XII Królewski Jarmark w Pysznicy

Image

Nie od parady Pysznica ma taką, a nie inną nazwę. Założona została przez króla, którego zachwyciła… woda. Jest więc okazja do świętowania i celebrowania historii i legendy.

Jarmark Królewski zawdzięcza swoją nazwę królowi Zygmuntowi Augustowi, który polował w pysznickich lasach i spragniony zsiadł z kona, by napić się wody ze strumyka, a że była ona orzeźwiająca i pyszna, osada którą kazał założyć nazwał Pysznicą, a strumykowi, który ugasił pragnienie króla, nadano nazwę Pyszenka. Pyszniczanie wspominają tamtą historię bawiąc się na jarmarkach zwanych królewskimi.

Jak bardzo ta tradycja jest chętnie kultywowana widać po frekwencji. Mieszkańcy nie tylko licznie przybywają na jarmark, ale i słuchają muzyki, śpiewają, tańczą i cieszą się swoim świętem. Tym razem w ramach XII Królewskiego Jarmarku w Pysznicy odbyło się szereg imprez. Na początek I Pysznicki Cross Rowerowy, następnie turniej szachowy, koncert Over Us, koncert zespołów artystycznych z Domu Kultury w Pysznicy, program cyrkowy dla dzieci Leopolis, koncert kapeli góralskiej Zbóje, rewia kabaretowa Viva miraż. Gwiazdą wieczoru jest znany i ceniony zespół Video.

Podczas imprezy rozstrzygnięto również konkurs kulinarny Pyszne smaki lasowiackiej ziemi. W niedzielę można było skosztować pysznickich smaków i pobawić się w wesołym miasteczku. Odbyły się również rodzinne warsztaty kulinarne z udziałem kucharza Jerzego Nogala znanego z telewizji.

Kolejny jarmark już za rok.

Materiał video


Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~mil

Ale tłumy.... na odpuście w Studzieńcu jest więcej ludzi.

~kaka król

Ajjjjjjj Kaka smiech2