Mówią NIE wycince drzew! 700 osób podpisało się pod listem otwartym

Image

24 czerwca do stalowowolskiego magistratu trafił list otwarty od mieszkańców i organizacji pozarządowych w spr. ochrony i zarządzania zasobami środowiska przyrodniczego w mieście.

Wspólnie walczą o przyrodę

W liście otwartym do prezydenta czytamy: Przyroda jest nieodłączną składową życia człowieka, także w miastach. Jej postrzeganie zmienia się na przestrzeni lat, wraz z rosnącą wiedzą oraz ze zmieniającym się klimatem. Od kilkudziesięciu lat obserwujemy ocieplenie klimatu oraz wymieranie organizmów żywych. W Stalowej Woli od 1950 roku średnia temperatura lipca wzrosła o 2°C, a liczba dni z temperaturą powyżej 30°C wzrosła z 10 do 20 w ciągu roku. Tendencja jest wyraźnie wzrostowa – w przyszłości będzie jeszcze cieplej. Problem jest więc poważny. Międzyrządowy Panel ds. Zmiany Klimatu wskazuje na potrzebę adaptacji i mitygacji zmiany klimatu w miastach jako jeden z najważniejszych problemów do rozwiązania w nadchodzących latach.

Drzewa i tereny zieleni są niezwykle ważnymi narzędziami mitygującymi problemy związane ze zmianą klimatu. Są także siedliskami życia wielu gatunków ptaków, ssaków, czy owadów. W ostatnich latach w wielu częściach Stalowej Woli zostało wyciętych setki drzew – często zupełnie niepotrzebnie.

Apelujemy o całościową zmianę podejścia do zarządzania zasobami przyrodniczymi w mieście. To, w jaki sposób miasto dba o przyrodę, jest w zasadzie wy znacznikiem rozwoju, nowoczesności i przyjazności mieszkańcom. Projekty tworzenia łąk kwietnych w miejsce miejskich trawników cieszą się popularnością chociażby w Lublinie czy Kielcach. Z kolei w miejskich parkach Europy zachodniej tworzone są strefy dzikie, pozbawione bezpośredniej ingerencji człowieka. Uważamy, że także w Stalowej Woli możliwe jest nowoczesne zarządzanie przyrodą – z jak największym poszanowaniem dla wszystkich jej elementów.

Więcej tutaj: Nie dla wycinki drzew.

Pod listem otwartym podpisali się: Podkarpackie Towarzystwo Przyrodników Wolne Rzeki, Stowarzyszenie "Nasze Miasto", Polski Klub Ekologiczny „Przyjaciele Ziemi”, Stowarzyszenie Rowerzyści ze Stali.

Prawie 700 mieszkańców poparło ekologiczne postulaty

Kilka godzin po złożeniu pisma odbyło się spotkanie ze stalowowolskimi mediami. Podczas niego przytoczono postulaty i omówiono proces zbierania podpisów.

- Cała akcja została zainicjowana przez mieszkańców Stalowej Woli, którzy podczas dwóch spotkań roboczych ustalili treść listu otwartego w sprawie ochrony i zarządzania środowiskiem Stalowej Woli. Następnie została przeprowadzona kampania informacyjna. Ukazały się informacje na stronach pozarządowych, w mediach społecznościowych, w mediach lokalnych. Można było zapoznać się z treścią listu otwartego do prezydenta oraz ściągać listy do zbierania podpisów. Mieszkańcy zbierali podpisy, następnie przekazywali je do organizacji pozarządowych. Były też pełnione dyżury w Parku Miejskim, gdzie mieszkańcy dostarczali te podpisy. Trzecim, finalnym etapem było przekazanie listu otwartego do prezydenta dziś o 12:00- mówił podczas spotkania Łukasz Banasik, prezes Stowarzyszenia Nasze Miasto.

- Chciałbym bardzo podziękować wszystkim, którzy podpisali się pod tym listem oraz osobom zaangażowanym w akcję zbierania podpisów, bo to dzięki wam zyskaliśmy tyle podpisów- mówił Piotr Bednarek, prezes Podkarpackiego Towarzystwa Przyrodników Wolne Rzeki.

Podczas spotkania głos zabrali również mieszkańcy miasta, którzy nie zgadzają się na to, by Stalowa Wola zamieniła się w betonową pustynię. Mieszkańcy przywołali przykłady modernizacji błoni nadsańskich oraz skarpy, gdzie w procesie rewitalizacji wycięto wiele drzew. Uczestnicy spotkania byli zgodni, że nie są przeciwko modernizacji terenów miejskich, jednak chcieliby, aby wszystko w Stalowej Woli robione było „z głową”, bo nawet, jeśli powstają nowe nasadzenia, na to by wyrosły one na duże drzewa, które dawałyby cień, trzeba będzie czekać wiele lat. Podczas spotkania podano przykład m.in. z Niemiec, gdzie przestrzeń publiczna jest w taki sposób modernizowana, aby wpleść w nią drzewa i roślinność, która już się tam znajduje. U nas wycina się i betonuje duże powierzchnie zamieniając miasto w pustynię.

- Mieszkańcom zależy na tym, by żyć w zrównoważonym świecie, gdzie jest i trawa i betonowy chodnik, gdzie są drzewa z cieniem. Nie możemy żyć w mieście, gdzie przejście dwóch ulic kończy się zawałem, zatorem albo omdleniem w gorący dzień. Nam chodzi tylko o to, by było zielono i był cień- mówiła uczestniczka spotkania.

Na pewno mocno zaniepokoi mieszkańców to, jak zmieni się przestrzeń między Placem Piłsudskiego a budynkiem komendy stalowowolskiej policji. Organizatorzy akcji są przeciwni temu, aby zostały wycięte drzewa, które obecnie dają tam możliwość ucieczki przed słońcem. Obawiają się także, że wskutek rewitalizacji zmieni się przebieg ulicy 1-go Sierpnia przez co z powierzchni tego terenu znikną piękne, wiekowe drzewa.

- Chciałbym żeby prezydent miasta, Rada Miasta, osoby odpowiedzialne za zieleń w Stalowej Woli jasno powiedziały gdzie będą planowane wycinki. My tak naprawdę nie wiemy jak będzie przebiegała ta rewitalizacja tutaj, czy powstanie nowa droga, czy jej nie będzie- mówił Ryszard Sęk, członek Polskiego Klubu Ekologicznego „Przyjaciele Ziemi”.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Żałosny

Żałosny jak zwykle Nadbereżny sprawy mieszkańców ma gdzieś.
Ma większość.
Kieruje się tylko tym.
Male miasteczka i wsie dają takim jak on większość.
Stalowa umiera.
Młodzi ludzie tu nie wracają.
Hulajnoga albo konfesjonał na błoniach,każdy pomysł przejdzie..

~he hee

erdees zbierz ta chołote ,kostury i sadzic las!!!!!

~~~mieszkaniec

A kto bierze odpowiedzialność za osoby zmarłe przez zanieczyszczenie powietrza oraz fale upałów? Przecież wg oficjalnych polskich danych smog zabija kilka tysięcy osób rocznie w Polsce. Ale przecież w Stalowej tylko połowa dni ma przekroczone normy zanieczyszczeń, to lepiej wyciąć wszystkie drzewo, żeby czasem nie spadło podczas huraganowego wiatru na jakąś osobę.

~działkowiec

dojdzie do tego ze te pasozyty beda mi mówić co posadzic a co wyciąć

~Ekolog

Mieszkańcom Staloqej Woli nie dogodzi jedni chcą aby były drzewa, a inni je w nocy ukratkiem wycinają. Inni chcą aby było czysto i zdrowo, a inni strym żywym mięsem dokarmia ptactwo , zwierzynę i szczury, i tym sposobem stwarzamy agrożenie epidemiologiczno sanitarne, a później mamy pretensje, że pewne służby na to nie reagują.i chcemy mieć czysto , zdrowo i zielono. Tylko zacznijmy od SIEBIE. Sami dbajmy o nasze środowisko, a nie wymagajmy od innych. I mamy do wszystkich pretensje i żeby inni za Nas wszystko robili. Najlepiej by było zamieszanie duże , a ZERO od siebie.

~mieszkaniec

Ale ja mam pytanie. Czy te osoby wezmą odpowiedzialność za szkody lub czyjeś zdrowie jak się przewróci drzewo? Zapraszam tyc mądrych przyrodników aby zobaczyli drzewa które znajdują sie na odcinku zieleni MDK szkoła nr 4.

art2deco

No tak, słyszałam ze szykuje się katastrofa ekologiczna na działkach, saharyjskie upały a tam wodę odcięli ludziom na czas budowy drogi. Fachowcy zapomnieli odciąć dystrybucję wody z terenów budowy więc wyłączyli wszystkim? Sprawa dla prawnika czy takie było uzgodnienie między miastem a PZD dla obniżenia kosztów. Rebeliantów tam nie widać, listów nie piszą,,,

~tio

Na Mazury macać kury! Nieroby!

~skarpa34

Ale w koncu , mieszkancy nie wszyscy, przejrzeli na oczy ze Lucek -bucek robi z miasta betonowy plac.Dobrze ze tych podpisów jest az tyle ,wszystkich nie beda gnębić wezwaniami na policje.List do prezydenta oficjalny ,wiec nie mozna zamiesc pod dywan.Lucek chyba nie mógł spać,bo podpisów jest dużo ,bedzie musiał coś wykombinować zeby dalej było wszystko wycinane i zeby nie było na niego.

~Ha ha ha

Całej grupie chamów Lucjuszowych polecam postawić konfesjonał n a błoniach i powtórzyć spowiedz

~@turysta

To miałeś całkiem spory odlot smiech2 Jakie zioła palisz że tak objechałeś "cały świat"? Dobrze że w Tworkach się zatrzymałeś, może ci specjaliści pomogąsmiech2

~widziałem

Dlaczego ci ze zdjęc nie pojad do WARSZAWY protestowac przeciw wycince drzew bo tam w tych dniach najwięcej wycinają drzew w całym mieście. Niech mi ktoś odpowie na to pytane bo to bardzo cikawa sprawa z tą wycinką drzew WARSZAWIE.

~widziałem

Dlaczego ci ze zdjęc nie pojad do WARSZAWY protestowac przeciw wycince drzew bo tam w tych dniach najwięcej wycinają drzew w całym mieście. Niech mi ktoś odpowie na to pytane bo to bardzo cikawa sprawa z tą wycinką drzew WARSZAWIE.

~turysta

Objechałem prwawie cały świat ,widziałem wszystkie miasta w AFRYCE, AZJI, AMERYCE ŁACI ŃSKIEJ I PÓŁNOCNEJ a także w AUSTRALII i widziałem na własne oczy nie raz jak ekolodzy w tych krajach walczyli o drzewa. Ale wszyscy mieszkańcy tych miast rozumieli tych ekologów bo w ich miastach było co nawyżej 20 do 30 drzew więc była walka o każde drzewo i ja tych ekologów rozumiałem. Tylko że w naszym mieście mamy miliony drzew i spokojnie możemy parenaście tysięcy wyciąc tak jak zrobił SZLEZAK . Bo pytanie jest co jest ważniejsze praca dla mieszkańców czy mieszkania dla mieszkańców czy w końcu drzewa. Ja uważam ze najważniejsze są mieszkania a potem praca dla tych co czekają na mieszkania i prace. Tylko skąd oszołomy mogą cokolwiek wiedziec na czym życie polega.

~turysta

Objechałem prwawie cały świat ,widziałem wszystkie miasta w AFRYCE, AZJI, AMERYCE ŁACI ŃSKIEJ I PÓŁNOCNEJ a także w AUSTRALII i widziałem na własne oczy nie raz jak ekolodzy w tych krajach walczyli o drzewa. Ale wszyscy mieszkańcy tych miast rozumieli tych ekologów bo w ich miastach było co nawyżej 20 do 30 drzew więc była walka o każde drzewo i ja tych ekologów rozumiałem. Tylko że w naszym mieście mamy miliony drzew i spokojnie możemy parenaście tysięcy wyciąc tak jak zrobił SZLEZAK . Bo pytanie jest co jest ważniejsze praca dla mieszkańców czy mieszkania dla mieszkańców czy w końcu drzewa. Ja uważam ze najważniejsze są mieszkania a potem praca dla tych co czekają na mieszkania i prace. Tylko skąd oszołomy mogą cokolwiek wiedziec na czym życie polega.

manukun

@informator
Co ty tak naprawdę wiesz o Stalowej Woli? Nic. Miasto ma mniej niż 58 tys. zameldowanych. Deklaracji śmieciowych poniżej 50 tys. Urząd miasta nie podaje informacji, że Stalowa wola wyludnia się najszybciej na Podkarpaciu - ok. 700 mieszkańców rocznie. Dane na stronie pewnie z 2015, żeby ładnie wyglądało. GUS nie oszukasz, miasto umiera, no ale ty dalej będziesz powtarzać bajki z magistratu.

Jeszcze twierdzisz, że "ten w zielonym nie mieszka w Stalowej". Nawet nie wiesz, jak się nazywa, chociaż jest bardzo aktywny społecznie. Pewnie jakbyście odpowiadali na listy i podania mieszkańców, to byś wiedział.

Od 2 lat czeka na odpowiedź od prezydenta miasta. Tak właśnie Nadbereżny "szanuje" ludzi i lokalne, oddolne inicjatywy. Zbesztać, wyśmiać i udawać, jak jest wspaniale. Potem zdziwiony, że protestują. Jak ma być inaczej, jeśli cywilizowanym sposobem nie da się z nim dogadać?

~Maria P.

PIS musi jeszcze raz wygrać. Niestety muszą ten nasz biedny durny kraj wykonczyc do reszty wtedy moze suweren zorientuje sie, ze coś jest nie tak. To będzie bolało nas wszystkich ale innego wyjscia nie ma. Kazda inna partia bez poparcia calego społeczeństwa nie da rady wyjść z tego bagna.

~@student

Ach , coz to za roznica czy gabinetu kosmetyczny czy politycznego …..byle przy korycie !!!

~Szyszka

Tniemy cały czas. A to drzewa, a to w chu....

manukun

Patrzcie, jak hejterka partyjna się uruchomiła. Nie można młodych oskarżyć o bycie komuchami i współpracę z UB, więc szukają w nich wyjaśnienia dla nieudolności władz. Nie ma pieniędzy na budowę osiedli mieszkaniowych, więc będą wykręcać się protestami mieszkańców. Zwyzywali od ekoterrorystów, wyśmiali "tylko 700 podpisów, hahaha".

Mieszkańcy protestują przeciwko niszczeniu zieleni miejskiej. Oszołomy partyjne krzyczą o wstrzymaniu budowy obwodnicy, zatrzymaniu rozwoju czy nawet upadku miasta. Dlaczego? Bo mieszkańcy chcą mieszkać w zieleni, a bezmyślne urzędasy nadzorowane przez nieudolne władze niszczą tę zieleń.

Nawet za Szlęzaka udało się zmienić projekt parku24 tak, żeby uchronić najlepsze drzewa od wycinki. Teraz tną jak leci, mieszkańców protestujących wyśmiewają i jest mają czelność krzyczeć, że blokują rozwój miasta.

Wśród postulatów nie ma niczego o budowie obwodnicy ani strefie przemysłowej, ale oszołomy partyjne ciągle jątrzą i dezinformują. Proponowane tereny do objęcia ochroną są terenami podmokłymi, ale oszołomy krzyczą o blokowaniu budowy mieszkań. Protestujący chcą zachowania jak największej ilości zieleni w ramach rewitalizacji, oszołomy partyjne krzyczą o blokowaniu rozwoju, mieszkaniu w dżungli czy rzucają teksty stylu "najlepiej nic nie robić". Rzeczywiście, wycinka ZDROWYCH DRZEW pod budowę TERENÓW REKREACYJNYCH I PLACÓW ZABAW jest bardzo mądre.

Tylko dlaczego nikt na tych patelniach nie przebywa?

~kra

Ludzie, jesli naprawdę tak nienawidzicie drzew, to siedźcie na betonie, asfalcie lub wyschniętej trawie.
Każdy robi to co lubi

~Brawo USA

To się w PiS nie spodoba – ambasada USA w Warszawie popiera Miesiąc Dumy LGBT. – „W związku z ogłoszeniem przez POTUS Miesiąca Dumy LGBT nasza ambasada przyłącza się do globalnej kampanii na rzecz dekryminalizacji homoseksualizmu” – napisano na Twitterze ambasady USA w Polsce. Na zdjęciach widać budynek ambasady w Warszawie, na którego balkonach powieszono ogromne tęczowe flagi.
– „No i zdradzili o świcie". Czy aby na pewno warto inwestować w Fort Trump?; – No to PiS ma dopiero ból pośladków. Ostatni z sojuszników pokazał środkowy palec…
Hahahaha już ujadajcie prawacko-narodowe pieski. Sojusznik pokazał, gdzie ma wasze wartości. Heheheheh.

View image on Twitter

~mIRKA

Na dworze Ludwika XIV bycie stolcowym, czyli obsługującym nocnik Króla Słońce, było nie lada awansem. Makijaż kryształowego dewelopera w Polsce Ludowej wersja 2,0 to mały krok w tym kierunku … Czekamy w napięciu na rozwój wydarzeń.

~mIRKA

to chyba ta Grządziel marnie wywiązuje sie ze swoich obowiązków, bo Kaczyńskiemu
wciąż włosy wyłażą z nosa.

~@student

Napisz coś może jak władze Gdańska wydały 150 tysięcy na rydwan , sztuka ponoć nowoczesna pomalowany w arabskie hieroglify...

~student

To się nazywa awans! Jeszcze całkiem niedawno 33-letnia obecnie Natalia Grządziel zajmowała się robieniem prezesowi PiS makijażu przed występami telewizyjnymi i wprowadzaniem do komputera ankiet członkowskich, a teraz została szefową gabinetu politycznego Elżbiety Witek w MSWiA. Witek z dumą opowiadała, że o mordzie katyńskim wyczytała "z przedwojennych książek". Marszałek Sejmu - ogrodnik, wicemarszałek Gosiewska - bez matury, szef gabinetu premiera - perukarz itd. A motłoch tańczy, bije brawo i śpiewa za 500+ smiech2

~@Nina

Za bardzo to już nie ma z czego ujmować,bo twoja wieś w błyskawicznym tempie maleje.

~Rychu

Pytanie, edek cwelu stul jape. Zygac się chce od twoich kłamstw. Zapamiętajcie pisiory, miasto nie należy do was

~TakiTam

JaroDonald to hejter z PiSu. Nie łądnie tak w godzinach pracy pisać .....

~???

~pytanie zamiast wyzywać innych anonimowo weź się za coś, zbierz 701 podpisów pod petycją tych co chcą nowego osiedla, zanieś do prezydenta, zaproś telewizję, gazety, portale na spotkanie, pokarz twarz, że o to walczysz, pociągnij za sobą innych ludzi, debatuj, przedstawiaj argumenty. Zobaczymy jak ci pójdzie i czy w rzeczywistości też będziesz taki mocny w buzi i odważny. A nikt ci nie broni skoro jesteś mieszkańcem marzy ci się tanie, nowe mieszkanie zbudowane przez miasto. Bo starych mieszkań jest pełno do kupienia, w moim bloku na 28 mieszkań 6 jest pustych od lat.