„COP potencjałem rozwoju oraz innowacji w konstrukcjach i technologiach specjalnego przeznaczenia”

Image

5 czerwca w budynku Politechniki Rzeszowskiej rozpoczęła się trwająca 3 dni II Międzynarodowa Konferencja Naukowa „COP potencjałem rozwoju oraz innowacji w konstrukcjach i technologiach specjalnego przeznaczenia”.

Głównym celem konferencji jest przedstawienie oferty i możliwości badawczych dla przemysłu zbrojeniowego. Pozwala ona na wymianę doświadczeń, poglądów oraz wiedzy pracowników uczelni i przedsiębiorstw dla potrzeb zacieśniania współpracy z Hutą Stalowa Wola S.A. oraz ich kooperantami. W trakcie konferencji przedstawiane są najnowsze osiągnięcia z materiałoznawstwa, konstrukcji i technologii specjalnego zastosowania. Prezentowane są także wystawy sprzętu oraz aparatury badawczej i naukowej.

Tematyka konferencji dotyczy zagadnień z zakresu: technologii specjalnych (w tym: spawalnictwa, odlewnictwa, przeróbki plastycznej, obróbki mechanicznej i montażu), nowoczesnych narzędzi i badań, innowacyjnych technik i metod wytwarzania oraz jakości i organizacji produkcji.

Podczas pierwszego dnia konferencji jej uczestnicy mogli m.in. zobaczyć i wysłuchać prezentacji dotyczącej HSW S.A. i Autosanu. Poruszono różne interesujące zagadnienia dotyczące m.in. metali ziem rzadkich w przemyśle obronnym i metalurgicznym, techniki naprawy elementów ram i wzmocnień konstrukcji nadwozia, możliwości zastosowania kwasu Poli (3-hydroksymasłowego) w przemyśle obronnym. W czasie konferencji głos zabierali prelegenci m.in. z Polski, Słowacji, Ukrainy.

- Wykłady są bardzo specjalistyczne. Jeśli ktoś jest związany z technologią, to warto żeby wysłuchał każdego z nich. Warto się dowiedzieć w jakim kierunku rozwija się nauka, w jakim kierunku idzie przemysł, gdzie tworzą się nowe pomysły, nowe technologie, jak to będzie funkcjonowało za kilka lat- podkreśla Andrzej Trytek z Politechniki Rzeszowskiej.

Jak podkreślił prezes Huty Stalowa Wola Bartłomiej Zając organizacja tego typu konferencji jest doskonałym przykładem połączenia nauki i przemysłu.

- Jeżeli mówimy o współpracy na linii nauka – przemysł, to ta współpraca zdecydowanie się materializuje. To już druga konferencja, w której Huta Stalowa Wola może być jej współorganizatorem. Poruszamy tu ważkie tematy z dziedziny nauki, technik, współpracy przemysłu z nauką. W Hucie Stalowa Wola są również prowadzone zajęcia dydaktyczne. Pracownicy huty wykładają i biorą aktywny udział w życiu uczelni, wykładają tutaj przedmioty, prowadzą zajęcia laboratoryjne i ćwiczenia w Hucie Stalowa Wola. Dzisiaj ta współpraca nabiera takiego realnego charakteru. Prowadzimy też rekrutację na liczne stanowiska w Hucie Stalowa Wola i tutaj wspólnie z Politechniką, pracownikami i wykładowcami staramy się znajdywać tych najlepszych studentów- mówi Bartłomiej Zając, prezes Huty Stalowa Wola.

Ze ust uczestników konferencji padało wiele miłych słów pod adresem jej organizatorów.

- Chciałem podziękować za to, że ta konferencja jest organizowana po raz drugi. Cieszę się, że do tej pory byłem na obu. Jest to dla mnie cenne z wielu powodów. Jako inżynier chętnie posłucham o nowych rozwiązaniach, potencjalnych naukach, przemyśle. Na pewno ten potencjał jest wielki, zwłaszcza tutaj, w Centralnym Okręgu Przemysłowym. My nawiązujemy dzisiaj, współcześnie do tych najlepszych tradycji, kiedy Centralny Okręg Przemysłowy był tworzony, kiedy potrafiliśmy w krótkim czasie, jako Polacy, projektować, produkować bardzo nowoczesny sprzęt, wyposażać polską armię w niego. (...) Dziś mamy dobre czasy z wielu powodów, ponieważ z budżetu naszego państwa przeznaczamy ogromne środki na modernizację techniczną polskiej armii, gdzie sprzęt jest produkowany również w Polsce. Gratuluję prezesowi i pracownikom Huty Stalowa Wola, że huta jest znów liderem, że produkuje naprawdę znakomity sprzęt- mówi Wojciech Buczak, wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Wojciech Buczak pogratulował Hucie Stalowa Wola oraz Politechnice Rzeszowskiej wzajemnej współpracy, która przynosi realne korzyści dla obu stron.

- Zarówno lista prelegentów, jak i program potwierdza, że Politechnika Rzeszowska podjęła ważny i interesujący temat. Cieszy również fakt, że współpraca podjęta pomiędzy 5 polskimi uczelniami w ramach koncepcji "COP – Tradycja, Obronność" rozwija się i przynosi wymierne korzyści- mówiła Renata Knap, wiceprezydent Stalowej Woli.

Organizatorami konferencji są: Wydział Mechaniczno- Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli, Huta Stalowa Wola S.A., Miasto Stalowa Wola oraz Wojskowy Instytut Technik Uzbrojenia. Patronat nad tym wydarzeniem objęli Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin oraz Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Komentarze

Możliwość komentowania tego artykułu została wyłączona