Mówią NIE wycince drzew! 700 osób podpisało się pod listem otwartym

Image

24 czerwca do stalowowolskiego magistratu trafił list otwarty od mieszkańców i organizacji pozarządowych w spr. ochrony i zarządzania zasobami środowiska przyrodniczego w mieście.

Wspólnie walczą o przyrodę

W liście otwartym do prezydenta czytamy: Przyroda jest nieodłączną składową życia człowieka, także w miastach. Jej postrzeganie zmienia się na przestrzeni lat, wraz z rosnącą wiedzą oraz ze zmieniającym się klimatem. Od kilkudziesięciu lat obserwujemy ocieplenie klimatu oraz wymieranie organizmów żywych. W Stalowej Woli od 1950 roku średnia temperatura lipca wzrosła o 2°C, a liczba dni z temperaturą powyżej 30°C wzrosła z 10 do 20 w ciągu roku. Tendencja jest wyraźnie wzrostowa – w przyszłości będzie jeszcze cieplej. Problem jest więc poważny. Międzyrządowy Panel ds. Zmiany Klimatu wskazuje na potrzebę adaptacji i mitygacji zmiany klimatu w miastach jako jeden z najważniejszych problemów do rozwiązania w nadchodzących latach.

Drzewa i tereny zieleni są niezwykle ważnymi narzędziami mitygującymi problemy związane ze zmianą klimatu. Są także siedliskami życia wielu gatunków ptaków, ssaków, czy owadów. W ostatnich latach w wielu częściach Stalowej Woli zostało wyciętych setki drzew – często zupełnie niepotrzebnie.

Apelujemy o całościową zmianę podejścia do zarządzania zasobami przyrodniczymi w mieście. To, w jaki sposób miasto dba o przyrodę, jest w zasadzie wy znacznikiem rozwoju, nowoczesności i przyjazności mieszkańcom. Projekty tworzenia łąk kwietnych w miejsce miejskich trawników cieszą się popularnością chociażby w Lublinie czy Kielcach. Z kolei w miejskich parkach Europy zachodniej tworzone są strefy dzikie, pozbawione bezpośredniej ingerencji człowieka. Uważamy, że także w Stalowej Woli możliwe jest nowoczesne zarządzanie przyrodą – z jak największym poszanowaniem dla wszystkich jej elementów.

Więcej tutaj: Nie dla wycinki drzew.

Pod listem otwartym podpisali się: Podkarpackie Towarzystwo Przyrodników Wolne Rzeki, Stowarzyszenie "Nasze Miasto", Polski Klub Ekologiczny „Przyjaciele Ziemi”, Stowarzyszenie Rowerzyści ze Stali.

Prawie 700 mieszkańców poparło ekologiczne postulaty

Kilka godzin po złożeniu pisma odbyło się spotkanie ze stalowowolskimi mediami. Podczas niego przytoczono postulaty i omówiono proces zbierania podpisów.

- Cała akcja została zainicjowana przez mieszkańców Stalowej Woli, którzy podczas dwóch spotkań roboczych ustalili treść listu otwartego w sprawie ochrony i zarządzania środowiskiem Stalowej Woli. Następnie została przeprowadzona kampania informacyjna. Ukazały się informacje na stronach pozarządowych, w mediach społecznościowych, w mediach lokalnych. Można było zapoznać się z treścią listu otwartego do prezydenta oraz ściągać listy do zbierania podpisów. Mieszkańcy zbierali podpisy, następnie przekazywali je do organizacji pozarządowych. Były też pełnione dyżury w Parku Miejskim, gdzie mieszkańcy dostarczali te podpisy. Trzecim, finalnym etapem było przekazanie listu otwartego do prezydenta dziś o 12:00- mówił podczas spotkania Łukasz Banasik, prezes Stowarzyszenia Nasze Miasto.

- Chciałbym bardzo podziękować wszystkim, którzy podpisali się pod tym listem oraz osobom zaangażowanym w akcję zbierania podpisów, bo to dzięki wam zyskaliśmy tyle podpisów- mówił Piotr Bednarek, prezes Podkarpackiego Towarzystwa Przyrodników Wolne Rzeki.

Podczas spotkania głos zabrali również mieszkańcy miasta, którzy nie zgadzają się na to, by Stalowa Wola zamieniła się w betonową pustynię. Mieszkańcy przywołali przykłady modernizacji błoni nadsańskich oraz skarpy, gdzie w procesie rewitalizacji wycięto wiele drzew. Uczestnicy spotkania byli zgodni, że nie są przeciwko modernizacji terenów miejskich, jednak chcieliby, aby wszystko w Stalowej Woli robione było „z głową”, bo nawet, jeśli powstają nowe nasadzenia, na to by wyrosły one na duże drzewa, które dawałyby cień, trzeba będzie czekać wiele lat. Podczas spotkania podano przykład m.in. z Niemiec, gdzie przestrzeń publiczna jest w taki sposób modernizowana, aby wpleść w nią drzewa i roślinność, która już się tam znajduje. U nas wycina się i betonuje duże powierzchnie zamieniając miasto w pustynię.

- Mieszkańcom zależy na tym, by żyć w zrównoważonym świecie, gdzie jest i trawa i betonowy chodnik, gdzie są drzewa z cieniem. Nie możemy żyć w mieście, gdzie przejście dwóch ulic kończy się zawałem, zatorem albo omdleniem w gorący dzień. Nam chodzi tylko o to, by było zielono i był cień- mówiła uczestniczka spotkania.

Na pewno mocno zaniepokoi mieszkańców to, jak zmieni się przestrzeń między Placem Piłsudskiego a budynkiem komendy stalowowolskiej policji. Organizatorzy akcji są przeciwni temu, aby zostały wycięte drzewa, które obecnie dają tam możliwość ucieczki przed słońcem. Obawiają się także, że wskutek rewitalizacji zmieni się przebieg ulicy 1-go Sierpnia przez co z powierzchni tego terenu znikną piękne, wiekowe drzewa.

- Chciałbym żeby prezydent miasta, Rada Miasta, osoby odpowiedzialne za zieleń w Stalowej Woli jasno powiedziały gdzie będą planowane wycinki. My tak naprawdę nie wiemy jak będzie przebiegała ta rewitalizacja tutaj, czy powstanie nowa droga, czy jej nie będzie- mówił Ryszard Sęk, członek Polskiego Klubu Ekologicznego „Przyjaciele Ziemi”.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~ekspert

Prezydent uzyskał wotum zaufania

~odpowiedz

nie ma obowiazku Tak twierdzi Samorzadowe Kolegium Odwolawcze

~Prezydent

To pieniądze publiczne,ma obowiązek ujawniać koszty i nie ma prawa podpisywać takich umów nasz naprawie sprytny Lucek

~Oświecenie

Ile młodzieży wraca do Stalowej Woli?
Jakim rozwojem miasta może się pochwalić Lucek oprócz tego ,że wydaje bez opamiętania pieniądze?
Jeszcze ma problemy z ujawnianiem informacji Obudź się czlowieku.

~Do Odpowiedz

Co wy dziady możecie uznawac czy nie uznawac.Bez nich niewiele znaczycie,a łapy dziady po pieniądze wyciagacie
Lucek musi kosztorysy ujawniać nawet jeśli zrobicie sobie prawo tymczasowe pasujące do. sytuacji,Czego się ten chłopiec tak boi.Przeciez wychodzi do ludzi?
Nie lepiej by było gdyby ten przykładny katolik,który ogłosił na konwencji w Warszawie,że chce być narzędziem pokoju jak sam.Franciszek z Asyzu i modlił się o to do Boga zwyczajnie ujawnił kosztorysy i
nie robil zamieszania?

~Odpowiedz

Tak fakt przegrało sprawę o sądy bo na zachodzie już panuje szariat i dobrze że nie uznamy tego wyroku. Co do sprawy z imprezą z TVP2 to SKO w TBG podziela rację prezydenta i stwierdziło że nie musi ujawniac kosztów ze względu na umowę

~Do jazda

Lucjusz dezinformuje wieś w wielu dziedzinach.Czy to tak trudno skojarzyć?No tak od kogo ja wymagam myślenia,

~Do odpowiedz

To ciekawe.Napisz o coś więcej.Po co kłamiesz?
Nie można robić z publicznymi pieniądzmi co się chce,a każdy obywatel ma prawo do informacji.
Co do sądów to był teraz wyrok ale zupełnie inny Rząd polski przegrał.

~iwan

czy ktoś powie ile na przestrzeni ostatnich 40 lat drzewo kogoś zraniło czy zabiło w stw?
proszę o konkrety, interesuje mnie też liczba udarów słonecznych w mieście zakończonych pobytem w szpitalu.

~Odpowiedz

Nie musi ujawniac kosztów SKO wydało wyrok w tej sprawie jest podpisana umowa więc w czym problem

~Łoj dana

Z głupimi nie jest trudno się bawić.Wsie i małe miasteczka zagłosowaly jak zaglosowaly.Gdyby to wszystko nie kosztowało i nie szkodzilo można byłoby się nieżle pośmiać.
Prezydent,któy wychodzi ludzi

~Informacje?

Nadbereżny ma pronblem z ujawnianiem kosztorysów Sprawa wylądowała w Sądzie

~Don poniżej

Nie wyspowiadales się jak trzeba na błoniach.Powtórz

~@Informacje?

Wpis Mirabelki o drzewach i dezinformacji, ty brednie o kosztorysach i hulajnodze...
Piecze z tyłu? No to czopki!

~@jazda

Manukun pisze inteligentnie dla inteligentnych.To dlatego masz z tym problem.

~Informacje?

No wiesz Mirabelka,jak dotąd to raczej dezinformuje twój prezydent,który lekceważy ludzi.Slyszalas może o próbie innego dezinformowania i braku udzielania informacji o kosztorysach?
Znasz podstawowe zasady funkcjonowania prawa?
No tak,ale o jakim prawie my mówimy
Zanim napiszesz jakieś głupoty zastanów się.
Dobre miejsce prezydenta to jeżdzić nocą na prywatnej hulajnodze Ale nie wracać już do sprawowanego urzędu.

~Mirabelka

I WŁAŚNIE TAK MYŚLĄ ORAZ DEZINFORMUJĄ CI "EKOLODZY"
"Chciałbym żeby prezydent miasta, Rada Miasta, osoby odpowiedzialne za zieleń w Stalowej Woli jasno powiedziały gdzie będą planowane wycinki."

NIKT NIE PLANUJE ŻADNYCH WYCINEK!
Dojdzie to w końcu do miejsca między uszami, gdzie hula wiatr?

~Nostradamus

Dzisiaj, czyli w środę 26 czerwca Pan z Wolnych Rzek przekona się w jaki polityczny sposób rozegrana zostanie cała akcja.
Wszystko będzie na sesji miejskiej, pod jego nieobecność.

jazda

Manukun codziennie pisze brednie. Chłopaku może zostawię Ci olej pod metalowcem. Wlejesz sobie do tej pustej głowy. Może rozumu dostaniesz. A co powiesz na temat basenu, bo otworzyli w Stalowej na wakacje.

~@Wyborca

Jak na przejażdżkę prywatnie prywatną hulajnoga ,to strasznie Lucek się ofotografowal i obszernego wywiadu udzielił
Ha ha ha

~Sześć 6 7

Kwiczą trolle opozycji, w dupie mają drzewa.
Hejtu nawstawiać, kasę z bankomatu w metalowcu odebrać i szlus!

~skarpa,ciak

Teraz to Lucka -bucka głowa rozbolała ,bo lud miał słuchac i tylko skakac z radosci na nowych placach zabaw,a tu jacyś mieszkacy sie buntuja.Tyle ludzi sie podpisało to trudno bedzie wszystkich przesłuchac na komisariacie,jak by było kilkanascie osób to mozna by było zastraszyc policja i byłby spokoj.Ma Lucek teraz problem ,co tu zrobic z buntownikami,tyle jeszcze drzew do wyciecia i nie da sie tego zrobic po cichu.Chyba zostanie mu wyjscie awaryjne i stanowisko posła=osła na Wiejskiej.

~Żałosny

@wyborca
Jak Lucjusz uciulal na hulajnogę j?Widziales jego oświadczenie majątkowe?
Jak się robi żeby starczyło przy takiej słabej kondycji finansowej na prywatną?Poradż
Prywatnie też po nocy jeździć nie może,bo wódz musi się wyspać żeby był w pełni sił w dzień pracować dla nas

~PRAWDA

A jak było spotkanie ze specjalistą od drzew kilka miesięcy temu to NIKT z tych osób nie przyszedł!
Gość policzył drzewa w mieście, wskazywał dobre i złe strony drzewostanu...
Pół zajeban*go ekologia nie było na spotkaniu.
Tak oni się interesują FAKTYCZNIE drzewami w Stalowej Woli!!

~@manekin

Że manekin zarzuca komuś (@student)nieznajomość Stalowej Woli!?!
Hahahaha! Trzymajcie mnie bo umrę!
Manekin nie mieszka w Stalowej Woli, sam pisze brednie wykazujące nieznajomość miasta i głupotę, a jakiemuś gościowi zarzuca nieznajomość miasta!
No właśnie wieloryb przeszedł przez ucho igielne!
Nie dość że to płatny hejter to ultrahipokryta...

~Gołąb

Szkoda tylko ludzi zwykłych że zostali wciągnięci w tą gierkę polityczną pod pretekstem "nie wycinamy drzew"
Jutro na sesji pewnie zobaczymy lans na potęgę politykierów.
Autora nie będzie, bo to student i sesję jeszcze ma.
Ot, żywot...

wyborca

@~ he he..: Powinniśmy myśleć perspektywicznie i podejmować działania, aby zahamować wymieranie miasta. Póki co takich działań nie widzę.

@~Żałosny: Prywatna hulajnoga to prywatna sprawa Lucjusza. Niech jeździ i daje przykład.

@~Ekolog: Trzeba edukować. Jak widać, edukacja leży.

@~mieszkaniec: Drzewa trzeba pielęgnować, a nie wycinać. Marzy ci się większy parking, co?

@art2deco: Nie potrzeba żadnych rebeliantów. Wystarczy, że ludzie zaczną się jednoczyć i działać we wspólnej sprawie.

@~skarpa34: Ludzie widzą, ale nic nie mogą zrobić. Nie są informowani o planowanych wycinkach.

@~turysta: Nie rozróżniasz. Wycina się zdrowe drzewa na naszych osiedlach, gdzie nie powstanie żadna nowa praca.

@manukun: Jak zawsze w punkt.

Miasto jest dla ludzi. Miasto ma być przyjazne ludziom. Po bezdrzewiach nie da się chodzić. Nie da się przebywać dłużej niż 5 sekund. Takie miasta wymierają, bo nikt nie chce spędzać czasu na zewnątrz. Byle do auta.

~---he he

Wiesz co weź hulajnogę i się przjedż z dynamicznym Łuckiem
Ha ha ha ha ha ha ha
Później dynamicznie wyspowiadaj na błoniach.Na końcu dostaniesz dynamicznie Luckowym masztem.w łeb izobaczysz dynamicznie rozbierającą się na instagramie żonę jednego prezesa.

Madea

no w końcu jakieś zainteresowanie tą ważną sprawą!, tylko z jakim skutkiem, to się przekonamy

~ he he..

osiołki opozycyjne wy nie pojmujecie ze taki trend panuje w kraju. Małe miasta upadaja i wyludniaja sie .Czy to takie trudne do was do ogarniecia??. I tak nasza Stalówka w porównaniu do innych miast ma sie dobrze a to za sprawą naszych dynamicznych władz.Brawo Lucek brawo PiS!!!!!