Dobra kawa. Jakie ziarna wybrać, by cieszyć się pysznym naparem?

Image

Zamiast nijakiej kawy rozpuszczalnej lub popularnej „zalewajki” coraz częściej wybieramy napary przygotowane z kawy świeżo palonej z użyciem odpowiednich sprzętów. Jak zacząć swoją przygodę z dobrą kawą?

1. Kawa świeżo palona – jak wybrać?
2. Kawa speciality – o co w tym chodzi?
3. Kawa świeżo palona – jak przygotować?

Kawa towarzyszy Polakom od XVII wieku, niemal od razu stając się ważnym elementem codzienności i świątecznych przyjęć. Dopiero niedawno zaczęliśmy jednak zwracać uwagę na jakość ziaren i powstającego na ich bazie napoju. Interesuje nas to, w jaki sposób ziarna zostały wyprodukowane i wypalone, chętnie też eksperymentujemy z różnymi metodami przygotowania naparu, z których niektóre bywają naprawdę zaskakujące.

Z tego powodu stopniowo rezygnujemy ze wszechobecnych na sklepowych półkach gotowych, zmielonych mieszanek ziaren o długim terminie do spożycia, coraz chętniej wybierając świeżo wypalaną kawę, którą należy wykorzystać maksymalnie w ciągu trzech miesięcy. Zmielone zaraz przed parzeniem i przygotowane w odpowiedni sposób dają napój, którego w żaden sposób nie da się porównać się „zalewajką” lub kawą rozpuszczalną.

Kawa świeżo palona – jak wybrać?

By cieszyć się doskonałym smakiem kawowego naparu, należy wybrać odpowiednie ziarna. Podczas zakupów szczególną uwagę zwróćmy na datę wypalania. Przyjmuje się, że wszystkie swoje właściwości ziarna zachowują przez trzy miesiące od palenia. Po tym czasie ich jakość stopniowo zaczyna się pogarszać, co ma wielki wpływ na smak naparu. By tego uniknąć, warto wybierać kawę z małych, lokalnych palarni, takich jak https://www.tommycafe.pl/.

Nie bez znaczenia jest też pochodzenie ziaren. Kawa uprawiana w Afryce (przede wszystkim w Kenii i Etiopii, a w mniejszym stopniu także w Ugandzie, Kamerunie czy Togo), cechuje się kwiatowo-cytrusowymi nutami, co czyni przygotowany z niej napar orzeźwiającym i pobudzającym. Ziarna z Indii, Indonezji, Malezji są zaś dużo cięższe i pełniejsze, a dominują w nich akcenty orzechowe, czekoladowe oraz suszonych owoców. Podobny profil mają kawy z Ameryki Południowej i Środkowej – między innymi z takich krajów jak Brazylia, Kostaryka, Dominikana czy Peru.

Kawa speciality – o co w tym chodzi?

Ogromny pływ na to, jaki smak będzie miała kawa ma sposób jej produkcji – zarówno, jeśli chodzi o jej uprawę, jak i sposób palenia. Z tego wynika fenomen kaw speciality – a więc produktów najwyższej jakości, posiadających wszystkie cechy dobrej kawy. By dane ziarna mogły zostać zakwalifikowane do tej grupy, muszą pochodzić z certyfikowanych upraw działających z poszanowaniem dla środowiska naturalnego i pracujących na nich ludzi.

Kawa speciality to też odpowiedni sposób palenia. Ten jest uzależniony od rodzaju ziaren, a także przeznaczenia gotowego produktu – zwłaszcza proponowanej metody parzenia. Kawa stworzona do parzenia metodami przelewowymi powinna być jaśniej palona, zaś ta, którą zaparzać się będzie metodami ciśnieniowymi musi cechować się nieco wyższym stopniem palenia.

Kawa świeżo palona – jak przygotować?

Nawet kawa świeżo palona nie będzie jednak dobrze smakować, jeśli nie przygotujemy jej we właściwy sposób. Metoda parzenia powinna być dostosowana do sposobu palenia ziaren, naszych upodobań oraz możliwości sprzętowych. Do wyboru mamy między innymi:

• ekspres przelewowy: najpopularniejszy w warunkach domowych typ ekspresu. Jest stosunkowo tani, łatwy w obsłudze i daje dość orzeźwiający napój;[n] • drip lub Chemex: ręczne metody przelewowe, pozwalają na zachowanie większej kontroli nad przygotowywanym naparem – dlatego są chętnie wybierane przez profesjonalnych baristów;
• ekspres ciśnieniowy: dość drogie i duże urządzenie, najczęściej używane w kawiarniach i restauracjach. Daje esencjonalny napar – espresso;
• kawiarkę: pozwala na przygotowanie namiastki espresso w domowych warunkach na kuchence. Istnieją też wersje autonomiczne, zasilane prądem;
• french-pressa: popularne i tanie narzędzie umożliwiające szybkie przygotowanie naparu o właściwościach plasujących go między espresso, a przelewem;
• AeroPressa: innowacyjna metoda wykorzystująca metodę maceracji i przeciskania pod niewielkim ciśnieniem.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.