Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w Stalowej Woli

Image

To nie pierwsza wizyta polityka w naszym mieście. Minister Sprawiedliwości w rządzie Mateusza Morawieckiego mówił o ministerialnym programie pomocowym dla osób pokrzywdzonych.

Konferencja prasowa zorganizowana została w poniedziałek 20 maja 2019 roku w Ośrodku Pokrzywdzonych Przestępstwem przy ul. Ofiar Katynia 8a (campus KUL). Chodziło o program pomocowy przygotowany przez ministerstwo. Minister podróżuje po Polsce, odwiedza ośrodki takie jak ten w Stalowej Woli chcąc dowiedzieć się jak funkcjonują i jakie mają problemy.

Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej (Fundusz Sprawiedliwości) jest funduszem celowym ukierunkowanym na pomoc osobom pokrzywdzonym i świadkom, przeciwdziałanie przestępczości oraz pomoc postpenitencjarną. Dysponentem Funduszu Sprawiedliwości jest Minister Sprawiedliwości. Środki Funduszu przeznaczane są na: pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem oraz osobom im najbliższym, zwłaszcza na pomoc medyczną, psychologiczną, rehabilitacyjną, prawną oraz materialną, pomoc postpenitencjarną osobom pozbawionym wolności, zwalnianym z zakładów karnych i aresztów śledczych oraz osobom im najbliższym, udzielaną przez zawodowych kuratorów sądowych oraz Służbę Więzienną, działalność podejmowaną lub powierzoną przez Dysponenta Funduszu, mającą na celu wsparcie i rozwój systemu pomocy dla osób pokrzywdzonych przestępstwem i świadków oraz pomocy postpenitencjarnej, a także przeciwdziałanie przyczynom przestępczości, polegającą w szczególności na: promowaniu i wspieraniu inicjatyw oraz przedsięwzięć służących poprawie sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz skutecznej readaptacji skazanych, podejmowaniu przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym i informacyjnym, w tym dotyczących przyczyn i uwarunkowań przestępczości oraz jej zapobiegania.

- Mam nadzieję, że jest to program, który trafi do ogromnej rzeszy Polaków, których nie było stać na taką pomoc i z tej bezpłatnej, profesjonalnej pomocy skorzystają- mówił w Stalowej Woli minister Ziobro.

Sieć Ośrodków Pokrzywdzonych Przestępstwem w całej Polsce powinna skutecznie rozwiązać wiele ludzkich problemów.

- Naszym celem jest tworzenie mapy powiatów, na terenie których te ośrodki będą działać, żeby nie było powiatu, na terenie którego ten ośrodek lub jego filia nie funkcjonował- zapewniał Zbigniew Ziobro.

Ośrodków ma być więcej tak, by dostęp do nich był jak najlepszy. Równocześnie minister zapowiedział kontrolę poprawności działania placówek.

- Mamy złe doświadczenia sprzed lat, kiedy to minister sprawiedliwości przekazywał środki na podobne ośrodki, a nikt nie wiedział co się później z tymi środkami działo. My wprowadziliśmy tu rygorystyczne środki kontroli w wydawaniu tych publicznych pieniędzy i chcemy aby one służyły mieszkańcom, gwarantowały dobre, uczciwe wynagrodzenie tym, którzy pracują, dawało motywację do tej dodatkowej pracy, ale chcemy też mieć pewność, że te ośrodki będą ludziom służyć- mówi Ziobro.

Już wiadomo, że pracownicy placówek skarżą się na nadmierną biurokrację, formalizowanie pracy. Trzeba więc szukać kompromisów i wypracować na przyszłość rozwiązania.

- 11 kwietnia podpisaliśmy z ministerstwem umowę na utworzenie ośrodka i 5 lokalnych punktów w 4 powiatach: stalowowolskim, niżańskim, kolbuszowskim, mieleckim. W tej chwili organizujemy pracę ośrodka i punktów. Zaczęliśmy przyjmować pierwsze osoby zainteresowane wsparciem. Mamy przewidziane na ten rok: 1500 godzin pomocy prawnej, 550 godzin pomocy psychologicznej, 144 godziny pomocy terapeutycznej. Mamy możliwość opłacenia mediacji, wsparcia finansowego m.in. przy zakupie leków, środków służących do rehabilitacji. Jesteśmy zobowiązani do tego, aby udzielić pomocy każdemu, kto się do nas zgłosi. Z pomocy prawnej, pomocy psychologa może skorzystać każdy pokrzywdzony przestępstwem, jeśli miało ono miejsce na przestrzeni ostatnich 5 lat. Pomagamy także ofiarom wypadków drogowych- mówi Simona Wójtowicz, koordynator programu.

Placówka funkcjonuje w budynku należącym do Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, (parter budynku nad parafią akademicką). Jest ona otwarta przez 6 dni w tygodniu.

W Polce ofiarą przestępstw pada w Polsce około 200 tys. osób. Ofiary przemocy, zwłaszcza kobiety i dzieci, skorzystają dzięki programowi nie tylko z porad prawników czy psychologów, ale otrzymają pomoc dostosowaną do konkretnych potrzeb. Będzie to między innymi pokrywanie kosztów leczenia i rehabilitacji, leków nierefundowanych i wyrobów medycznych, szkoleń czy kursów zawodowych. Przewidziane zostało również np. finansowanie dostosowania mieszkania do potrzeb osoby pokrzywdzonej, która w wyniku przestępstwa utraciła sprawność fizyczną.Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Miecio

Tyle ludzie pisali o niejasnych sprawach poprzedniego i obecnego zarządu Fundacji Uniwersyteckiej KUL w StWoli i teraz zamiast tam wjechać tam na kontrolę i z kajdankami w kominiarkach ekipa z CBA i ze skarbówki, to Min.Spraw. i Prok. Generalny robi tam spotkanie przedwyborcze swojej partii.

~@miriam

Pewno wzorcem rodziny jest dla ciebie bratanica prezesa Marta Kaczyńska - Smuniewska - Dubieniecka - Zielińska?

~Słodziak

Ale rzecznika prasowego to sobie wybrał że ho ho ho smiech2

~Mobi

Jak można w ogóle ufać, jakiemu kolwiek politykowi, przecież oni wszyscy są zwykłymi ścierwami nie mającymi za grosz honoru.

~Boco

Gość jest tak samo godny zaufania, jak każdy inny polityk, czyli w ogóle. smiech2

~UM Stalowa

miriam sprzedales sie, kupuja ludzi i zeruja na ich ciemnocie

~miriam

tylko PIS w wyborach, jest gwarantem wiarygodnych programów, każda rodzina dostaje wsparcie i na to patrzcie szanowni wyborcy

~takie tam

czy pamiętacie stary kawał który kończy się słowami,-panowie zdrada,jesteśmy w d...e!? nie to żeby coś tam ale tak ku przestrodze dla wyznawców jarka.

~tajemnica

Ministrant Zero chyłkiem przyjechał do Stalowej Woli i w tajemnicy spotkał się z ...wybranymi i sprawdzonymi

~człowiek

brawo panie Zbigniewie alleluja i do przodu,,,,,,,pieski ujadają a karawana jak jechała tak jedzie

~toto

Pamiętacie to jak się zapowietrzał gdy prezes go wyrzucił z partii pis? Jak się czerwienił, jak łykajac własne słowa krzyczał do prezesa, ale bohatyrowicz...! Ciekawi nas gdzie ulokował swojego braciszka i co on teraz porabia w której spółce grzeje fotelik? Miał być umiar, pokora i służba Polakom... Jest nepotyzm, kolesiostwo i dojenie kasy! Możemy to zmienić tylko trzeba chcieć wyruszyć do lokalu wyborczego i oddać swój głos na właściwego kandydata. Funkcjonariuszom pis i jego przybudówkom mówimy STOP!

~Asder

Po wyborach dostaniecie podwyżki kosztów życia aż się zesracie. A wy durnie co? Dalej za pisem?

~Asder

I jak zbynio weźmie się w końcu za oba kryształy ? Jeden deweloper, drugi obszarnik. Wszystko książkowo i kryształowo

~Wołoszyn

do Mirek Kochan. Zbyszek S. jako kierownik grupy i interesu dostał grzywnę i zaraz pełnienia funkcji oraz przepadek wziatek co dostał za larwy egzamin. Powinnien Prokurator Generalny wznowić sprawe i dać po 10 lat bezwzglednego wiezienia za wymuszanie łapówek od biednego katolickiego narodu polskiego. A jaki wyrok dostał szef dużego związku zawodowego naszej ziemi sandomierskiej.? Ciekawe czy CBA ma już zebrany materiał do nowej sprawy dot. ARKI i szkoły nauki jazdy.

~Kulson

Mgr Zbyszek to przyjechał PiSdobusem czy helikopterem jak Jojo?

~emeryt

Co un taki wystraszuny...

~Realista

Zachęcam wszystkich gorąco, do oddawania nie ważnych głosów w tych wyborach.

~Renat B

Tylko Zjednoczona P. !

Głosujemy na Listę Nr 4.

Reszta von !!!

~Kazio

Pingwin Kiwaczek

~Max

pis / po to jest DNO

~Sześć 6 7

Poziom wpisów i hejtu opozycji niżej dna. Widać brakuje władzy, brakuje koryta...

~Hejter

Takie zerooo mniej niż zero PiS

~Uuk

Wstyd że takie coś przyjechało.

~Mirek Kochan

A co z pokrzywdzonymi w aferze korupcyjnej w Word w Tarnobrzegu z 2012 r. gdzie wymuszano łapówki. Zbyszek s. na wolności uczy jazdy w swojej rodzinnej firmie - szkole nauki jazdy a jego zoneczka dr Ewa lata po urzędach i powołuje się na wpływy m.in.na biskupów w celu załatwiania kasy i stolików dla synalków.

~@memory

I taką ciemnotę PiSowi potrzeba właśnie. Nich ci ktoś mądry wytłumaczy zanim coś tu chlapniesz jak kaczka po jagodach aż cuchnie...

~milicjant

Ziobro zero przyjechal rozpracować kleche pedofila w stalowej ?

~memoryPO

Posłowie PO i Nowoczesnej, na znak sprzeciwu wobec zaostrzenia kar dla pedofilii, nie wzięli udziału w głosowaniu.

Hańba !!

~@Leszek

Kaczyński, nie mając dość głosów, by rządzić samodzielnie, gotów jest zaprosić do władzy skrajną prawicę narodową.

~Leszek

Jeśli pis przegra nadchodzące wybory, na co szczęśliwie się zanosi, to – obawiam się – że do wyborów jesiennych da nam tak popalić, że się nie będziemy w stanie pozbierać za naszego życia. Oni na razie stosują środki pokojowe, w tym w miarę cywilizowaną choć spotęgowaną i cyniczną perswazję, pełną rzekomych dobrych zamiarów, nie zapominajmy jednak o tym, że dysponują też innymi, których w obliczu zagrożenia klęską mogą nie zawahać się użyć. Nie popadnijmy w żadnym wypadku w przedwczesny tryumfalizm.

~święteKrowy

Z drogi śledzie, Ziobro tak się spieszył do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego (70 l.), że jego kierowca nie zważając na nic przejechał skrzyżowanie na czerwonym świetle.