Gdzie EKUZ nie działa?

Image

EKUZ jest przydatny w przypadku wyjazdów zagranicznych. Gwarantuje ochronę zdrowotną, jednakże wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Jakie to ograniczenia? W jakich przypadkach EKUZ jest niewystarczający? Na te i podobne pytania odpowiadamy w poniższym tekście.

1. Czym jest EKUZ?
2. Czego EKUZ nie obejmuje?
3. Ubezpieczenie turystyczne

Czym jest EKUZ?

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest poświadczeniem regularnego opłacania przez daną osobę składek w Narodowym Funduszu Zdrowia w Polsce i w związku z tym przysługuje jej za granicą możliwość darmowego korzystania z publicznej opieki zdrowotnej. Opcja ta dotyczy jednakże jedynie 28 krajów należących do Unii Europejskiej, a także 4 członków EFTA (Szwajcaria, Norwegia, Liechtenstein i Islandia). W związku z tym w takich krajach (bardzo popularnych pod względem turystycznym w ostatnich latach) jak Czarnogóra, Albania, a także Mołdawia, Macedonia, Bośnia i Hercegowina, Ukraina czy Białoruś, nie można z niej skorzystać. Karta EKUZ - można ją wyrobić przez internet, przeczytaj więcej na ekuz.com.pl.

Czego EKUZ nie obejmuje?

Wspomniana karta obejmuje za granicą jedynie podstawową, publiczną opiekę zdrowotną, przede wszystkim ratującą życie. W zależności od państwa, zasięg EKUZ jest inny, jednakże w każdym ze wspomnianych wyżej obszarów nie obejmuje wykonywania specjalistycznych zabiegów medycznych, zakupu leków czy też dłuższej hospitalizacji. Nierefundowane są zazwyczaj w całości lub też w dużej części konsultacje z lekarzami-specjalistami, badania laboratoryjne, leczenie stomatologiczne, zabiegi specjalistyczne czy transport medyczny. Jakiekolwiek wizyty i zabiegi w placówkach prywatnych wiążą się z koniecznością opłat z własnej kieszeni. W takich przypadkach, aby uniknąć sporych wydatków, dobrze jest wykupić dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne turystyczne.

Ubezpieczenie turystyczne

Polisę zdrowotną czy na życie warto jest zakupić w przypadku każdego wyjazdu zagranicznego, bez względu na to, czy wyjeżdżamy do kraju, w którym EKUZ obowiązuje, czy też nie. Pomoże to nam poczuć się bezpiecznie i być przygotowanym na różne niespodziewane zdarzenia i wypadki. W szczególności jednak warto zakupić ubezpieczenie w sytuacji wyjazdu do kraju, w którym wydatki na leczenie są dla Polaków nierefundowane. Decydując się na zakup polisy, dobrze jest zwrócić uwagę na sumę gwarantowaną kosztów leczenia. Wartość ta określa granicę finansowania wydatków medycznych przez firmę ubezpieczeniową. Sumy owe powinny zostać dobrane pod kątem planowanej destynacji.

Więcej szczegółowych informacji na temat tego, kiedy EKUZ nie wystarczy, znaleźć można na stronie: https://ekuz.com.pl/kiedy-ekuz-nie-wystarczy/.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.