Brakuje krwi. Kto odda?

Image

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie potrzebuje krwi. Sytuacja jest poważna.

„Oddając własną krew, dobrowolnie i bezinteresownie, to jest gest o wysokiej wartości moralnej i obywatelskiej. To dar życia.”- powiedział św. Jan Paweł II. Takie motto przyświeca RCKiK. Centrum zwróciło się z prośbą do mieszkańców Podkarpacia o oddawania krwi. Obecnie pilnie potrzebna jest krew grupy: 0 Rh (-) minus, 0 Rh (+) plus, A Rh (+) plus, B Rh (-). Odnotowano stan średni AB Rh (-). Pozostałe grupy- stan optymalny lub wysoki.

Krew można oddać nie tylko w Rzeszowie, ale i Terenowych Oddziałach. Jeden z nich znajduje się w Stalowej Woli, w szpitalu.

Dawcą krwi może zostać każdy zdrowy człowiek w wieku od 18 - 65 lat.

Każda osoba zgłaszająca się do oddawania krwi lub jej składników musi legitymować się dokumentem ze zdjęciem potwierdzającym tożsamość i numerem PESEL. Może to być dowód osobisty lub paszport.

Powinna być:

- wypoczęta,
- przed oddaniem spożyć lekkostrawny i niskotłuszczowy posiłek,
- wypić 1,5 do 2 litrów płynów w dniu poprzedzającym oddanie,
- nie spożywać alkoholu w dniu poprzedzającym oddanie,
- ograniczyć palenie papierosów,
- ważyć co najmniej 50kg (dysproporcja pomiędzy wagą a wzrostem może być przyczyną dyskwalifikacji),
- posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie w stopniu, który umożliwi samodzielne zrozumienie treści kwestionariusza i wypełnienie go.

Zabieg pobrania krwi lub jej składników musi być całkowicie bezpieczny dla dawcy, a przetoczenie uzyskanej krwi lub jej składników bezpieczne dla biorcy.

O czym musisz wiedzieć przed oddawaniem krwi.

Twoja krew zostanie zbadana, aby stwierdzić, czy nie jesteś zakażony/a kiłą, AIDS (HIV), żółtaczką zakaźną B lub C. Jeśli test wypadnie dodatnio, krew nie zostanie przetoczona. Jednak przy każdej infekcji pomiędzy momentem zakażenia i chwilą gdy staje się możliwe wykrycie go drogą badań laboratoryjnych, upływa pewien czas. W tym okresie w żadnym przypadku nie wolno oddawać krwi, ponieważ może być źródłem zakażenia, chociaż testy laboratoryjne są jeszcze ujemne. Nie oddawaj więc krwi jeśli przez ryzykowne kontakty lub zachowania naraziłeś/aś się na niebezpieczeństwo.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.