W PSP 12 będzie remont kuchni

Image

Kuchnia w Dwunastce bez wątpienia wymaga remontu. Radni na dokumentację związaną z jej modernizacją przeznaczyli 200 tys. zł. W tym roku więcej nic się nie zdarzy w tym temacie.

Jak powiedział podczas obrad sesji Rady Miasta Damian Marczak przygotowywanie posiłków w PSP 12 przebiega w złych warunkach. Radni nie powinni pozwolić na taki stan rzeczy.

- Poprzedni prezydent miał trochę inny pomysł na zapewnienie posiłków dla naszych dzieci, dla uczniów szkół i przedszkoli. Państwo zdecydowaliście w zeszłej kadencji, że będzie to odbywało się poprzez kuchnie zlokalizowane na terenie placówek oświatowych, ale niestety, nie poszło za tym odpowiednie finansowanie- mówił radny Marczak.

Równocześnie zaapelował, by „nie rozdrabniać się” w działaniach i od razu za temat zabrać solidnie przeznaczając pełną kwotę na remont kuchni już w tym roku. Robiąc na raty zawsze jest drożej i nie ma pewności, że w przyszłym budżecie znajdą się środki na ten cel.

Jak wyjaśniła wiceprezydent Renata Knap wykonanie prac projektowych pozwoli zorientować się w pełnych kosztach zadania. Nie chodzi o odkładanie remontu w czasie, lecz przygotowanie się do niego kompleksowo.

- Trudno jest ocenić, czy da się jeszcze w tym roku, przez de facto 6 miesięcy, zrobić pełen zakres prac, które są wycenione na 2,7 mln zł brutto, w sytuacji przeprowadzenia dużego przetargu, co może potrwać do 2- 3 miesięcy, bo takie są procedury prawa zamówień publicznych. Zostałyby dwa miesiące. Musiałbym zasięgnąć opinii fachowców, czy istnieje organizacyjna możliwość, żeby jeszcze w tym roku te prace zrobić- mówi naczelnik Wydziału Realizacji Inwestycji i Transportu Sylwester Piechota.

Zakres robót dotyczyłby stołówki i pomieszczeń pod nią, wzmocnienia stropów, wymiany instalacji, urządzeń na nowe (te trzeba zamawiać i czekać na ich dostawę czasem bardzo długo, nawet po kilka miesięcy ze względu na to, że są to urządzenia specjalistyczne).

- Mamy kompletną dokumentację, mamy projekt, bo inaczej nie bylibyśmy w stanie oszacować tak precyzyjnie kosztów modernizacji. Formalnie, dokumentacyjnie jesteśmy gotowi do ogłoszenia przetargu- mówi naczelnik.

Trzeba również sprawę rozeznać logistycznie. Uczniowie muszą mieć zapewnione posiłki w szkole, a to przy remoncie będzie trudne. Radna Renata Butryn zapytała o pewną nieścisłość. Skoro, jak mówi naczelnik jest już pełna dokumentacja, o jakich pracach projektowych mówiła wiceprezydent?

Jak wyjaśnił naczelnik, faktycznie stara dokumentacja istnieje, ale kosztorysy zdezaktualizowały się z czasem, zmieniły się ceny nie tylko materiałów, ale i usług. Poza tym należy sporządzić szczegółowa specyfikację zamówienia. Pełnej dokumentacji do złożenia przetargu więc nie ma. Dzięki tej starej udało się oszacować wstępną kwotę remontu.

- Ja bym poprosił o wspólne ustalenie zeznań naczelnika i pani prezydent, ponieważ chciałbym się dowiedzieć, czy te 200 tys. zł idzie na dokumentację, czy częściowe prace, czy w końcu na coś innego- dopytywał się zdezorientowany rozmowami radny Andrzej Szymonik.

Jak stwierdził przewodniczący RM Stanisław Sobieraj pieniądze i tak w sumie idą na jeden cel, ostatecznie prowadzący do remontu.

- Aktualizacja kosztorysów inwestorskich jest elementem dokumentacji- rozwiał wątpliwości Sylwester Piechota.

Naczelnik dodał, że po zasięgnięciu informacji u pracownika, który zajmuje się tematem może powiedzieć, że roboty budowlane zakończyłyby się końcem lutego 2020 roku. Później trzeba by ogłosić kolejny przetarg na zakup wyposażenia kuchni. Kolejnym etapem będzie odbiór instalacji przez inwestora i służby. Realny koniec całego zadania, gdyby już teraz ogłosić przetarg, nastąpiłby końcem przyszłego roku. Jako, że padły kolejne pytania co do kosztów, ogłoszono przerwę w obradach.

Po niej głos zabrała wiceprezydent mówiąc, że roboty budowlane zostały oszacowane na kwotę 2 mln 333 tys. zł, około 426,7 tys. zł miałoby kosztować wyposażenie. Sama wentylacja ma pochłonąć aż 400 tys. zł. Pieniądze będą zabezpieczone w Wieloletniej Prognozie Finansowej.

Ostatecznie 14 radnych było za przyjęciem uchwały, 2 przeciw (Damian Marczak i Andrzej Szymonik), 3 wstrzymało się od głosu (Leszek Brzeziński, Renata Butryn, Dariusz Przytuła). 4 osoby były nieobecne (Maria Chojnacka, Joanna Grobel- Proszowska, Jan Sibiga, Franciszek Zaborowski).

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
manukun

Po co utrzymywać 3 oddzielne kuchnie w 3 budynkach oświatowych w odległości 100m? Za kasę na remont jednej kuchni możnaby żłobek zbudować...

~Malkontent

Może zamiast modernizować samą kuchnię taniej wyjdzie zbudować nową szkołę.

~ciekawe

Modernizacja kuchni i stołówki w szkole za prawie 3mln złotych. Za 3 miliony można zbudować od podstaw 6 domków jednorodzinnych, każdy z kuchnią, jadalnią, łazienką i ogródkiem.

~Mama

W szkole nr 11 taki remont trwał bardzo długo.

~roland

czy to prawda ze psp 12 ma się stać filią psp 11 ????

~Pepe

200 000 na aktualizacje kosztorysu - wchodzę w temat! A jak głupio tłumaczą, źe ceny się zmieniają to orzecież w przyszłym roku też będą inne - wyższe!