Monitoring miejski skutecznie wyłapuje wandali

Image

Wandalizm w Stalowej Woli stanowi duży problem. Media często opisują akty dewastacji. Teraz głupota jest skutecznie ścigana okiem kamer.

W 2018 roku miasto przystąpiło do wdrażania inteligentnego systemu bezpieczeństwa. Sztab Stalowowolskiego Centrum Monitoringu Wizyjnego mieści się przy ulicy Kwiatkowskiego, w budynku dawnej dyrekcji generalnej. W Stalowej Woli jest wiele miejsc, które powstały w ostatnim czasie, a o które trzeba odpowiednio zadbać, by nie uległy dewastacji. Są to między innymi: Park Miejski z szeregiem atrakcji takich jak: Park Wodny, Park Linowy, place zabaw czy siłownie terenowe, błonia nadsańskie, skatepark, liczne place zabaw itp. Również mieszkańcy chcą czuć się bezpieczni. Sieć kamer na pewno przyczynia się do komfortu życia. Skutki aktów wandalizmu kosztują drożej niż utrzymanie monitoringu. Teraz za swoje czyny każdy musi odpowiedzieć. Efekty pracy kamer już są widoczne.

- Niestety, poziom wandalizmu na terenie Stalowej Woli jest dość wysoki. Ponosimy z tego tytułu wysokie koszty: i miesięczne, i roczne. Niestety, okres wakacyjny jest tutaj rekordowy. Przede wszystkim monitoring daje nam dobre narzędzie do tego, żeby reagować i żeby również przekazywać odpowiedni materiał do policji. Kilkukrotnie udało już się złapać tych, którzy dokonywali takich bardzo bezsensownych aktów wandalizmu na terenie Stalowej Woli- mówi Lucjusz Nadbereżny.

Rozrabiające osoby nie są bezkarne. Sprawnie i szybko trafiają przed wymiar sprawiedliwości. Mieliśmy okazję przekonać się o tym niejednokrotnie.

- Dotyczyło to parku, „grzybka”- tej kawiarenki „Pod Sosnami”, która tam się znajduje. Było tam zniszczenie szyby. Dotyczyło to również błoni nadsańskich, gdzie monitorowane są wjazdy. Była np. taka sytuacja, że samochód pędził przez drugą część błoni nadsańskich i uszkodził ławkę, która później została gdzieś wyrzucona nad San. Takie rzeczy są nagrane, jest to zgłaszane policji i osoby, które dopuściły się aktów wandalizmu są w bardzo szybkim czasie namierzane- mówi prezydent.

I dodaje, że już teraz można powiedzieć, że monitoring się sprawdza i jest bardzo pomocny w ustaleniu sprawców zniszczeń. Monitoring się rozrasta. Wkrótce sieć kamer pokryje miasto czyniąc je bezpiecznym.

- Planujemy rozbudowę o główne ciągi komunikacyjne. Projekt jest przewidziany do realizacji jeszcze w tym roku o objęcie głównego skrzyżowania Jana Pawła II z KEN, skojarzenie al. Jana Pawła z 30 przystankami, które będą miały kamery 360 stopni co pozwoli jeszcze lepiej śledzić osoby, które dopuszczają się stanów zagrożenia na terenie miasta- mówi prezydent.

Są plany, by podgląd monitoringu miała również policja. System z powodzeniem działa jeszcze w 3 miastach w Polsce. Jest to system inteligentny, obsługiwany przez 3 operatorów. W pomieszczeniu na dużej ścianie wyświetlany jest obraz z kamer. W sytuacji, gdy coś będzie się działo na mieście, sam „wyłapie” niebezpieczną sytuację i „wrzuci” ją na ścianę zwracając uwagę, że trzeba szybko zareagować (np. nagle wstrzymany zostanie ruch na ulicy, dojdzie do szarpaniny, ktoś podrzuci jakiś pakunek i ucieknie). Operator może zareagować w sytuacji np. pożaru lub zagrożenie życia ludzkiego, gdy ktoś zasłabnie, ulegnie wypadkowi. Na jednym stanowisku można na raz oglądać widok z 16 kamer (maksymalna liczba dopuszczana w percepcji do podglądu). Takich stanowisk przewidziano aż trzy. W wydzielonym pokoju odpowiednie służby (policja, prokuratura) mogą zapoznawać się z nagraniami. System może śledzić osobę, która doprowadzi do niebezpiecznego zdarzenia. Posiada możliwość identyfikacji twarzy. Pozwala to na „współpracę” wszystkich kamer w mieście, które natychmiast po zdarzeniu podejmą próbę odnalezienia na terenie Stalowej Woli sprawcy ustalając trasę, którą przemierzy. Docelowo w mieście ma pojawić się aż 500 kamer. System obejmuje również kamery podwójne (śledzenie równoczesne dwóch przestrzeni z jednej kamery).

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Anioł

A ten na górze po lewej to co tak codziennie tam stoi czy tylko do zdjęcia. Przypominają mi się czasy danej dobrej komuny, wtedy też ci co byli u władzy ciągle za coś byli wynagradzani. Teraz też sami sobie nagrody wręczają - ostatnia żenująca to dla najlepszego prezydenta w województwie. Na pierwszy rzut myślałem, że to dla najbardziej zadłużonego miasta od banku

~yurek

To kto nie zagłosował na Zbereznego to teraz moze narzekać ze ciemnogrod u nas i zadłuzone miasto pod okiem kamer .A za kamerami pedofil siedzi.

~SYLWIO

SAMI WYBRALIŚCIE PISIAKA NA PREZYDENTA TO TERAZ BĘDZIECIE MIEĆ INWIGILACJĘ!!!! DO KOGO TE ŻALE???

~ormowiec555

Kamery to głupota do kwadratu.Za moich czasow nie było kamer bo ludzie sami donosili kogo trzeba.Siec sasiadow konfidentow i kamery sa nie potrzebne.

~~Marioturbia

Na zatorze zapraszam wsioku tylko buty ze słomy otrzep.

~Marioturbia

Kibice ze Stalowej widac mają we łbach siano i maryche ... banda jełopów i picz internetowych

~Marioturbia

kibic3 przyjedz pizdeczko do turbi jak taki cwany w necie jestes ... imbecylu

~dziadek

W tym mieście kamery powinny być na każdym kroku !!! ..

~Gosc

Unia europejska zafunduje kamere na kazdym rogu twojej uicy zebys czul sie "bezpieczny"
Ktos jeszcze pamieta ten spot ?
Inwigiliacji kolejny poziom

~milicjant

Bezpieczenstwo dzieki kamerom to kłamstwo .IDZIE dwóch bandziorów i spotykaja emerytke .Chca zabrac jej kase i napewno policjant nie zjawi sie natychmiast .Zanim przyjedzie radiowoz to bandziory juz dawno gdzies pojda.Kamera tylko podglada ,no chyba zeby miala jakis karabin podpiety to co innego by było.Za PRL u nie było monitoringu i bylo bezpieczniej.

~???

500 kamer w takiej mieścinie obsługiwane przez nie wiadomo kogo przy takiej technologii to lekka przesada. No chyba, że ktoś bardzo lubi śledzić, kontrolować i podglądać. Ktoś się zapatrzył na metropolie tylko zapomniał, że nam do nich daleko. I te ciągłe teksty o dewastacjach, zatrudnieniu policjantów na wakacje żeby było bezpiecznie jakby nie wiadomo co się w tym mieście działo, był nie wiadomo jaki napływ ludności a drzwiami i oknami dobijali się turyści z całego świata bo były tu same cuda architektury, malarstwa i nie wiadomo jakie cuda jeszcze. Można zrozumieć parę miejsc najbardziej narażonych jak w każdym mieście ale aż na taką skalę podglądanie? Człowiek jest mieszkańcem a nie więźniem którego na każdym kroku trzeba obserwować i nie może się podrapać, wyjść na balkon posiedzieć żeby go kamery nie obserwowały. Może ktoś by raczej pomyślał o jakiś lekcjach dla dzieci o poszanowaniu dobra wspólnego , cudzej własności i nauczył czegoś od najmłodszych lat jak niektórzy rodzice mają z tym problem a nie szedł jedynie po najprostszej linii i wmawiał ludziom, że jedyne czego pragną najbardziej na świecie to kamera na każdym rogu bo tu tak niebezpiecznie.

~Stefan

A kto się zajmie monitorowaniem tego co się dzieje w miejskich organach jak klub, ostatnie utworzenie szkoły mistrzostwa sportowego? Czy wszystko na pewno jest zgodnie z prawem?

~milicjant

Zacznie się od policji kamery na każdym kroku potem czipy pod skora a tatuaż na reku !!jeszcze z 10 lat i będziecie kasta roboli a władcy będą wami rządzili za pomocą kompoterow !!Cieszcie się taka dola ciemniaki !

~kibic3

Monitoring nie łapie tylko nagrywa mordy,ale jak jest ciemno to nic w tych kamerach nie widac i mozna pakowac w szybe z buta i napewno nikt nie rozpozna.Jak szybko zbutuje sie ławke i oddali sie z miejsca zdarzenia to psiarnia przyjedzie spisze i pojedzie bez złapania kogokolwiek.Ile to razy radiowoz przyjechał a sprawcy juz poszli w inne miejsce.To nie tak łatwo złapac vandalsa.Nadberezny ma podobno jezdzic na hulajnodze i spisywac gdzie gromadza sie wandale,narkomani i chuligani.Kiedy otwarcie stadionu ?bo wkurzeni kibice cos zdemoluja.

~boby

Brawo brawo Panie Prezydencie jesteś gość!!!

~Kapusta

Rozwazanie nad monitoringiem czy drogą to jak zastanawiać sie czy zjeść kanapke czy gwoździe.

~siwy

ile to bedzie kosztowac podatnika? nie lepiej zrobic drogę?

~mieszkaniec

I TAK MA BYĆ niech płacą za swoją głupotę.Jak potrafią niszczyć to i potrafią płacić ze swojej kieszeni nawet żeby mieli chodzić na golasa gdyby nie mieli jak zapłacić

~Wieśiek

Jest dużo spraw w Stalowej Woli co powinny niektóre organy być poinformowane człowiek nic nie winien ma poobrywane klamki u samochodu lusterka pobite zdechłe kawki w ogrodzie gdzie my jesteśmy.
W blokach jawny handel kotami .Jak strasznie cierpią dzieci .Niema nikt litości nad nikim. A dranie woła wyzdychacie . Czekajmy na to.

~Lux

Idź naszczaj rodzicom na łeb ,że takiego pustaka "wychowali". Nie umiecie uszanować to będziecie szczochy płacić.

manukun

Do systemu monitoringu powinni podłączyć widok z kamer w autobusach. Kilkanaście mobilnych urządzeń, które przemieszczają się po mieście. Do tego natychmiastowa reakcja w razie kolizji czy wypadku

~ula

Ciekawe kto obsługuje ten monitoring. Czy są to nowo zatrudnieni pracownicy na etatach UM. Jeśli tak to w jaki sposób odbywa się nabór na te stanowiska. Nie widziałem żadnych ogłoszeń o naborze pracowników na stronie BIP, UM. Może mi to ktoś wyjaśnić. Podobnie ma się sprawa z 5 czy też 6 osobami, które maja niby penetrować teren miasta o czym pisze w artykule o hulajnodze Lucyfera.

~policjant

milicjant
ten pan ze zdjecia ma problemy z liczeniem do 20 wiec nie oczekuj zbyt wiele

~milicjant

Aczy ten pan na zdjęciu ma percepcje na 16 kamer ?Watpliwe !!

~kibic

A czy jak pojde się wyszczac lub wysrac w krzaki z powodu braku miejskich kibli tez mnie namierza i ukaraja ?

~mieszkaniec

No w końcu wezmą się za zwolennikow totalnej skończy się bezkarne mazanie haseł propagandowych po stalowowolskich chodnikach, skończy się łażenie buciorami po pomnikach!

Pepsi

Brawo, wreszcie się jeden z drugim zastanowi zanim zrobi coś głupiego!

~tuiteraz

Przede wszystkim zapobiegać dewastacji lub ją ograniczać, czyli przede wszystkim policja powinna mieć wgląd w monitoring i reagować w trakcie akcji wandali i zatrzymywać zanim zdążą więcej zepsuć, a nie wtedy, jak się wyładują i rozejdą.