Czy da się przepisać kredyt gotówkowy na inną osobę?

Image

W życiu każdego z nas zdarzają się najróżniejsze sytuacje. Część z nich jesteśmy w stanie przewidzieć, lecz bardzo często to właśnie te nieprzewidziane mają największy wpływ na nasz dalszy los. Nieplanowane wydarzenia zdają się wyjątkowo stresujące dla osób, które związane są umowami na produkty finansowe, np. pożyczki. Czy w takim przypadku możliwe jest zrzeczenie się kredytu gotówkowego na rzecz innej osoby?

Po co przepisywać kredyt?

Przepisanie zadłużenia często może być jedynym rozwiązaniem w przypadku osób, które nie radzą sobie z regularną spłatą zobowiązań. Taka sytuacja dotyczy najczęściej pożyczek zaciąganych na większe kwoty, w tym również i kredytów hipotecznych. Nie jest to jednak jedyna sytuacja, która stanowi dobry pretekst do podejmowania takich kroków.

Chęć cesji może wynikać z innych powodów. Klasycznym przykładem może być tutaj rozwód, w którym przeniesienie całości kredytu na jedną stronę małżeństwa wydaje się dość rozsądnym pomysłem. Innym przypadkiem może być zaciągnięcie pożyczki dla kogoś, czyli sytuacja, w której docelowym odbiorcą gotówki jest osoba niewidniejąca na umowie kredytowej z bankiem. Po jakimś czasie od uzyskania kredytu kondycja finansowa takiego kogoś może przecież ulec poprawie, tym samym stwarzając sposobność regularnej spłaty rat.

Jakie warunki trzeba spełnić?

Instytucje finansowe muszą minimalizować ryzyko związane ze świadczeniem swoich usług, dlatego nawet w przypadku chęci przepisania kredytu gotówkowego na inną osobę, niezbędne będzie spełnienie kilku warunków.

Obrazek

Pierwszym z nich jest uzyskanie zgody wszystkich stron, których dotyczy sprawa: instytucji finansowej oraz kredytobiorców: obecnego i przyszłego. W przypadku kredytów gotówkowych opiewających na niewielkie kwoty, spełnienie tego kryterium może być wystarczające do rozpoczęcia całej procedury. Większe pożyczki będą wiązały się z koniecznością wykazania się przez „przejmującego” odpowiednią zdolnością kredytową.

W niektórych przypadkach konieczne może się okazać poręczenie osoby trzeciej lub też ustanowienie zabezpieczenia np. w postaci samochodu.

Na kogo można przepisać kredyt?

Kredyt gotówkowy może zostać przeniesiony właściwie na każdą inną osobę, która wyrazi na to zgodę i jednocześnie charakteryzuje się wystarczającą zdolnością kredytową. Nie ma więc znaczenia, czy zobowiązanie ma być przekazane małżonkowi, rodzeństwu czy sąsiadowi – jeśli ryzyko takiego działania będzie niskie, bank nie powinien mieć żadnych zastrzeżeń.

Gdzie szukać pomocy?

Dla wielu osób produkty finansowe pozostają sprawą dość skomplikowaną, w której niekiedy trudno jest się połapać. Dotyczy to także przekazywania zobowiązania komuś innemu, a w tym przede wszystkim sytuacji, w których udzielony został kredyt hipoteczny.

W takim przypadku warto jest skorzystać z pomocy profesjonalistów, np. pośredników finansowych. Z naszej strony możemy polecić firmę Expander - wystarczy jeść na stronę i wypełnić odpowiedni formularz kontaktowy.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.