ostatnich latach w wielu częściach Stalowej Woli zostało wyciętych setki drzew – często zupełnie niepotrzebnie.

Apelujemy o całościową zmianę podejścia do zarządzania zasobami przyrodniczymi w mieście. To, w jaki sposób miasto dba o przyrodę, jest w zasadzie wy znacznikiem rozwoju, nowoczesności i przyjazności mieszkańcom. Projekty tworzenia łąk kwietnych w miejsce miejskich trawników cieszą się popularnością chociażby w Lublinie czy Kielcach. Z kolei w miejskich parkach Europy zachodniej tworzone są strefy dzikie, pozbawione bezpośredniej ingerencji człowieka. Uważamy, że także w Stalowej Woli możliwe jest nowoczesne zarządzanie przyrodą – z jak największym poszanowaniem dla wszystkich jej elementów.

Więcej tutaj: Nie dla wycinki drzew.

Pod listem otwartym podpisali się: Podkarpackie Towarzystwo Przyrodników Wolne Rzeki, Stowarzyszenie "Nasze Miasto", Polski Klub Ekologiczny „Przyjaciele Ziemi”, Stowarzyszenie Rowerzyści ze Stali.

Prawie 700 mieszkańców poparło ekologiczne postulaty

Kilka godzin po złożeniu pisma odbyło się spotkanie ze stalowowolskimi mediami. Podczas niego przytoczono postulaty i omówiono proces zbierania podpisów.

- Cała akcja została zainicjowana przez mieszkańców Stalowej Woli, którzy podczas dwóch spotkań roboczych ustalili treść listu otwartego w sprawie ochrony i zarządzania środowiskiem Stalowej Woli. Następnie została przeprowadzona kampania informacyjna. Ukazały się informacje na stronach pozarządowych, w mediach społecznościowych, w mediach lokalnych. Można było zapoznać się z treścią listu otwartego do prezydenta oraz ściągać listy do zbierania podpisów. Mieszkańcy zbierali podpisy, następnie przekazywali je do organizacji pozarządowych. Były też pełnione dyżury w Parku Miejskim, gdzie mieszkańcy dostarczali te podpisy. Trzecim, finalnym etapem było przekazanie listu otwartego do prezydenta dziś o 12:00- mówił podczas spotkania Łukasz Banasik, prezes Stowarzyszenia Nasze Miasto.

- Chciałbym bardzo podziękować wszystkim, którzy podpisali się pod tym listem oraz osobom zaangażowanym w akcję zbierania podpisów, bo to dzięki wam zyskaliśmy tyle podpisów- mówił Piotr Bednarek, prezes Podkarpackiego Towarzystwa Przyrodników Wolne Rzeki.

Podczas spotkania głos zabrali również mieszkańcy miasta, którzy nie zgadzają się na to, by Stalowa Wola zamieniła się w betonową pustynię. Mieszkańcy przywołali przykłady modernizacji błoni nadsańskich oraz skarpy, gdzie w procesie rewitalizacji wycięto wiele drzew. Uczestnicy spotkania byli zgodni, że nie są przeciwko modernizacji terenów miejskich, jednak chcieliby, aby wszystko w Stalowej Woli robione było „z głową”, bo nawet, jeśli powstają nowe nasadzenia, na to by wyrosły one na duże drzewa, które dawałyby cień, trzeba będzie czekać wiele lat. Podczas spotkania podano przykład m.in. z Niemiec, gdzie przestrzeń publiczna jest w taki sposób modernizowana, aby wpleść w nią drzewa i roślinność, która już się tam znajduje. U nas wycina się i betonuje duże powierzchnie zamieniając miasto w pustynię.

- Mieszkańcom zależy na tym, by żyć w zrównoważonym świecie, gdzie jest i trawa i betonowy chodnik, gdzie są drzewa z cieniem. Nie możemy żyć w mieście, gdzie przejście dwóch ulic kończy się zawałem, zatorem albo omdleniem w gorący dzień. Nam chodzi tylko o to, by było zielono i był cień- mówiła uczestniczka spotkania.

Na pewno mocno zaniepokoi mieszkańców to, jak zmieni się przestrzeń między Placem Piłsudskiego a budynkiem komendy stalowowolskiej policji. Organizatorzy akcji są przeciwni temu, aby zostały wycięte drzewa, które obecnie dają tam możliwość ucieczki przed słońcem. Obawiają się także, że wskutek rewitalizacji zmieni się przebieg ulicy 1-go Sierpnia przez co z powierzchni tego terenu znikną piękne, wiekowe drzewa.

- Chciałbym żeby prezydent miasta, Rada Miasta, osoby odpowiedzialne za zieleń w Stalowej Woli jasno powiedziały gdzie będą planowane wycinki. My tak naprawdę nie wiemy jak będzie przebiegała ta rewitalizacja tutaj, czy powstanie nowa droga, czy jej nie będzie- mówił Ryszard Sęk, członek Polskiego Klubu Ekologicznego „Przyjaciele Ziemi”.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~koterk

ZENADA a gdzie sa ci z konstytucji he

~???

~Jacek od przyciągania inwestorów to jest prezydent a nie zwykły Kowalski. A co do ludzi to bardzo dobrze, że się czymś interesują , mają jakiś pomysł, o coś walczą, nie każdy musi siedzieć w domu i krytykować jedynie przed kompem bo go nikt nie widzi albo bezkrytycznie wszystko wychwalać pod niebiosa.

~Jacek

Jak widać ta grupka osób bardzo chce zaistnieć a jakieś pomysly poza nie przycinanie trawników mają? Jak przyciągnąć inwestorów jak rozwijać miasto aby ostatni młodzi nie uciekli z tego miejsca.

~Nina

Niech te 700 osób przeniesie się do okolicznych lasów będą szczęśliwi.

~tytan

JaroDonald, a pan prezydent wie, że pan tak hejtuje w godzinach pracy ?

~rst rst

jak zwykle pis i inne debilizmy patologia na najwyższym poziomie nic w waszych głowach tylko jad i kąsanie ale jak to na takim zadupiu jak Stalowa może być ludzie z wiochy to i po wiejsku myślą

~Taka prawda

Zapowiadali przecież „Polska w ruinie” więc robią co chcą PiSlamiści. Szyszko zaczął więc tną na całego. A walnięta Beatki zwiali do UE której nienawidziły i nachapią się jeszcze więcej wyznawcy kryształowego dewelopera

~mieszkaniec

JaroDonald, ale ty debi.l pan Piotr Bednarek ma przynajmniej maturę a PiSowcy nawet średniego wykształcenia i nawet matury >>> przewodniczący rady miasta Stanisława Sobieraj człowiek bez matury. PiSowski debilu, któremu żal że ........

~mieszkaniec

Jacek, Tobie chyba leki przestały działać, albo masz mózg jak zapałka.

~Jacek

Stalowa jest otoczona lasami i część graniczna tego lasu z miastem trzeba niestety wycinać ludzie nie mają gdzie mieszkać budownictwo mieszkalne stalowej nie istnieje miasto się dusi musi zdobywać nowe tereny a lasów i tak mamy pod dostatkiem.

~mieszkaniec

Posadzili by 100 drzew i wiekszy pożytek by był, ale oni wolą mącić politycznie 19 czerwca już była GW o tym pisała, więc wiadomo że o lans chodzi.
700 podpisów? To ja to zbiorę w sobotę w okolicach hali targowej, a nie przez kilka tygodni.
nawet tego sie nie za bardzo chciało!
Dobrze ten JARO DONALD napisał...

~Tom

Jak widać niektórym się nudzi aby zagospodarować jakiś nowy teren zazwyczaj trzeba przyciąć drzewa luz nasadzic nowe po to aby za parę lat to miejsce było lepsze. Nie rozumie co ludziom przeszkadzają strzyżone trawniki dla mnie to objaw dbania o zieleń na terenie miejskim nie wspomnę już o alergika dla których kwitnąć trawa jest sporym problemem.

~Wuju

JaroDonald !
Wolę łąkę jak betonowe miasto,uruchom te resztki mozgu.Co za debile w tym miescie,cuesza sie z placiw zabaw w pelnym sloncu z osiedli wylozonych kostka bo autko moze pod oknem trzymac ake nie mydli ze za chwile nie bedzie czym oddychac tylko aluminium bedzie w powietrzu.

~Jaga

Do @ pytanie
Oszolomy? Ty jestes normalny? Idz za sklep Wzircowy zobacz co zrobil!!!! Betonowa pustynia,beton nagrzewa sie i poteguje upal.Pomysl tępa dzido zanim afere zrobisz.

~Kibic

Dokładnie nie budujmy obwodnicy bo też pójdzie tysiące drzew paranoja jakaś nie kosmy trawników żyjmy w dżungli

~pytanie

Czy ktoś chce mi powiedziec ża nie powstanie osiele LEŚNE tylko dlatego że 700 oszołomów protestuje przeciwko wycince drzew w naszym mieście To niech przynajmniej jeden z nich powie to wprost w twarz tym paru tysiącom rodzin które czekają na mieszkanie na tym osiedlu. A wiadomo że trzeba tam wyciąc przynajmniej pare tysięcy drzew aby wybudowac to osiedle. Kiedy skończy się to szleństwo w STALOWE WOLI bo idąc drogą tych oszołomów to dziś by ne powstała strefa ekonomiczna w nazym miescie. SZLEZAK wyciął pare milionów drzew i dlaczego ci oszołomy wtedy cichutko siedzieli [ulica GRABSKIEGO].p

~pytanie

Czy ktoś chce mi powiedziec ża nie powstanie osiele LEŚNE tylko dlatego że 700 oszołomów protestuje przeciwko wycince drzew w naszym mieście To niech przynajmniej jeden z nich powie to wprost w twarz tym paru tysiącom rodzin które czekają na mieszkanie na tym osiedlu. A wiadomo że trzeba tam wyciąc przynajmniej pare tysięcy drzew aby wybudowac to osiedle. Kiedy skończy się to szleństwo w STALOWE WOLI bo idąc drogą tych oszołomów to dziś by ne powstała strefa ekonomiczna w nazym miescie. SZLEZAK wyciął pare milionów drzew i dlaczego ci oszołomy wtedy cichutko siedzieli [ulica GRABSKIEGO].p

~Bystry

Tłuki chcą mieszkać w lesie, czy mieście?! Nie dość, że miasto się wyludnia to jeszcze wszędzie będą drzewa i krzaki.

~Acta2

Ferbanks rzeczywiście ale jaja niezły ekolog

~Ferbanks

Może i mam Aspergera ale podoba mi się fakt że Pan przemawiający w obronie drzew ma na głowie czapkę Caterpillara producenta Harvesterów które z cakym drzewem radzą sobie w mniej niż pięć minut, wraz z okrzesywaniem i i okorowaniem

~Informacja

Jest nasze i tyle 25 tys zagłosowało w ostatnich wyborach do PE na PiS więc to jest nasze miasto i jesteśmy z tego dumni

~Oggi

To nie jest targ i kupczenie głosami. To nie jest wasze miasto gnido.

~Apel

Ja mam apel do prezydenta nie godzić się na żaden z postulatów i tyle i tak te osoby na pana nie zagłosują

~Informator

Podobno ten pan w zielonym Tshirtcie nie pochodzi ze Stalowej Woli więc nie ładnie jest się wtrącać

~Wojownik

Mam nie kosić trawy bo jakiś ekolog tak każe prezydent decyduje i badania wykazały które drzewa są do wycięcia bo są chore i zostaną wycięte i żaden ekolog tego nie zmienił

~mxorhfk;5

a witam a gdzie byli jak stawiali miast i trza bylo wyciac tyle drzew zeby dzis taka cholota sprowadzona z calej polski mogla mieszkac i pracowac bo wies plawo by nie pomiescila czy wtedy byli madrzesi ludzie a dzis sa ekolodzy co bronia czego;co to bydlo rzre ze takie puste lby Maja;

~poldo

przeczytalem wsio ale zadnego pozadnego wpisu to takie szczekanie i ujadanie psow u madeja na plawie ;tacy ludzie powinni byc leczeni psychiatrycznie im nic sie nie podoba,nic nie robic nic nie zmieniac ale kase dawac; i dary;

~poldo

przeczytalem wsio ale zadnego pozadnego wpisu to takie szczekanie i ujadanie psow u madeja na plawie ;tacy ludzie powinni byc leczeni psychiatrycznie im nic sie nie podoba,nic nie robic nic nie zmieniac ale kase dawac; i dary;

~Informacja

Pazatym nie będziemy się słuchać Junckera jak będzie trzeba to z pomocą USA sami obejmiemy władze w UE przy pomocy Donalda Trumpa

~Informacja

Zaczyna swój plan na lata 2019 2023 a już ma kolejne pomysły wiec ty chlystku się o niego nie bój da se radę a w wyborach w 2023 wygra 90 do 10