Społeczna ma patriotyczny mural

Image

25 maja w budynku Szkoły Społecznej odsłonięto mural z bohaterami lokalnymi AK: Stanisławem Bełżyńskim oraz Kazimierzem Pilatem.

W słoneczny dzień, w Szkole Społecznej w Stalowej Woli, miały miejsce dwa wydarzenia. Jednym z nich był Piknik Rodzinny z Niepodległą, zorganizowany w ramach projektu MoJo Ojczyzna (projekt dofinansowany przez Gminę Stalowa Wola, w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022). Ważnym wydarzeniem było uroczyste odsłonięcie muralu przedstawiającego dwóch bohaterów Armii Krajowej. Wśród zaproszonych na tę uroczystość gości znaleźli się między innymi: wiceprezydent Stalowej Woli Renata Knap, przedstawiciele: żołnierzy Światowego Związku Żołnierzy AK z prezesem Zbigniewem Markutem na czele, Fundacji KEDYW-u, Fundacji Przywróćmy Pamięć, przedstawiciele osób niesłyszących, uczniowie i rodzice, a także nauczyciele „Społecznej”. Jak mówiła dyrektor szkoły Agnieszka Iwan, dzisiejsza uroczystość jest efektem finalnym projektu MoJo Ojczyzna. I to właśnie w ramach tego projektu powstał szkolny mural, a także 5 krótkometrażowych filmów dokumentalnych, które można obejrzeć na youtube MoJo Ojczyzna pt.: Kazimierz Pilat, Kret, Józef Skoczyński, Szumielewicz i Franciszek Przysiężniak.

- Patronem naszej szkoły jest Armia Krajowa i misją naszej szkoły jest wychowywanie naszych uczniów do wartości. Naród, który nie zna przeszłości, nie ma korzeni i nie ma również swej przyszłości jest narodem, który umiera, jak powiedział Jan Paweł II. W związku z tym dla nas bardzo istotną rzeczą jest to, aby nasi uczniowie znali swoją historię- mówiła dyrektor Agnieszka Iwan.

Odsłonięcia muralu dokonali: wiceprezydent Stalowej Woli Renata Knap oraz prezes fundacji KEDYW Marek Wróblewski. Obraz przedstawia 2 lokalnych bohaterów AK: podchorążego Stanisława Bełżyńskiego (dowódca KEDYW-u AK, Obwodu Niwa Nisko- Stalowa Wola) oraz kapitana Kazimierza Pilata (Komendant Związku Walki Zbrojnej Stalowa Wola, Komendant AK Obwodu Nisko- Stalowa Wola, dręczony i torturowany przy ulicy, przy której stoi Szkoła Społeczna, jego ciało zostało bez szacunku zakopane gdzieś na terenie Parku Miejskiego).

Przy okazji wydarzeń w szkole odbywała się prezentacja sprzętu i umundurowania saperów -„ścieżka saperska”. Można było skosztować grochówki wojskowej, zjeść kiełbaski, szaszłyki, ciasta i różne inne smakołyki, a także skorzystać z licznych atrakcji. Dla ducha przygotowano szereg występów artystycznych. Na scenie stanęli uczniowie Społecznej, był też koncert jastkowickiej Grupy Rekonstrukcyjnej Żołnierzy Wojska Polskiego Wrzesień 1939.

Podczas pikniki zbierano pieniądze z przeznaczeniem na pomoc w tworzeniu pierwszego w Polsce Muzeum Kedywu Armii Krajowej. Znajduje się ono w Rozwadowie.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~jipek

Może będzie tam geokesz?

~Dzon

Kto autorem muralu ????